Ślub cywilny – jak zawrzeć związek małżeński w urzędzie stanu cywilnego? Poznaj formalności i dokumenty!

Rafał Laskowski
ślub cywilny

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na ślub cywilny, kościelny czy humanistyczny, musisz się odpowiednio przygotować do takiej uroczystości. Ten pierwszy zostaje zawarty przed urzędnikiem w urzędzie stanu cywilnego. Tę opcję bardzo często wybierają osoby, które na co dzień nie uczęszczają do kościoła i nie traktują ślubu jako sakramentu i uroczystości o religijnym charakterze. Ślub cywilny trwa zdecydowanie krócej niż kościelny, jednak to również może być piękna i wzruszająca ceremonia. Jak wygląda uroczystość świecka? Kto może wstąpić w związek małżeński? Jakie dokumenty są niezbędne Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się więcej!

Czym jest ślub cywilny?

Nie da się zaprzeczyć, że ślub to bardzo ważne wydarzenie. Cywilne zaślubiny odbywają się w Urzędzie Stanu Cywilnego, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby stworzyć piękne dekoracje i sprawić, że ceremonia będzie wyjątkowa.

Ślub cywilny krok po kroku

Jak wygląda ta cudowna uroczystość krok po kroku? Przede wszystkim wymagana jest obecność świadków i zachowanie uroczystej formy ceremonii. W uroczystości mogą uczestniczyć także zaproszeni goście. Uroczystość rozpoczyna się przemową urzędnika, który mówi o tym, jak ważna dla życia społecznego jest rodzina. Następnie przyszli małżonkowie wypowiadają słowa przysięgi, nakładają obrączki, podpisują akt zawarcia małżeństwa i mogą się pocałować. Ostatni punkt to już tylko składanie życzeń przez zgromadzonych gości, a następnie wesele. To piękne wydarzenie młoda para będzie wspominać przez całe życie. Ceremonia jest początkiem wspólnej pięknej przyszłości. 

Sprawdź!
Suknia ślubna 2022 – jak odnaleźć tę jedyną? Wszystko, co musisz wiedzieć na temat damskiej mody ślubnej

Ślub cywilny – niezbędne dokumenty

Zawarcie związku w USC nie powinno sprawić wielu problemów, jeśli chodzi o formalności. Tak naprawdę ślub można wziąć bardzo szybko, jeśli masz wszystkie niezbędne dokumenty. Jedynym ograniczeniem jest dostępność terminów w danym urzędzie.

Jakie dokumenty będą potrzebne?

Przed wizytą w USC należy przygotować dokument tożsamości, dowód opłaty skarbowej, skrócony odpis aktu urodzenia, jeśli jest wymagane to również zezwolenie sądu na zawarcie małżeństwa. Jeśli jedno z was było wcześniej w związku małżeńskim, potrzebny będzie także odpis aktu małżeństwa wraz z dokumentem potwierdzającym unieważnienie małżeństwa. Natomiast jeśli jedno z was jest obcokrajowcem, niezbędny jest dokument zapewniający o braku okoliczności wyłączających i zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa.

Formalności przed ślubem cywilnym

Po uzyskaniu niezbędnych dokumentów kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wydaje zaświadczenie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa. Kierownik USC może odmówić udzielenia ślubu w przypadku niedopełnienia niezbędnych formalności lub, gdy powstaną okoliczności wyłączające zawarcie małżeństwa. To jednak nie koniec. Kierownik ma obowiązek powiadomić o swojej decyzji zainteresowanych na piśmie. Następnie osoba zainteresowana w terminie 14 dni od dnia doręczenia pisma może wystąpić z odpowiednim wnioskiem do sądu rejonowego, który rozstrzygnie tę sprawę. 

Kto może wziąć ślub cywilny?

Jeśli planujecie piękny ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego, koniecznie trzeba wszystko dokładnie przemyśleć i poznać obowiązujące przepisy. Przede wszystkim warto dowiedzieć się, kto może wziąć ślub w USC. To właściwie najważniejsza kwestia, którą muszą wziąć pod uwagę osoby planujące ślub. Po pierwsze muszą to być osoby pełnoletnie, niebędące w związku, niespokrewnione lub spowinowacone w linii prostej, niebędące w stosunku przysposobienia. To podstawowe kwestie warunkujące możliwość wzięcia ślubu z ukochaną osobą.

Sprawdź!
Wystrój kościoła na ślub – jak udekorować miejsce ceremonii ślubnej?

Przysięga na ślubie cywilnym

Podczas uroczystości obowiązkowym punktem jest złożenie przysięgi małżeńskiej. Zarówno panna młoda, jak i pan młody po kolei powtarzają słowa przysięgi za urzędnikiem. To zdecydowanie bardzo stresujący moment, ale i niezwykle wzruszający. Wyznawanie miłości i oddania, a także chęci spędzenia ze sobą reszty życia to cudowne chwile, które zostają w pamięci przyszłych małżonków na całe życie.

Słowa płynące prosto z serca

Przysięga podczas ślubu cywilnego to standardowa formuła, która jest wszystkim bardzo dobrze znana. Jednak coraz częściej na ślubach widać nowy trend. Młode pary decydują się na to, aby na koniec dodać kilka unikalnych słów od siebie. Można przywołać piękne wspomnienia albo historię miłości, powiedzieć, za co się kocha drugą osobę – pełna dowolność. Warto jednak omówić jeszcze tę kwestię z urzędnikiem przed całą ceremonią, po to, aby po prostu nie zaburzyć jej przebiegu. Przysięga to najważniejszy i najbardziej wzruszający moment uroczystości. Stres jest zupełnie niepotrzebny, trzeba cieszyć się tą piękną chwilą i zapamiętać ją na zawsze. Z pewnością zarówno piękną ceremonię, jak i huczne wesele z rodziną i przyjaciółmi będziecie wspominać przez całe życie!

