Jak rozciągnąć buty – sprawdzone sposoby na rozbicie zbyt ciasnego obuwia. Domowe metody dla butów skórzanych i nie tylko

Zakup nowych butów nie zawsze kończy się sukcesem. Czasem okazuje się bowiem, że pomimo wcześniejszych przymiarek, buty są zbyt ciasne. Dowiedz się jak rozciągnąć buty, gdy nie masz możliwości zwrotu.
Rafał Laskowski
jak rozciągnąć buty

Nawet najpiękniejsze i najwygodniejsze buty w czasie chodzenia mogą okazać się zbyt ciasne. Co więc zrobić, gdy miałeś już okazję wyjść w nowych butach, lecz okazały się zbyt małe? Istnieje kilka sprawdzonych trików, które możesz wykorzystać, aby móc chodzić w nowych butach. Sprawdź jak rozciągnąć buty przy użyciu domowych sposobów.

Jak kupować obuwie?

Kupując obuwie większość osób zwraca uwagę jedynie na rozmiar, czyli długość wkładki wewnątrz buta. Jest to założenie mylne, ponieważ każdy człowiek, oraz każdy model obuwia posiada też określoną tęgość, czyli szerokość. Dużą rolę odgrywa również wysokość podbicia w bucie. Zarówno długość, jak szerokość i wysokość buta ma istotny wpływ na odpowiednie dopasowanie obuwia do stopy.

Nie bez znaczenia jest również materiał z którego zostało wykonane obuwie. Tworzywa naturalne tj. jak skóra licowa, zamszowa czy nubuk są uważane za materiały „pracujące”. Oznacza to, że w miarę chodzenia naturalnie dopasowują się do stopy. Ulegają też naturalnemu zużyciu w miarę rodzinnego chodzenia. Tworzywa sztuczne są zdecydowanie mniej podatne na rozciąganie. Są dosyć sztywne, jednak mniej podatne na zniszczenia. Aby dobrze dopasować obuwie do stopy, należy uwzględnić wszystkie powyższe aspekty.

Sprawdź!
Wiązanie krawata – jak zawiązać krawat? 3 łatwe węzły

Co zrobić, gdy kupisz za małe buty?

Każdemu choć raz w życiu zdarzyło się kupić za ciasne buty. Nawet gdy w sklepie wydawały się dobre, po pierwszym wyjściu zaczynały boleśnie ranić nasze stopy. Jeśli nie masz możliwości zwrotu możesz użyć sprawdzonych metod, dzięki którym skutecznie rozciągniesz za małe buty, które wreszcie przestaną cię obcierać. Jak rozciągnąć buty, które są za ciasne? Oto sprawdzone sposoby, które możesz wykorzystać we własnym domu.

Woreczki z lodem

Jednym z domowych sposobów na rozciągnięcie za małych butów jest użycie woreczków foliowych napełnionych wodą. Aby skutecznie rozciągnąć za ciasne obuwie należy do szczelnych woreczków wlać wodę, zawiązać, a następnie włożyć po jednym woreczku z wodą do każdego buta. Woreczki trzeba ułożyć w miejscu, gdzie buty są za małe, a więc w okolicach palców. Następnie zawiń buty w folię i włóż do zamrażarki na całą noc. Woda zamieniając się w lód zwiększy swoją objętość, a tym samym rozciągnie buta od środka.

Jak rozciągnąć buty – metoda skarpetek

Kolejny domowy sposób, by rozszerzyć buty polega na użyciu skarpetek. Ten sposób jest zalecany dla butów wykonanych ze skóry lub miękkich materiałów. Załóż na stopy grube skarpetki, mogą być wełniane, lub dwie pary grubych skarpet. Następnie użyj ciepłego powietrza z suszarki, uwzględniając szczególnie te miejsca w których czujesz dyskomfort w czasie chodzenia. Następnie pochodź chwilę po mieszkaniu. Buty ze skóry pod wpływem ciepła powinny rozluźnić ucisk.

