Przeglądasz teraz

Zwyczaje ślubne

Artykułów: 42
swaćba

Swaćba, czyli słowiańskie wesele. Zwyczaje, symbolika i przebieg ceremonii

Swaćba to nazwa obrzędów zaślubin w czasach, kultywowana przez plemiona słowiańskie w czasach przedchrześcijańskich. Dzięki źródłom historycznym znamy przebieg swaćby oraz ślubne tradycje dawnych Słowian. Zdziwisz się, ile dawnych zwyczajów przetrwało do naszych czasów. Przeczytaj i dowiedz się, jak wyglądało słowiańskie wesele.
wyjście z kościoła

Wyjście z kościoła młodej pary. Jak uświetnić tę wyjątkową chwilę?

Wyjście z kościoła lub z USC to wyjątkowy moment kończący ceremonię ślubu. Młodzi małżonkowie wychodzą szczęśliwi i uśmiechnięci, fotograf i kamerzysta uwieczniają na zdjęciach i nagraniu ich emocje, a także radość najbliższych i gości. Jak dodatkowo uświetnić tę chwilę? Czym obsypać młodych małżonków na szczęście? Sprawdź, w jaki sposób atrakcyjnie pogratulować młodej parze.
polterabend

Polterabend — przedweselny zwyczaj tłuczenia na szczęście szkła i porcelany

Polterabend to ciekawy obrzęd przedślubny, wywodzący się z terenów dawnej kultury niemieckojęzycznej. Znany był zwłaszcza w miastach hanzeatyckich. W niektórych regionach Polski zachował się do chwili obecnej, a w innych w ogóle jest nieznany. Tym bardziej warto dowiedzieć się więcej na temat tej tradycji. Na czym polega ten zwyczaj? Jaką ma symbolikę? Wyjaśniamy.
błogosławieństwo pary młodej

Błogosławieństwo pary młodej

Błogosławieństwo pary młodej przez rodziców to tradycja, która jest znana od lat i chętnie kultywowana niezależnie od regionu kraju. Dziś postaramy się objaśnić ten zwyczaj i przy okazji przekazać jak najwięcej informacji odnośnie do tego, jak powinien przebiegać, by tradycji stało się zadość.
czytania na ślub

Najpiękniejsze czytania na ślub

Czytania na ślub to jedna z ważnych elementów ślubu – jednego z najpiękniejszych dni w życiu. Niezaprzeczalnie to moment, który na długo zapada w pamięć nie tylko bohaterom uroczystości, ale także wszystkim zebranym. Wszystko to dlatego, że ślub jest jednym z dni, kiedy młodzi mają okazję do samodzielnego ustalenia przebiegu uroczystości. Aby wszystko przebiegło po ich myśli, zawczasu ustalają pieśni ślubne, dekoracje, a także przysięgę i czytania. Wybór tekstów bywa trudny. Spieszymy z pomocą, by przedstawić ci najpiękniejsze czytania ślubne.
spowiedź przedślubna

Spowiedź przedślubna. Jak się spowiadać przed ślubem? Sakrament i rachunek sumienia

Decydując się na ślub kościelny, należy przestrzegać pewnych procedur narzuconych przez prawo kanoniczne. Jednym z elementów przygotowania do sakramentu małżeństwa jest spowiedź przedślubna. Narzeczeni powinni ją odbyć na ok. tydzień przed ceremonią, by ślub był ważny i oboje mogli złożyć prawomocną przysięgę.
podziękowania dla rodziców ślub

Podziękowania dla rodziców – ślub i wesele. Jaki prezent dla rodziców wybrać?

Jako młoda para chcecie w szczególny sposób podziękować waszym rodzicom za trud wychowania. Na początku nowej drogi wręcza się im na ślubie i weselu upominek za lata, które wam poświęcili. Jak powinny wyglądać podziękowania dla rodziców? Co warto podarować? Czy można spersonalizować prezenty? Na co się zdecydować?
protokół przedślubny

Protokół przedślubny po naukach przedmałżeńskich u księdza. Obowiązki narzeczonych przed przyjęciem sakramentu małżeństwa

Protokół przedślubny to ważny dokument, bez którego nie uda się wziąć ślubu kościelnego. Sporządza go proboszcz parafii, w której para chce zawrzeć małżeństwo. Dla księdza to tzw. badanie kanoniczne narzeczonych. Zobacz, jak wygląda sporządzanie protokołu przedślubnego!
przysięga małżeńska

Przysięga małżeńska na ślub kościelny i cywilny. Tekst przysięgi małżeńskiej w kościele i w urzędzie stanu cywilnego

Dla wielu osób przysięga małżeńska to najważniejszy moment ceremonii zaślubin. Słowa wypowiadane w tym momencie mają wielką wagę i moc. Zarówno podczas ślubu kościelnego, jak i podczas zawarcia związku cywilnego. Dowiedz się, jak brzmi przysięga małżeńska i czy można ją zmienić!