Smoking a garnitur – czym się różnią? Najważniejsze różnice

Smoking a garnitur – czym właściwie różnią się od siebie te dwa wieczorowe stroje męskie? Który założyć na jakie okazje? Jakie dodatki dobierać w obu przypadkach? Odpowiadamy na wszystkie pytania w tym temacie.
Rafał Laskowski
smoking a garnitur

Osoby nieobeznane w temacie mogą twierdzić, że smoking a garnitur niczym się między sobą nie różnią. Okazuje się jednak, że różnice istnieją, a w niektórych sytuacjach złe dobranie lub wystylizowanie stroju może być sporym faux pas. Jeżeli przed tobą wielkie wydarzenie, koniecznie przeczytaj nasz poradnik, aby wybrać właściwy strój.

Smoking a garnitur – czym się różnią? Podstawowe różnice

Oba ubiory wpisują się black tie dress code zarezerwowane raczej na specjalne okazje. Choć na pozór mogą być identyczne – diabeł tkwi w szczegółach. Dla wprawionego oka różnice pomiędzy smokingiem a garniturem są zauważalne od razu, dlatego najlepiej się w nich orientować. Osobną kwestią jest jeszcze frak, który zakłada się na najbardziej formalne wydarzenia. W tym zestawieniu nie będziemy się jednak na nim skupiać.

Garnitur

W klasycznej wersji dwuczęściowej, garnitur składa się z marynarki i spodni, które wykonane są z identycznego materiału. Przeważnie jest to wełna, bawełna lub len. Garnitur trzyczęściowy posiada do tego jeszcze kamizelkę. Spodnie garniturowe mogą posiadać mankiety. Całość może być właściwie w dowolnym kolorze i fakturze. Czarny garnitur jest dobrym wyborem na bardziej oficjalne okazje. Natomiast wieczorowy garnitur lub ubiór na mniej formalne wydarzenie w ciągu dnia może być bardzo krzykliwy.

Sprawdź!
Stół pary młodej – dekoracje i usadzenie gości weselnych

Smoking

Smoking może na pierwszy rzut oka wyglądać jak elegancki garnitur. Czym różni się od niego? Przede wszystkim, marynarka smokingowa posiada klapy szalowe lub klapy ostre. Pokryte są jedwabiem lub satyną, aby sprawiały wrażenie błyszczenia, gdy pada na nie światło. Taki sam materiał powinien znajdować się na guzikach marynarki. Jeśli jest ona dwurzędowa, nie zakłada się do niej pasa smokingowego ani nie rozpina się jej.

Smoking są przeważnie czarne lub ciemnogranatowe. Rzadko dopuszcza się połączenie jasnej marynarki z ciemnymi spodniami – zwane jest to smokingiem tropikalnym. Spodnie smokingowe posiadają pojedyncze lampasy wykonane z takiego samego materiału jak klapy marynarki. Nie mają mankietów, a podtrzymuje się je szelkami do garnituru.

Garnitur a smoking – jakie dodatki?

Zakładając marynarkę jednorzędową do smokingu, obowiązkowym dodatkiem jest pas smokingowy. Powinien pasować kolorem do spodni i być wykończony błyszczącym materiałem. Jego głównym zadaniem jest wysmuklenie sylwetki. Klasyczna koszula smokingu jest biała. Posiada krytą plisę lub guziki jubilerskie. Mankiety zapinane są spinkami, a kołnierzyk może być być włoski lub klasyczny. Do smokingu męskiego nosi się wyłącznie muchę, a w kwestii butów – czarne oxfordy lub lotniki ze skóry lakierowanej. W przypadku smokingu najlepiej ograniczyć dodatki do minimum.

Do garnituru częściej niż muchę nosi się krawat. Do tego elegancki pasek i buty w tym samym kolorze. Koszula może być gładka lub z fakturą. Klasyczny garnitur w stonowanym kolorze przeważnie paruje się z białą koszulą. Dopuszczalne są także różne inne kolory, o ile całość ze sobą dobrze współgra. Do casualowego garnituru można nawet założyć sneakersy oraz wzorzyste skarpety i poszetkę. Na bardziej formalne okazje postaw na buty typu oksford, pasek wykonany z licowej skóry i gładką chusteczkę.

Sprawdź!
Jak dobrać pasek do garnituru oraz sukienkę do partnera na weselu?

Co wybrać na męski strój wieczorowy? Garnitur czy smoking?

Smoking zakładany jest przede wszystkim na eleganckie, oficjalne przyjęcia wieczorowe. Jest to ubiór, który został zaprojektowany w taki sposób, aby najlepiej prezentować się w sztucznym świetle, po zmroku. Smoking świetnie wygląda na studniówce, a także w teatrze, operze lub filharmonii. Na takie wyjścia masz jednak pewną dowolność, czy wybierzesz smoking lub garnitur. Koniecznie upewnij się jednak, że twoja partnerka ma na sobie suknię odpowiadającą ci stopniem elegancji. Szykowny smoking to strój, który świetnie sprawdzi się dla pana młodego na wesele.

Garnitur z kolei jest bardziej uniwersalnym ubiorem. Różnorodność kolorów, krojów i faktur sprawia, że garnitur wieczorowy może sprawdzić się na wyjątkowe okazje, takie jak wesele (zarówno dla pana młodego, jak i gości), szczególnie jeżeli ceremonia odbywa się na zewnątrz. Jeżeli wybierzesz mniej elegancki garnitur, będzie on też pasował na mniej uroczyste przyjęcia, do pracy lub na egzamin.

Teraz już dobrze wiesz, czym różni się smoking od garnituru. Pierwszy z nich jest zarezerwowany tylko na wieczorowe, eleganckie okazje. Z drugim można bardziej eksperymentować – istnieją nawet jego wersje sportowe lub przewiewne i barwne, idealne na lato. Jeśli masz wątpliwości, czy na dane wydarzenie wskazany jest smoking czy garnitur, warto dopytać się o dress code. Klasyczny czarny garnitur jest jednak zdecydowanie najbardziej uniwersalną opcją.

Sprawdź!
Moda ślubna dla dojrzałych kobiet – zobacz, jak wybrać idealną suknię dla 55-latki
Zobacz także:
Archiwum: październik 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
czy zostaniesz moją świadkową

Czy zostaniesz moją świadkową? Jak poprosić o świadkowanie?

Next Article

Sala na wesele - na co zwrócić uwagę?

Related Posts