Co stosować na ból żołądka?

Najczęściej dolegliwości żołądkowe są przyczyną nieprawidłowej diety. W takich przypadkach zwykle ustępują szybko. Zdarza się jednak, że ich przyczyna jest znacznie poważniejsza. Dlatego też, jeśli ból żołądka występuje często, jest długotrwały i uporczywy, nie należy zwlekać z wizytą u specjalisty, który zleci odpowiednie badania i dobierze właściwe leczenie.
Avatar

Kiedy sięgnąć po tabletkę na ból żołądka?

Warto pamiętać, że podrażniony żołądek może źle reagować na przyjęcie leku w formie tabletek. Znacznie lepiej sięgnąć po lek w formie zawiesiny czy rozpuszczalnych w wodzie granulek, ponieważ szybciej się wchłania i nie podrażnia śluzówki. W przypadku niestrawności znacznie skuteczniejsze będą ziołowe herbatki czy krople niż popularne tabletki przeciwbólowe. Jeśli ból ma charakter skurczowy (np. bóle menstruacyjne u kobiet), warto sięgnąć po leki o działaniu rozkurczowym na mięśnie gładkie, które pozwolą szybko wrócić do pełnej sprawności.

Ostrożność w stosowaniu leków zaleca się również osobom ze zdiagnozowanymi chorobami żołądka, np. wrzodami. Wówczas zażycie leku, szczególnie jeśli jest to jeden z niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ), nie jest właściwym wyborem w łagodzeniu dolegliwości i może przynieść odwrotny efekt od zamierzonego. Przeciwwskazaniem do stosowania leków z grupy NLPZ, poza czynną chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy, są także wszelkie krwawienia z przewodu pokarmowego, owrzodzenia albo perforacja przewodu pokarmowego. Częsty ból żołądka w każdym przypadku powinien być powodem konsultacji ze specjalistą, który poza postawieniem diagnozy, dobierze właściwy i bezpieczny sposób leczenia.

Należy pamiętać, aby unikać jednoczesnego stosowania różnych leków z grupy NLPZ, ponieważ zażywane razem zwiększają ryzyko działań niepożądanych.

Jak sobie radzić z częstym bólem żołądka?

Jeśli powtarzające się dolegliwości nie są wynikiem zmian chorobowych, najczęściej odpowiada za nie nieprawidłowa dieta. Jadłospis, w którym jest dużo produktów przetworzonych, o zbyt dużej kaloryczności nie sprzyja dobremu samopoczuciu. Podobnie jak zbyt częste przejadanie się, stosowanie w nadmiarze ostrych przypraw czy używek, jak kawa, bardzo mocna herbata, ale też alkohol czy papierosy. Wszystko to wpływa negatywnie na kondycję i samopoczucie, dlatego też warto zadbać o właściwe odżywianie i odpowiednie nawodnienie organizmu.

Sprawdź!
Co zrobić, gdy podejrzewasz zdradę w swoim związku?

Częsty ból żołądka może być także wynikiem przewlekłego stresu i przemęczenia. Często ból ma wówczas charakter skurczowy i znacznie ogranicza nasze funkcjonowanie. Ataki zdarzają się przede wszystkim wówczas, kiedy zaczynami się denerwować. W ich łagodzeniu przydatna okazuje się znajomość technik relaksacyjnych i sposobów radzenia sobie ze stresem. Warto sięgnąć po zioła o działaniu uspokajającym i ułatwiającym zasypianie. Wypoczęty organizm znacznie lepiej radzi sobie ze stresem. Kluczowe jest również regularne spożywanie lekkostrawnych posiłków i nieunikanie aktywności fizycznej. Przebywanie na świeżym powietrzu sprzyja odstresowaniu i dotlenia nasz organizm. W niektórych sytuacjach konieczne może być wsparcie psychologa.

Treść promocyjna

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2023
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
damskie buty slubne

Najpiękniejsze buty ślubne dla panny młodej

Następny artykuł
jaki kolor sukienki na wesele

Jaki kolor sukienki na wesele?

Zobacz też