Dopełnienie formalności po ślubie cywilnym

Ślub to jeden z najpiękniejszych dni w życiu młodej pary. Piękna ceremonia, a potem huczne wesele do białego rana. Tak wyjątkowy dzień z pewnością zostanie zapamiętany przez nowożeńców, jak i wszystkich zaproszonych gości. Jednak pozostaje kwestia pewnych formalności, o których trzeba pamiętać już po ślubie.

Sprawdź!
Obrączki z białego złota niezwykle modne w obecnych trendach ślubnych

Panna młoda przyjmuje nazwisko partnera – formalności i dokumenty

Jeśli panna młoda podczas ceremonii zaślubin przyjmuje nazwisko partnera, będzie musiała zmienić dane w swoich dokumentach. Nie da się ukryć, że jest to spore przedsięwzięcie, które wymaga czasu i dużej dawki cierpliwości:

  • po pierwsze trzeba się udać do urzędu miasta i złożyć wniosek o wydanie dowodu osobistego, jeśli zmienia się nazwisko i adres zameldowania;
  • następnie trzeba zaktualizować dane w Urzędzie Skarbowym, zmienić dane, jeśli masz prawo jazdy, a także dane w banku.

To podstawowe kwestie, o których musisz pamiętać. Jeśli planujecie wyjazd, niezbędna będzie również zmiana danych w paszporcie. Obecnie, na szczęście, niektóre z tych spraw, przynajmniej w części można załatwić przez internet. W niektórych przypadkach niestety konieczna będzie osobista wizyta w urzędzie.

Ślub cywilny – ile kosztuje?

Jedną z najważniejszych kwestii, nad którą zastanawiają się przyszli małżonkowie, jest koszt ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Cena samego ślubu jest niewielka i wynosi 84 zł. Dodatkowym kosztem jest uzyskanie odpowiednich dokumentów, które następnie trzeba złożyć w odpowiedniej placówce.

Cena ślubu cywilnego w plenerze

Jeśli planujecie piękny ślub plenerowy i chcecie, aby urzędnik udzielił wam ślubu na przykład w ogrodzie, w lesie lub innym magicznym miejscu, musicie się liczyć z dodatkowymi kosztami. Cena takiej usługi to dodatkowe 1000 zł.

Koszty wesela

Oprócz tego w zależności od waszych preferencji i oczekiwań co do tego, jak ma wyglądać ten wyjątkowy dzień – powinniście przeanalizować koszty związane z przystrojeniem sali, zorganizowaniem pięknego wesela, wyborem sukni, garnituru i innych rzeczy. Organizacja ślubu i wesela to ogromne przedsięwzięcie, które zazwyczaj generuje spore koszty. Wszystko oczywiście zależy od tego, ile osób zaprosisz i jaką masz wizję tego magicznego dnia. Bez wątpienia warto zrobić wszystko, aby dzień ślubu był dokładnie taki, jak sobie wymarzyłeś.

Sprawdź!
Ślub za granicą – niezbędne formalności. Jak zorganizować takie wydarzenie?

Ślub cywilny w plenerze

Coraz częściej młode pary decydują się na organizację pięknej ceremonii zawarcia związku małżeńskiego poza USC. Taka wyjątkowa uroczystość zdecydowanie różni się od ślubu w Urzędzie Stanu Cywilnego. Możesz dowolnie udekorować przestrzeń i sprawić, że wszystko będzie wyglądało dokładnie tak, jak zaplanowałeś. Taka ceremonia będzie miała zdecydowanie luźniejszy charakter niż ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego. Minusem może być dodatkowy koszt, który trzeba ponieść, decydując się na ślub w plenerze.

Usługi wedding plannera

Planowanie ślubu może dostarczyć przyszłym małżonkom sporo stresu, ale jednocześnie być również niezwykle ekscytującym czasem. Wszystko trzeba dokładnie zaplanować od początku do końca, istnieje duże ryzyko, że coś pójdzie nie po twojej myśli. Często również przez brak czasu nie można nad wszystkim zapanować. W takich sytuacja warto skorzystać z usług profesjonalistów, którzy na co dzień zajmują się organizacją przyjęć weselnych. Co prawda to dodatkowy koszt, ale także ogromna ulga dla narzeczonych, gdy mają dodatkowe ręce do pomocy i po prostu kogoś, kto świetnie przeprowadzi ich przez cały ten proces. Niezależnie od tego, czy chcecie zawrzeć związek małżeński w USC, czy w kościele – organizacja takiego wydarzenia zajmie sporo czasu.

Ślub cywilny to świetne rozwiązanie dla osób, które nie są wierzące i nie zależy im na tym, aby ślub odbył się w kościele. Krótka ceremonia spełnia oczekiwania osób, które chcą wyznać sobie miłość przy rodzinie oraz znajomych i być małżeństwem w świetle prawa. Uroczystość może odbyć się w USC lub na życzenie młodej pary w innym dowolnym miejscu. Warunkiem jest bezpieczeństwo gości podczas ceremonii i formalny charakter uroczystości. Jedno jest pewne, to będzie jeden z najpiękniejszych dni w życiu młodej pary i początek wspólnej przyszłości!

Sprawdź!
Suknie ślubne 2022 – jakie są najnowsze trendy? Jakie kolekcje ślubne zdobywają uznanie panien młodych?
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Obrączki z białego złota niezwykle modne w obecnych trendach ślubnych

Obrączki z białego złota niezwykle modne w obecnych trendach ślubnych

Next Article
makijaż dla druhny

Makijaż dla druhny – sprawdzone sposoby na makijaż ślubny, który zachwyci nie tylko pannę młodą!

Related Posts