Czarna suknia ślubna – oryginalny wybór dla odważnej panny młodej

Czarna suknia ślubna wydaje się nietypowym wyborem ślubnej kreacji. Jak się jednak okazuje, był to niegdyś kolor zarezerwowany dla panien młodych! Współcześnie powraca jako trend w modzie ślubnej. Czy czarna suknia ślubna to dobry wybór?
Alicja Kamińska
czarna suknia na wesele

Wybór sukni ślubnej to bardzo indywidualna kwestia, w której liczy się precyzja oraz przede wszystkim preferencje panny młodej. Poszukiwania idealnej sukni trwają nieraz długie miesiące, a salony mody ślubnej prześcigają się w ofercie dostępnych fasonów, krojów oraz kolorów sukien ślubnych. Tradycyjnym wyborem jest biel. Co, jednak jeśli wpadła ci w oko czarna suknia ślubna i to właśnie ona wydaje się najlepszym wyborem? To znaczy, że masz klasyczny gust. Jak się okazuje, kolor ma swoją długą historię w modzie ślubnej.

Czarna suknia ślubna – jaka jest jej historia?

Wydaje ci się, że czarna ślubna jest kontrowersyjnym wyborem? Taka kreacja z pewnością może wywołać poruszenie, ale okazuje się, że takie myślenie pojawiło się stosunkowo niedawno. Jeszcze do połowy XIX wieku to właśnie czerń była kolorem zarezerwowanym dla panien młodych. Rewolucjonistką w tej kwestii okazała się…Królowa Wiktoria! Podczas królewskiego ślubu z Księciem Albertem to właśnie ona po raz pierwszy pojawiła się w białej sukni. Ceremonia wywołała spore poruszenie w ślubnej modzie. Od tego czasu panny młode stawiają na biel.

Sprawdź!
Buty ślubne damskie. Jak dobrać rodzaj obuwia i wysokość obcasa do sukni ślubnej? Porady i inspiracje

Czarna ślubna suknia oficjalnie powróciła do świata mody ślubnej na przełomie 2012/2013 roku. To wtedy Vera Wang zaprezentowała kolekcję mody ślubnej w kolorze czarnym. Pokaz wywołał spore zamieszczanie i był w pewnym sensie przełomowy. Od tej pory w większości kolekcji ślubnych znajduje się przynajmniej jeden model w kolorze czarnym. Zazwyczaj jest to suknia księżniczka lub zmysłowa syrenka.

Co ciekawe są na świecie miejsca, gdzie czerń jest nadal klasycznym wyborem śłubnym, a biel wzbudza większe kontrowersje. To m.in. Meksyk lub Japonia, w której biały uważany jest za kolor żałobny. W modzie ślubnej widoczny jest jednak duży wpływ kultury zachodu i panny młode coraz chętniej sięgają po białą suknię.

Czarna suknia ślubna – kto powinien po nią sięgnąć?

Dla kogo czarna suknia ślubna będzie dobrym wyborem? Z uwagi na kontrowersje, które wzbudza kolor kojarzony jednak głównie z pochówkiem, czarny będzie dobrym wyborem dla odważnej panny młodej, która nie boi się przełamywać stereotypów oraz jest pewna swojego wyglądu. Musisz być przygotowana na to, że strój może spotkać się z krytyką bardziej zachowawczych gości oraz może nie być mile widziany w kościele.

Jest to jednak twój ślub, więc opinie innych osób powinny mieć drugorzędne znaczenie. Najważniejsze, abyś to ty dobrze czuła się w kreacji. Suknia ślubna to także wyjątkowy strój i sposób na wyrażenie siebie w tym ważnym dniu. Czarna suknia ślubna będzie także dobrym wyborem, jeśli planujesz ślub cywilny lub humanistyczny. Obie formy dopuszczają znacznie więcej swobody pod względem ubioru i stylizacji.

Sprawdź!
Jak dobrać makijaż na wesele do typu urody panny młodej? Radzimy, jak zrobić idealny make-up dla blondynki

Czarna suknia to za mało? Może całe czarne wesele? Sprawdź: https://twojewrozby.pl/czarne-wesele-rytual

Czarna suknia ślubna jest bardzo określona, przez co nadaje charakter całej uroczystości. Musisz o tym pamiętać podczas wyboru biżuterii, fryzury, makijażu, ale także rodzaju dekoracji i motywu przewodniego wesela. Kolor powinien pojawić się m.in. na zaproszeniach, winietach, w dekoracji samochodu, sali oraz przy nakryciach gości. Decyzja jest więc wiążąca.

Czy czarna suknia ślubna to dobry wybór?

Ślub to wymagająca okazja pod względem garderoby. Obowiązujący kodeks wedding dresses savoir-vivre ewidentnie wskazuje, że kolorem sukni ślubnej powinna być biel lub beż. Kolory uważane są za mniej eleganckie. Wyjątkiem jest czerń, która jednak w naszej kulturze kojarzy się głównie ze śmiercią, mrokiem a nawet złem. Panuje więc dość powszechne przekonanie, że tak demoniczny kolor, niekoniecznie nadaje się na ślubną ceremonię. Istnieją jednak argumenty, które zdecydowanie bronią taki kolor kreacji. Czy czarna suknia ślubna to dobry wybór? Poznajmy za i przeciw.

