Toczek ślubny – ciekawa alternatywa dla welonu. Czym jest i jakie ozdoby do niego dobrać?

Toczek ślubny to nakrycie głowy coraz częściej wybierane przez współczesne panny młode. Nie tylko ozdabia kobietę w ten szczególny dzień, ale także pozwala podkreślić indywidualny charakter stylizacji.
Alicja Kamińska
toczek ślubny

W Polsce najbardziej tradycyjną ozdobą głowy kobiety na jej ślubie jest welon. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na rezygnację z niego w imię bardziej oryginalnych rozwiązań. Toczek ślubny z woalką lub innymi ozdobami to doskonała propozycja zarówno dla panny młodej, jak i dla jej druhen. Sprawdź, co warto o nim wiedzieć.

Toczek ślubny – co to takiego?

Toczek to niewielkie nakrycie głowy w formie kapelusza bez ronda. Początkowo produkowany był wyłącznie dla kobiet, a jego kształt wzorowano na męskich turbanach. Następnie dodatek ten przejęło wojsko, po to, aby znowu wrócił do europejskiej mody, która panowała na salonach wyższych sfer.

Obecnie toczek najczęściej kojarzony jest z brytyjską rodziną królewską i arystokracją. W naszym kraju natomiast przeżywa drugą młodość jako dodatek do stylizacji ślubnej. Mnogość materiałów i różnorodność ozdób, które można do niego dostosować, sprawiają, że jest to akcesorium, o którym marzy nie jedna przyszła żona.

Czy toczek i fascynator to to samo?

Obecnie bardzo często zamiennie używa się określenia toczek i fascynator. W istocie nie jest to całkowicie poprawne nazewnictwo. Toczek jest bowiem jedynie kapeluszem, na którym może znajdować się jakaś ozdoba. Fascynator z kolei jest jedynie fikuśną ozdobą do włosów, która znakomicie dopełnia ślubnej stylizacji.

Sprawdź!
Paznokcie ślubne koronka – jak stworzyć wyjątkowy i kobiecy efekt? Pomysły na ciekawe stylizacje dla panny młodej

Toczek ślubny – propozycje ozdób

Elegancki toczek ślubny w kolorze ecru, czy może raczej ekstrawagancji fascynator, który przykuje uwagę gości? Tutaj wszystko zależy od twojej wyobraźni i gustu. Toczek można zrobić samodzielnie, lub kupić już gotowe akcesorium. A jakie elementy mogą zdobić go w ten szczególny dzień?

Obecnie najbardziej popularne są toczki z woalką lub koronką. Chętnie wybierane są także różnego rodzaju tiule, czy koronki. Nakrycie głowy może być przytwierdzone do opaski lub mieć formę oryginalnego stroika. Toczki najczęściej wykonane są z filcu. Mogą mieć bardzo różne kolory i zdobienia, dlatego niezwykle łatwo jest je zindywidualizować i dopasować do własnych potrzeb.

Toczek w formie furażerki – propozycja na zimowy ślub

Toczek w kolorze czystej bieli uszyty w formie furażerki to bardzo ciekawa propozycja. Czapka, która zazwyczaj jest nakryciem głowy stewardess tutaj ma bardziej podkreślone kontury. Zazwyczaj również nie posiada żadnych ozdób. Jest minimalistycznym i bardzo urokliwym dodatkiem do kreacji panny młodej, która swoje sakramentalne „tak” wymawia w śnieżnej scenerii.

Dlaczego warto zdecydować się na toczek?

Dlaczego omawiane nakrycie głowy jest tak chętnie wybierane na uroczystość ślubną? Z pewnością daje on możliwość wyróżnienia się na tle innych kreacji. Często na takie rozwiązanie decydują się panie młode, które chcą zachować minimalistyczny i możliwie najbardziej prosty krój sukni. Wówczas to właśnie toczek ślubny jest tym elementem który skupia na sobie spojrzenia, podkreśla fryzurę i pozwala na ekspresję swojego własnego stylu.

Sprawdź!
Czerwona suknia ślubna – elegancja, czy ekstrawagancja?

Jest ozdobą samą w sobie, a jednocześnie pełni funkcję praktyczną. Chętnie wybierany jest przez kobiety, które biorą ślub zimą i potrzebują nakrycia głowy, które będzie idealnie pasowało do sukni ślubnej.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
czerwona suknia ślubna

Czerwona suknia ślubna – elegancja, czy ekstrawagancja?

Next Article
biustonosz do sukni ślubnej

Biustonosz do sukni ślubnej – jak dobrać górną część bielizny, tak by podkreślała ona magię wyjątkowej kreacji?

Related Posts