Starosta weselny – kim jest ta tajemnicza postać, która pilnuje przebiegu całego wesela?

Historia funkcji, jaką pełni starosta weselny, sięga kilkaset lat wstecz i jej zakorzeniona w polskiej kulturze mocniej niż świadek. Kim jest i czy faktycznie jego rola na weselu jest aż tak istotna?
Rafał Laskowski
starosta weselny

Jeśli znajomy poprosił cię o pozostanie starostą weselnym, to znaczy, że ma do ciebie ogromne zaufanie! W polskiej kulturze weselnej jest to osoba, która czuwa nad przebiegiem całej imprezy – pilnuje czy gościom nie zabrakło alkoholu, zachęca do zabawy, wznosi toasty. Czym zatem różni się od świadka?

Starosta weselny, czyli świadek starych czasów

Starosta weselny to osoba, która nadzoruje przebieg całego wesela. Do jej obowiązków należy przede wszystkim pilnowanie porządku, reagowanie na nagłe sytuacje, zapewnienie gościom dostępu do alkoholu, a także jedzenia. Na weselu pojawia się przed parą młodą, a z samego wesela wychodzi jako ostatni.

Zwyczaj starosty weselnego z biegiem lat traci na znaczeniu, ponieważ jego rolę przejmuje świadek. Nie oznacza to, że została już ona całkowicie wyparta z weselnej kultury! Wciąż może się zdarzyć, że znajomy poprosi cię o pełnienie takiej funkcji na jego weselu.

Jaki powinien być starosta weselny?

Choć współcześnie wiele obowiązków starosty na weselu przeszła na drużbę, wciąż jest to dość istotna funkcja. Osoba, która zostanie wybrana do pełnienia tych obowiązków musi odznaczać się wyjątkowo dobrą organizacją i być komunikatywna. To prawdziwa dusza towarzystwa, która bez problemu zachęci innych do udziału w oczepinach, jak i rozbawi w tańcu na parkiecie.

Sprawdź!
Życzenia ślubne – jak wygłosić piękną przemowę dla Młodej Pary? Kiedy złożyć życzenia? Sprawdź!

Zdarza się, że do starosty należy także wygłoszenie przemówienia, choć najczęściej jest już to tylko symboliczne wzniesienie toastu za państwa młodych.

Kiedy starosta na weselu jest najbardziej potrzebny?

Starosta to prawdziwy dobry duch całego wesela, który cieszy się zaufaniem młodej pary. Jako osoba komunikatywna pomaga gościom w znalezieniu miejsc przy stole, dba o to, by zespół i wodzirej byli gotowi na przybycie nowożeńców. Choć bawi się wraz z innymi gośćmi, pamięta by od czasu do czasu sprawdzić wszystkie stoły i upewnić się, że nie brakuje na nich przekąsek czy alkoholu.

Starosta również jako ostatni opuszcza salę weselną, dlatego też można uznać, że jest prawą ręką młodej pary i tak, jak i pan młody powinien pozostać trzeźwy.

Rola starosty weselnego jest zbliżona do roli świadka, który obecnie czuwa nad przebiegiem całego wesela. Zdarza się jednak, że wybór jednego drużby nie jest wystarczający i w takiej sytuacji pan młody decyduje się jeszcze na instytucje starosty. Bez względu na to, czy będziesz starostą czy świadkiem, zostałeś obdarzony ogromnym zaufaniem nowożeńców!

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
różnica wieku w związku

Różnica wieku w związku – czy pesel ma wpływ na szczęśliwy związek?

Next Article
Ślub z lalką

Ślub z lalką, czyli dość nietypowy związek małżeński