Czarna suknia ślubna – argumenty na tak

  • Wyjątkowość. Każda panna młoda chce być wyjątkowa, ale ta w czarnej sukni z pewnością będzie się wyróżniać. Taki kolor kreacji nada ci charakteru oraz sprawi, że żaden z gości nie przejdzie obok twojej stylizacji obojętnie.
  • Smukła sylwetka. Nie od dzisiaj wiadomo, że czarny wysmukla. Dotyczy to także sukni ślubnej. Jeśli więc chcesz optycznie poprawić sylwetkę, czarna suknia ślubna będzie idealnym wyborem.
  • Ponadczasowa elegancja. Dzięki Coco Chanel czarna sukienka stała się synonimem elegancji. Suknię w tym kolorze będziesz mogła wykorzystać podczas wielu okazji. Kolor na pewno nie wyjdzie z mody.
  • Koloryt skóry. Biel wbrew pozorom jest dość trudnym kolorem. Nie każda panna młoda dobrze wygląda w tak jasnych kolorach. Czerń pięknie podkreśla i wydobywa koloryt skóry nawet w przypadku osób o jasnej karnacji. Panie o ciemniejszym odcieniu skóry będą w czerni wyglądać po prostu zjawiskowo.
Sprawdź!
Modna fryzura na wesele – włosy do ramion. Poznaj aktualne trendy upięć dla panny młodej

Czarna suknia ślubna – argumenty na nie

  • Negatywne skojarzenia. Czarny kolor kojarzy się z żałobą i smutkiem. W polskiej tradycji jest kojarzony głównie z pogrzebami oraz mrocznymi, demonicznymi mocami.
  • Niezgodność z z zasadami wedding savoi-vivre. Kodeks ślubnego savoi-vivre mówi jasno – suknia panny młodej powinna być w kolorze białym lub beżowym.
  • Wbrew tradycji. Mimo historii czarnej sukni za tradycyjny kolor ślubny uważany jest współcześnie biały.
  • Wrażenie cieżkosći. To prawda, że czarny wysmukla, ale zbyt duże nagromadzenie materiału może także powodować wrażenie ciężkości. Dotyczy to zwłaszcza panien młodych o drobnej budowie.

Czarna suknia ślubna – popularne fasony

Czarna suknia ślubna najczęściej pojawia się w fasonie księżniczki lub syrenki. Kolor występuje także w sukniach w stylu gotyckim. Królują tu bufiaste rękawy, żaboty, kokardy oraz marszczenia. Jeśli chcesz nadać kreacji więcej seksapilu, koniecznie postaw na fason, który odkryje ramiona i plecy. Będzie kontrowersyjnie. Jeśli chcesz wprowadzić czerń do ślubnej garderoby, ale w bardziej subtelny sposób, możesz postawić na białą suknię z czarnymi elementami i haftami. Czarne wstawki lub dekoracje mogą się znaleźć na welonie, wykończeniu spódnicy lub na gorsecie.

Idealnym wyborem będzie także koronkowa czarna suknia ślubna. Romantyczne koronki złagodzą mocny wyraz koloru oraz sprawią, że będzie prezentować się kobieco i zmysłowo. Możesz postawić na model z długimi rękawami i głębokim wycięciem z tyłu lub efektowny gorset i zwiewny dół w sukni typu księżniczka. Czarne koronki pięknie podkreślą i uwydatnią atuty twojej figury w fasonie typu rybka.

Sprawdź!
Trampki ślubne — jak nosić? Do czego pasują?

Jakie dodatki do czarnej sukni ślubnej?

Czarna suknia ślubna świetnie prezentuje się w towarzystwie czerwieni i złotych dodatków. Zmysłowa czerwień również należy do grupy wyrazistych kolorów, dzięki czemu tworzy z czernią bardzo zgrany duet. Możesz postawić na czerwone szpiliki, kopertówkę czy wpięte we włosy kwiaty. Dobrym wyborem będzie także czerwona pomadka. Alternatywą jest połączenie czernego ze złotem. Dwa klasyczne kolory prezentują się szlachetnie i elegancko. Złota biżuteria i buty rozjaśnia twoją kreację i dodadzą ci blasku.

Czarna suknia ślubna – elegancka i odważna

Czarna suknia ślubna jest jednocześnie klasyczna i elegancka oraz odważna i kontrowersyjna. To z pewnością dobry wybór dla kobiet, które lubią się wyróżniać. W ofercie ślubnych kolekcji znajduje się szeroki wybór czarnych sukien w popularnych fasonach. Stylizację możesz przełamać, wprowadzając jaśniejsze dodatki. Z pewnością twoja kreacja zostanie zauważona.

Sprawdź także: https://twojewrozby.pl/

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
suknia ślubna z długim rękawem

Suknia ślubna z długim rękawem – jak wybrać idealny model i dla kogo jest odpowiednia?

Next Article
diademy ślubne

Diademy ślubne – ślub w stylu księżniczki. Jak dobrać ozdobę do sukienki i do jakiej fryzury pasuje taka ozdoba?

Related Posts