Jakie przyczyny może mieć trądzik?
Przyczyny trądziku mogą być bardzo różnorodne. Zarówno w okresie młodzieńczym, jak i w dorosłym życiu warto przyjrzeć się swojej skórze, diecie oraz gospodarce hormonalnej. Dzięki temu, we współpracy z odpowiednimi specjalistami można znaleźć źródło problemu.
Trądzik jest chorobą skóry i tak należy do niego podchodzić. Nie wynika z niedokładnego mycia czy zaniedbania. Pojawiające się zmiany skórne mogą różnić się od siebie, w zależności od podłoża choroby.
W okresie nastoletnim trądzik wynika głównie ze zmian hormonalnych związanych z procesem dojrzewania. W tym czasie zmiany najczęściej zlokalizowane są na twarzy i plecach.
Wśród osób dorosłych częściej spotyka się trądzik torbielowaty. Jego leczenie jest trudniejsze i wiąże się z większym ryzykiem powstawania blizn i przebarwień. Wiele kobiet po 40 roku życia boryka się także z trądzikiem różowatym
Najlepsze sposoby na trądzik
Domowe oraz medyczne sposoby na trądzik obejmują przede wszystkim staranną pielęgnację oraz działanie od wewnątrz. W przypadku wyjątkowo uporczywych odmian trądziku konieczne jest wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii. Czasem są to środki hormonalne, a w innych przypadkach antybiotyki.
Pielęgnacja skóry z widocznymi stanami zapalnymi wymaga delikatnego, lecz skutecznego oczyszczania, intensywnego nawilżania i zabezpieczania. Dbając o regularną wymianę ręczników, niedotykanie dłońmi cery można spowolnić rozwój zmian.
Jeśli jednak przyczyny powstawania stanów zapalnych wynikają z gospodarki hormonalnej, działanie zewnętrzne obejmuje jedynie pielęgnację poprawiającą elastyczność i nawilżenie.
Jak powstają blizny po trądziku?
Uporczywe i nieestetyczne blizny po trądziku mogą powstawać zarówno u osób dotkniętych trądzikiem młodzieńczym, jak i hormonalnym. W wielu przypadkach wynikają z niewystarczającego lub podjętego zbyt późno leczenia.
Ze względu na sposób powstawania, blizny tego typu są zaliczane do zmian atroficznych lub zanikowych. Ich przyczyna leży w nieprawidłowej syntezie nowych tkanek. Powstają w głębokich warstwach skóry w wyniku rozpadu włókien kolagenowych.
Ze względu na to, że zmiany trądzikowe są stanem zapalnym, organizm walczy z nimi podobnie jak z każdą infekcją. A proces golenia wspomagany przed układ immunologiczny nie przebiega odpowiednio łagodnie. Ze względu na nagromadzenie zmian, a więc także bakterii i zanieczyszczeń, wokół powstające nowej tkanki zalegają martwe komórki zaburzające gojenie.
Blizna powstaje z nieprawidłowej, cienkiej oraz nierównej tkanki. W efekcie jest ona widoczna i znacząco odróżnia się od powierzchni skóry wokół.
Czy można samodzielnie usunąć ślady po niedoskonałościach?
Blizny potrądzikowe są zwykle trudne do usunięcia. Mają charakterystyczny wygląd i kształt. te okrągłe zagłębienia w skórze, można próbować zminimalizować w domowych warunkach.
Dobrym rozwiązaniem są peelingi enzymatyczne, zabiegi mikrodermabrazji oraz maści i kremy dermatologiczne. Zwykle są to środki steroidowe oraz zawierające heparynę. W przypadku wyjątkowo głębokich zmian konieczne może okazać się profesjonalne złuszczanie chemiczne oraz zabiegi laserowe.
Metody na skuteczne zakrycie blizn po trądziku
Chcąc jak najskuteczniej zakryć blizny po zmianach trądzikowych, warto sięgnąć po kosmetyki profesjonalnie. Zadbana i nawilżona skóra to podstawa, ale ważnym aspektem są także środki wyrównujące fakturę skóry.
Zarówno kolorystyka, jak i powierzchnia cery może być niezadowalająca. Świetnie sprawdzą się kosmetyki do maskowania blizn. Zlikwidują one różnice kolorystyczne i częściowo wypełnią wgłębienia. W efekcie cały makijaż będzie wyglądał korzystniej, a panna młoda będzie czuła się pewnie i pięknie.
Chcąc zakryć blizny, warto korzystać także z innych technik nakładania produktów, np. wciskania, zamiast smarowania.
Zobacz także: