Czy Anie i Kasie odeszły w niepamięć? Oryginalne imiona dla dziewczynek

Są imiona, które cieszą się ogromną popularnością wśród świeżo upieczonych rodziców, jednak nie każdy chce, by jego córka była piątą Helenką w klasie. Zobacz, jakie oryginalne imiona można nadać dziewczynce.
Alicja Kamińska
oryginalne imiona dla dziewczynek

Trzydzieści lat temu w Urzędach Stanu Cywilnego rejestrowane były Anie i Kasie, dwadzieścia – Julie i Oliwie, a przed dekadą Maje i Hanie. W 2021 roku urodziło się najwięcej Zuzi i Zosi. To najpopularniejsze imiona nadawane dziewczynkom. A co, jeśli rodzice chcą być oryginalni i zależy im na nazwaniu córki inaczej niż wszyscy? Sprawdź oryginalne imiona dla dziewczynek i zobacz, z czym może wiązać się posiadanie takiego imienia.

Jak nazwać dziewczynkę?

Wybór imienia dziecka nie zawsze jest prosty i oczywisty. Czasem rodzice decydują o tym zaraz po poznaniu płci dziecka, inni czekają, aż noworodek przyjdzie na świat. Niektórzy przy wyborze imienia kierują się sympatią do przyjaciół czy znanych osób, inni wybierają te tradycyjne, po babci czy innym członku rodziny. Zdarza się i tak, że mamie i tacie nowo narodzonego dziecka zależy na oryginalności imienia. Dlaczego?

Na placu zabaw, w przedszkolu czy szkole twoje dziecko na pewno pozna niejedną Zosię czy Hanię. Oryginalne imię sprawi, że dziewczynka będzie się wyróżniać i z pewnością zostanie zapamiętana przez inne dzieci oraz dorosłych. Może to też zaprocentować w przyszłości, na przykład na rozmowie kwalifikacyjnej – rekruterzy bez wątpienia zwrócą uwagę na nietypowe imię, które zapada w pamięć.

Sprawdź!
Wymiana dokumentów po ślubie – jakich formalności należy dokonać tuz po zawarciu związku małżeńskiego

Warto pamiętać również o tym, że imię dla dziecka wybieramy na całe życie i będzie mu ono towarzyszyć w różnych sytuacjach każdego dnia. Dlatego zastanów się, czy nietypowe nie przysporzy twojej córce nieprzyjemności takich jak żarty kolegów. Sprawdź też, jak będzie brzmiało z nazwiskiem dziecka. 

Zapomniane imiona

Imię, które dziś brzmi oryginalnie, kiedyś mogło być bardzo popularne. Niezwykle piękne słowiańskie imiona zyskują na popularności. Dobrosława, Bogumiła, Miłosława czy Sława brzmią bardzo poważnie i dostojnie, a zdrobnione do Dobrusia czy Miłka – niezwykle uroczo. Będą pasować zarówno do małej dziewczynki, nastolatki, jak i dorosłej kobiety. Jakie znaczenie przypisywane jest staropolskim imionom?

 • Aniela – kobieta wyjątkowo emocjonalna, empatyczna, kochająca towarzystwo innych ludzi;
 • Nadzieja – silna, niezależna i odważna, zawsze osiągająca to, co wcześniej zaplanowała;
 • Balbina – posiadaczka czarującego uśmiechu, który zniewala. Jest kobietą z niezwykłym urokiem i gracją.

Imiona pochodzące od nazw roślin

Malina, Jagoda, Dalia, Malwa czy Róża kojarzą się z pięknem natury, zapachem kwiatów, słodyczą owoców. Kobiety noszące takie imiona często uważane są za delikatne, nieśmiałe i powściągliwe, co oczywiście nie zawsze idzie w parze z ich rzeczywistym charakterem. Są to też imiona, które z łatwością zapamiętają inne dzieci na placu zabaw czy w przedszkolu, ponieważ kojarzą im się ze znanymi słowami. 

 • Dalia – na pozór nieśmiała, w rzeczywistości asertywna i pewna siebie;
 • Hortensja – skromna, uprzejma i niezwykle rodzinna;
 • Jaśmina – uparta, lecz niezwykle inteligentna;
 • Iryda – radosna i pełna pasji, imię pochodzi od irysów.
Sprawdź!
Wymiana prawa jazdy po ślubie – kiedy i jak to zrobić? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Imiona wywodzące się z języków obcych

Imiona brzmiące obco najczęściej nadawane są dzieciom par różnych narodowości. To, co w Polsce brzmi dziwnie, w innym kraju może być bardzo popularnym imieniem. Zdarza się także, że jest to wybór rodziców, którzy oboje są Polakami. Wtedy za taką decyzją przemawiają różne argumenty – od upodobań mamy i taty, po praktyczne, wskazujące na korzyści z posiadania imienia brzmiącego dobrze bez względu na kraj zamieszkania.

 • Nikola – inteligentna, racjonalna i pewna siebie;
 • Noemi – kobieta ciekawa świata i dobrze radząca sobie w trudnych sytuacjach. Imię pochodzi z języka hebrajskiego;
 • Wanesa – wesoła i towarzyska, uwielbia przebywać z innymi i nawiązywać nowe relacje.

Imię pełne pasji

Zdarza się i tak, że rodzice przy wyborze imienia dla córki kierują się swoimi zainteresowaniami. Jeśli fascynujesz się kosmosem i chcesz zarażać tym swoją pociechę od najmłodszych lat, możesz nazwać ją Aurora, Andromeda lub Walentyna, na cześć pierwszej kobiety w kosmosie. Za takim imieniem będzie szła ciekawa historia pasji rodziców. 

Chłopiec czy dziewczynka?

Coraz częściej rodzice nazywają swoje córki imionami pochodzącymi od tych typowo chłopięcych. Nikogo nie dziwi już Antosia czy Michalina. Idąc dalej tym tropem, można wybrać rzadziej spotykane imię, jak Jana, Zenona albo Franciszka. Brzmią niezwykle dostojnie i poważnie. 

Rzadko spotykane imiona

W kalendarzu znajdziesz także wiele innych rzadko spotykanych imion. Niektóre z nich brzmią na prawdę niezwykle:

 • Lea – kobieta uczciwa, idealistka. Bardzo wrażliwa i emocjonalna;
 • Tala – romantyczna, uduchowiona i wrażliwa. Jest delikatna, z niezwykle rozwiniętą intuicją;
 • Inga – szczera, skromna i zaradna. Lubi praktyczne rozwiązania i jest pracowita;
 • Florentyna – cechuje ją ogromne poczucie humoru;
 • Gaja – uwielbia kontakt z naturą, jest urodzoną artystką;
 • Gloria – mądra, odpowiedzialna i pracowita.
Sprawdź!
Małżeństwo jednopłciowe w Polsce i na świecie

Nadając córce imię, dajesz jej prezent na całe życie. Może to być popularne imię, które nie będzie się wyróżniać, lub wyjątkowe, rzadkie i oryginalne, które sprawi, że zostanie zauważona i zapamiętana. Jeśli wśród przedstawionych w artykule imion nie możesz wybrać tego jedynego, przejrzyj raporty Urzędu Statystycznego lub kalendarz. Najważniejsze, by wybór padł na takie, które skradnie twoje serce.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
kompatybilność znaków zodiaku

Kompatybilność znaków zodiaku – jak sprawdzić czy stworzycie udany związek? Dopasowanie poszczególnych znaków

Next Article
prezent na ślub

Najlepsze prezenty na ślub – ranking TOP 17 pomysłów na prezent ślubny, który możesz podarować młodej parze

Related Posts