swaćba

Swaćba, czyli słowiańskie wesele. Zwyczaje, symbolika i przebieg ceremonii

Swaćba to nazwa obrzędów zaślubin w czasach, kultywowana przez plemiona słowiańskie w czasach przedchrześcijańskich. Dzięki źródłom historycznym znamy przebieg swaćby oraz ślubne tradycje dawnych Słowian. Zdziwisz się, ile dawnych zwyczajów przetrwało do naszych czasów. Przeczytaj i dowiedz się, jak wyglądało słowiańskie wesele.
wyjście z kościoła

Wyjście z kościoła młodej pary. Jak uświetnić tę wyjątkową chwilę?

Wyjście z kościoła lub z USC to wyjątkowy moment kończący ceremonię ślubu. Młodzi małżonkowie wychodzą szczęśliwi i uśmiechnięci, fotograf i kamerzysta uwieczniają na zdjęciach i nagraniu ich emocje, a także radość najbliższych i gości. Jak dodatkowo uświetnić tę chwilę? Czym obsypać młodych małżonków na szczęście? Sprawdź, w jaki sposób atrakcyjnie pogratulować młodej parze.
polterabend

Polterabend — przedweselny zwyczaj tłuczenia na szczęście szkła i porcelany

Polterabend to ciekawy obrzęd przedślubny, wywodzący się z terenów dawnej kultury niemieckojęzycznej. Znany był zwłaszcza w miastach hanzeatyckich. W niektórych regionach Polski zachował się do chwili obecnej, a w innych w ogóle jest nieznany. Tym bardziej warto dowiedzieć się więcej na temat tej tradycji. Na czym polega ten zwyczaj? Jaką ma symbolikę? Wyjaśniamy.
kto może być świadkiem na ślubie cywilnym

Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym? Świadek i świadkowa to osoby, bez których nie może się odbyć ceremonia ślubna. Swoją obecnością i podpisami poświadczają fakt zawarcia małżeństwa i wspierają nowożeńców podczas przysięgi. Sprawdź, kto może nim jakie są obowiązki drużby?

Poduszki na obrączki – oryginalny element dekoracyjny na Twoim ślubie

Przygotowania do ślubu to czas, w którym każda przyszła para młoda chce zadbać o każdy szczegół. Wybierając elementy dekoracyjne, często stawiamy na te klasyczne i sprawdzone. Jednak, jeśli chcesz wprowadzić do swojej ceremonii coś oryginalnego i niebanalnego, zwróć uwagę na poduszki na obrączki. To piękny dodatek, który zachwyci nie tylko Ciebie i Twojego partnera, ale również gości weselnych.