Co najpierw – botoks czy mezoterapia?

W medycynie estetycznej często łączy się ze sobą różne zabiegi. Dzięki temu otrzymuje się jeszcze lepsze efekty – tak jest także w przypadku zastosowania botoksu oraz mezoterapii. Czy jednak można wykonać oba te zabiegi w czasie jednej wizyty? Jeśli nie, to jak długo należy odczekać i co będzie najpierw – botoks czy mezoterapia? Temat przybliżają eksperci z Kliniki Biogenica w Poznaniu. Sprawdź, co warto wiedzieć!
Alicja Kamińska
mezoterapia czy botoks

Botoks i mezoterapia – jak działają?

Zarówno zabiegi z wykorzystaniem botoksu, jak i różnego rodzaju mezoterapie są niezwykle popularne. Choć bazują na zupełnie innych mechanizmach i wspierają skórę w całkowicie odmienny sposób, wiele osób decyduje się na oba te rodzaje działań. Co jednak oznacza „wspieranie skóry w całkowicie odmienny sposób”?

  • Botoks (toksyna botulinowa typu A) – wygładza zmarszczki mimiczne (choć nie tylko! Botoks wykorzystuje się także m.in. w terapii bruksizmu, nadpotliwości czy łagodzeniu migrenowych bólów głowy). Ma właściwości neuromodulujące. Hamuje przekazywanie impulsów do mięśni, dzięki czemu dochodzi do swego rodzaju „paraliżu”. Pod wpływem toksyny botulinowej typu A mięśnie przestają się kurczyć, co sprawia, że nie kurczy się także skóra. Dzięki temu może „odpocząć”, co finalnie prowadzi do jej wygładzenia. Co ważne, należy pamiętać, że botoks nie wypełnia zmarszczek – a taki mit wciąż jest powielany.
  • Mezoterapia – umożliwia podanie od razu w głąb skóry całej gamy składników aktywnych, które odżywiają, rewitalizują, silnie nawilżają, łagodzą oznaki starzenia i spowalniają powstawanie zmarszczek. W skład tego typu koktajli wchodzi m.in. kwas hialuronowy, witaminy, koenzymy, antyoksydanty, mikroelementy i inne substancje. W ostatnich latach szczególnie popularna jest też mezoterapia z osocza bogatopłytkowego oraz karboksyterapia (do skóry wtłaczany jest wtedy gaz medyczny – dwutlenek węgla). Co ważne, są różne metody mezoterapii – igłowa (preparat podaje się punktowo przy pomocy cienkiej igły), mikroigłowa (określony środek zostaje podany do skóry przy pomocy jednorazowego kartridża, który jest wyposażony w wiele cieniutkich igiełek) oraz bezigłowa (bazuje na zjawisku elektroporacji, które umożliwia zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych oraz otwarcie kanałów jonowych, co pozwala odpowiednim składnikom znacznie szybciej i intensywniej wpływać na skórę).
Sprawdź!
Przeziębienie tuż przed wielkim dniem. Co robić, gdy dopadnie choroba?

Co wybrać – mezoterapia vs. toksyna botulinowa typu A 

Jest to pytanie, które pojawia się bardzo często. Biorąc jednak pod uwagę powyższe opisy, łatwo wnioskować, że porównywanie obu tych zabiegów nie ma do końca sensu. Jako że działają zupełnie inaczej, nie stanowią dla siebie konkurencji. Raczej mogą się uzupełniać i tym samym wspierać swoje efekty. Jak zatem połączyć obie te terapie?

Botoks czy mezoterapia – od czego zacząć?

Owszem, połączenie mocy mezoterapii i botoksu może przynieść genialne efekty, ale oba te zabiegi nie powinny być wykonywane w czasie jednej sesji. Pomiędzy nimi należy odczekać najlepiej około 2 tygodnie. Wyjątkiem są sytuacje, w których iniekcje odbywają się w zupełnie innych częściach twarzy – wtedy możliwe jest wykonanie dwóch zabiegów jednocześnie, lecz zawsze decyduje o tym specjalista. Lekarz medycyny estetycznej ma bowiem dokładną wiedzę, jak wpływają na siebie oba preparaty i czy tego typu terapia skojarzeniowa jest w danym przypadku najlepszym rozwiązaniem. Na pewno wymaga to bardziej opracowanego planu działania niż u osób, które decydują się tylko na jeden rodzaj terapii. 

W tym kontekście niezwykle istotne są konsultacje wstępne, które zarówno przed botoksem, jak i mezoterapią, w poznańskiej Klinice Biogenica są obowiązkowym punktem całego procesu. To właśnie w ich trakcie można w pełni spersonalizować wszystkie działania.

Załóżmy jednak, że zapadła decyzja o odczekaniu 2 tygodni. Co wtedy powinno być najpierw – botoks czy mezoterapia? Zdecydowanie to pierwsze. Warto zacząć od wygładzenia zmarszczek, tym bardziej, że u niektórych osób botoks może zadziałać na skórę nieco wysuszająco, a także hamująco na wydzielanie sebum. Wtedy wsparcie mezoterapii okaże się idealnym pomysłem!

Sprawdź!
Przeziębienie tuż przed wielkim dniem. Co robić, gdy dopadnie choroba?

TYLE  TEORII – NIE JEST TO JEDNAK PROCEDURA, KTÓRA ZAWSZE I BEZWZGLĘDNIE WYMAGA TAKIEGO SCHEMATU POSTĘPOWANIA

W GABINECIE BIOGENICA W POZNANIU MOŻEMY WYBRAĆ PROCEDURY I TECHNIKI ŁĄCZONE, KTÓRE W BEZPIECZNY I SKUTECZNY SPOSÓB PRZEPROWADZONE Z UŻYCIEM ODPOWIEDNICH PREPARATÓW DAJĄ NAWET LEPSZE EFEKTY I NIE WYMAGAJĄ WIELOKROTNEGO PRZYCHODZENIA PACJENTÓW. 

Chcesz wiedzieć na ten temat więcej i dopasować cały przebieg terapii do swoich indywidualnych potrzeb? Skontaktuj się z Kliniką Biogenica z Poznania – specjaliści są na wyciągnięcie ręki: https://www.biogenica.pl/kontakt/ 

Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
buty do czerwonej sukienki na wesele

Buty do czerwonej sukienki na wesele – jakie wybrać?

Next Article
bukiet ślubny rustykalny

Bukiet ślubny rustykalny — charakterystyka