Sprawdź!
Spinki do mankietów ślubne – niezbędny dodatek każdego pana młodego

Jak rozciągnąć buty – para wodna

Jeśli nie wiesz jak rozciągnąć buty, możesz skorzystać z kolejnego domowego sposobu. Aby rozbić za małe buty, zagotuj w garnku wodę. Następnie rozgrzej nad garnkiem swoje buty. Załóż buty na nogi i pochodź w nich po mieszkaniu. To dobry sposób, by skutecznie rozciągnąć skórzane buty, oraz obuwie wykonane z zamszu. Nie sprawdzi się jednak w przypadku butów w całości wykonanych z tworzyw sztucznych.

Mokre gazety

Ten sposób nie jest przewidziany dla obuwia skórzanego. Zbyt długi kontakt z wilgocią może uszkodzić trwale delikatną skórę, szczególnie zamszową. Wsuń do buta namoczone wcześniej gazety i pozostaw na kilka godzin. Wypchanie obuwia gazetami jest wskazane dla butów, które są ciasne na szerokość. Gazety można też namoczyć w spirytusie lub denaturacie i włożyć na całą noc do butów. Uważaj jednak, by nie doszło do przebarwień.

Rozciąganie przy pomocy prawideł

Tym sposobem można rozbijać każdy niemal rodzaj obuwia. Prawidła to rodzaj wypełnienia do butów wykonany z drewna, dzięki któremu można zachować ich prawidłowy kształt. Prawidła służą też do rozciągania butów, głównie skórzanych. Pomagają dopasować do stopy obuwie, które uciska szczególnie w śródstopiu. Aby rozbić buty przy użyciu prawideł wystarczy spryskać je specjalnym preparatem, włożyć prawidła do środka i zostawić na kilka godzin. W ten sposób buty nabiorą porządanego kształtu i ulegną rozszerzeniu. Rozciągnąć buty skórzane można też poprzez nałożenie wilgotnych, grubszych skarpetek na prawidła. Tak przygotowane buty należy zostawić na noc.

Sprawdź!
Smokingi ślubne czy garnitury – wybierz najlepszą stylizację dla pana młodego!

Młotkowanie

Nie wiesz jak rozbić skórzane buty, które uciskają w okolicach pięty? Przyda ci się do rozbicia młotek. Stukać w buty trzeba w okolicach zapiętka, dzięki czemu zmniejszy się ucisk i dyskomfort w czasie chodzenia. Buty szyte, a także zamszowe buty są bardziej podatne na cały proces.

Jak rozciągnąć buty lakierowane?

W przypadku butów lakierowanych, nie są wskazane domowe sposoby. Nie należy stosować inwazyjnych metod, gdyż lakier może popękać. Jak rozciągnąć buty lakierowane? Warto spróbować oddać obuwie do szewca. Dzięki temu możesz uniknąć ich zniszczenia. Buty lakierowane można spróbować rozchodzić, szczególnie jeśli mają widoczne szycia. Buty klejone są zdecydowanie mniej podatne na rozciąganie. Rozciąganie butów u szewca jest bezpieczniejsze niż stosowanie domowych metod. Szewc co prawda nie rozciągnie butów na długość, za to pomoże lepiej dopasować obuwie do stopy.

Kiedy nie jesteś pewnie jak rozciągnąć buty, może spróbować zastosować domowe metody. Zanim jednak podejmiesz próby rozbicia obuwia, sprawdź dokładnie z jakiego materiały zostały one wykonane. Buty ze skóry, są zdecydowanie bardziej podatne na rozciągnie, niż te wykonane z materiałów sztucznych. Każdy rodzaj obuwia można spróbować rozchodzić, wkładając grubsze skarpetki i spacerując w nich po domu. Czasem wystarczy po prostu, by nasza noga przyzwyczaiła się do świeżo zakupionego obuwia.

Zobacz także:
    None Found
Archiwum: sierpień 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
sennik zdrada

Sennik zdrada partnera, partnerki lub przyjaciela. Jak interpretować prawidłowo znaczenie marzeń sennych?

Next Article
napis love

Napis love na weselu – dlaczego warto nim ozdobić salę weselną? Oryginalna dekoracja ślubna dla wymagających

Related Posts