Marsz weselny powitalny – który utwór wybrać na ślub? Najpopularniejsze utwory na uroczystość kościelną

Marsz weselny to bardzo istotny element ślubu, wprowadzający piękny nastrój, który zarówno para młoda, jak i goście zapamiętają na długo. Jednak nie każda piosenka będzie odpowiednia do zagrania w kościele. Sprawdź, jaka muzyka jest najczęściej wybierana.
Alicja Kamińska
marsz weselny

W artykule znajdziesz tytuły piosenek, które będą odpowiednie do zagrania w kościele. Jeśli jesteś tradycjonalistą, to z pewnością ucieszy cię fakt, iż wielu kompozytorów stworzyło piękne melodie idealne do odegrania na organach. Zawsze jednak dobrze jest skonsultować swój wybór z księdzem. Sprawdź, co najczęściej gra się w trakcie ceremonii.

Skąd pochodzi tradycja grania piosenek w kościele?

Pierwsze odegranie marszu weselnego w kościele datuje się na 1847 rok. Właśnie wtedy w kościele św. Piotra odbył się ślub Dorothy Carew oraz Toma Daniela. Jednak według informacji pisemnych popularność zdobyło dopiero po ślubie księżnej Wiktorii z księciem Fryderykiem. Piosenkę wybrała panna młoda i zdecydowała się na utwór muzyczny Mendelsona.

Marsz Mendelsona najbardziej znany fragment utworu „Sen nocy letniej”

Utwór skomponowany został przez Feliksa Mendelsona w 1842 roku. Nie jest to pieśń religijna, ale nowożeńcy często wykorzystują go w roli marszu pożegnalnego, odgrywanego podczas wyjścia z kościoła. Fragment dzieła Szekspira jest piękny, a dodatkowo rzadko się zdarza, aby ksiądz nie zgodził się na jego odegranie.

Marsz weselny powitalny – organy Wagnera

Grany jest zazwyczaj na początku ceremonii i tworzy wzniosły klimat. Utwór Wagnera pochodzący z opery „Lohengrin” zdobył popularność na całym świecie. Pięknie wybrzmiewa on w kościele, ponieważ jest idealny do odegrania na organach. Jednak nowożeńcy coraz rzadziej decydują się na jego wykorzystanie, obecnie większą popularnością cieszy się mniej znana muzyka.

Sprawdź!
Dlaczego Instax na wesele okazać się może bardzo przydatnym rozwiązaniem? Dowiedz się więcej na ten temat!

Co w przypadku, gdy ksiądz nie zgodzi się na tradycyjny marsz weselny?

Jeśli kapelan odmówi ci możliwości odegrania wybranego przez ciebie utworu, masz dwa wyjścia. Pierwszym jest zmiana miejsca, w którym odbędzie się ceremonia lub wybór utworu liturgicznego, na który z pewnością ksiądz się zgodzi.

Oto lista kilku pięknych pieśni kościelnych:

  • „Ojcze, spraw”;
  • „Wielkie są dzieła”;
  • „Zbliżam się w pokorze”;
  • „Czego chcesz od nas Panie”;
  • „Wielbij Pana, śpiewaj hymn”.

Jak wybrać odpowiedni marsz weselny?

Przede wszystkim piosenki powinny być wybrane przez obojga z nowożeńców i dopasowane do miejsca. Inne utwory wypada zagrać w kościele, w urzędzie stanu cywilnego i podczas wesela. Co więcej, aby urozmaicić uroczystość, najlepiej wybrać repertuar tak, by się nie powtarzał.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
winietki ślubne

Winietki ślubne na stół – wizytówki, które ułatwią organizację przyjęcia weselnego. Jak wybrać najlepsze?

Next Article
ścianka weselna

Jak wykonać ściankę weselną za parą młodą? Poznaj ślubne projekty DIY, które odmienią wystrój sali na wesele!

Related Posts