Typowe błędy w poszukiwaniu pracy i jak ich unikać

Alicja Kamińska

Złe CV

Nieważne jak banalne… I to pomimo tego, że w Internecie i innych źródłach można znaleźć wiele odpowiednich (i nie tylko) szablonów CV i zaleceń dotyczących ich tworzenia. Jednakże CV pozbawione wiedzy, analfabeci i inne „niedostateczne” CV stanowią aż do 50% wszystkich CV otrzymywanych przez agencje rekrutacyjne! Potwierdzą to rekruterzy przesyłający setki CV dziennie.

Wskazówka: poświęć co najmniej 2-3 godziny na pisanie swojego CV. Wybierz najlepszą próbkę. Podkreśl słowa kluczowe, swoje osiągnięcia i przewagę nad innymi kandydatami.

Bierność w poszukiwaniu pracy

Wysłałeś swoje CV do kilkunastu firm i siedzisz i czekasz na telefon? Kto potrzebuje więcej: Ty – praca czy oni – Ty? Nawet jeśli jesteś fajnym specjalistą, pamiętaj, że na to miejsce jest jeszcze kilkunastu chętnych!

Wskazówka: przejmij inicjatywę, zadzwoń do HR, zadzwoń do potencjalnego menedżera, przypomnij sobie, umów się na wcześniejsze spotkanie. Szybkość ma znaczenie.

Podejście niesystematyczne

Opublikowałeś swoje CV w Internecie, przejrzałeś gazety i to wszystko? Nie czekaj! Pamiętajcie, że połowa ofert pracy w Internecie i gazetach to tzw. „reklama”, aby stworzyć rezerwę personelu, gromadzenie CV.

Wskazówka: użyj jak największej liczby ścieżek wyszukiwania. Traktuj poszukiwanie pracy jak prawdziwą pracę. Rób to systematycznie przez kilka godzin dziennie, prowadź rejestr kontaktów, a szukając pracy, warto używać słów kluczowych, np. praca Grubno itp.

Sprawdź!
Sukienka na wesele dla mamy – poznaj eleganckie sukienki w 2023

Bierność po rozmowie kwalifikacyjnej

Powiedziano Ci: „Oddzwonimy za kilka dni”. Nie wierz. Może to trwać 2-3-4 tygodnie… Czy naprawdę wybór zajmuje tak dużo czasu? NIE. Już zatrudnili mądrzejszego.

Wskazówka: sam zainicjuj informację zwrotną z pracodawcą. Zacznij od pytania: „Kiedy i do kogo mogę zadzwonić, aby dowiedzieć się o Twojej decyzji i kontynuować dialog?”

Komunikacja tylko z menadżerem HR

Dział HR ma zbyt wiele wolnych stanowisk pracy, aby zapamiętać wszystkich kandydatów i być zainteresowanym TWOJĄ pracą. Jego zadaniem jest „zamknięcie” wakatu i zapomnienie o nim. Jako pracownik potencjalny lider może być Tobą bardziej zainteresowany.

Wskazówka: idź bezpośrednio do przyszłego szefa, często jest on zainteresowany wzmocnieniem swojego działu. Należy jednak uważać, aby nie popaść w drugą skrajność, jak w kolejnym akapicie…

Brak szacunku dla rekrutera

Czy starasz się wywrzeć pozytywne wrażenie na rekruterze, uznając go za niepotrzebnego pośrednika? Czy go ignorujesz, czy okazujesz lekką pogardę? Na próżno. Od tego czasami zależy Twój przyszły los…

Wskazówka: zachowuj się z HR tak, aby stał się Twoim sojusznikiem. W przeciwnym razie Twoje CV wyląduje w koszu.

СV jako spam

Czy wysyłasz swoje CV na wszystkie oferty pracy z rzędu, nawet jeśli masz błędne lub niewystarczające kwalifikacje? Liczenie na szansę i ustawienie „daj mi spróbować – dam radę” – może działać tylko na niższych szczeblach kariery. Życiorysy, które wyraźnie nie spełniają wymagań wyraźnie określonych w ogłoszeniu o pracę, są denerwujące i czasochłonne dla rekruterów. Odpowiedź na telefon rekrutera: „Wysłałem CV na setki różnych ofert pracy, ale co tam masz, powiedz mi?” mówi o braku jasnego celu i twojej „wszystkożerności”, co nie jest teraz w cenie.

Sprawdź!
Najmodniejsza biżuteria ślubna 2023 – jaką wybrać?

Wskazówka: szanuj pracę innych ludzi. Przed złożeniem CV upewnij się, że jesteś właściwym kandydatem pod względem umiejętności formalnych. Prowadź rejestr firm i wolnych stanowisk, do których wysłałeś swoje CV.

Ignorowanie etykiety internetowej

Na przykład nazwij plik CV: „moje CV”, „Ja”, „Agata, życiorys” lub pseudonim.

Możesz też po prostu podać link do swojego wirtualnego CV zamieszczonego na stronie z ofertami pracy. Hej HR, przyjdź, sprawdź i pobierz…

Wskazówka: nazwij plik swoim imieniem i nazwiskiem oraz dodaj nazwę stanowiska, np.: „Agata Nowak, księgowa”. Pomyśl o tym, jak rekruter zapisze (i odnajdzie później!) Twoje CV w bazie, pomóż mu, pomóż sobie, aby nie zgubić się w tysiącach CV.

Niechęć do chodzenia na rozmowy kwalifikacyjne

Tak i to się zdarza… Zdarza się, że rozmawiając z kandydatem, który „szuka pracy” od 3 miesięcy, okazuje się, że przez cały ten czas był tylko na 4-5 rozmowach kwalifikacyjnych. I to przez 3 miesiące?! Aby szybko znaleźć dobrą pracę i mieć wybór, warto chodzić na 2-3 rozmowy kwalifikacyjne dziennie! Aby otrzymać 10 zaproszeń na rozmowy kwalifikacyjne, musisz wysłać 100 CV.

Wskazówka: chodź na rozmowy kwalifikacyjne jak do pracy. Jeśli nie dostaniesz pracy, to chociaż poćwicz i zdobądź nowe informacje o rynku.

Powodzenia w poszukiwaniu pracy!

Tekst promocyjny

Zobacz także:
Sprawdź!
Ślubne prezenty, które zaskoczą nowożeńców – oto najciekawsze pomysły!
Archiwum: wrzesień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Jak zaplanować idealne oświadczyny?

Next Article

Przeziębienie tuż przed wielkim dniem. Co robić, gdy dopadnie choroba?

Related Posts