Walc wiedeński – dobry wybór na pierwszy taniec?

Walc wiedeński to dostojny, elegancki taniec, który jednocześnie jest dość intymny. Z tego względu często bywa wybierany jako pierwszy taniec na weselu. Sprawdźmy, czy to dobry wybór!
Rafał Laskowski
walc wiedeński

Walc wiedeński to taniec, którego kroki podstawowe nie są zbyt trudne. Prawdziwe wyzwanie stanowi jedna osiągnięcie tanecznej płynności i lekkości ruchów. Tempo tańca jest dość dynamiczne i wynosi około 60 taktów na minutę. Podstawą jest rotacyjny ruch obrotowy, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Z tego względu wymaga dość dobrej kondycji fizycznej. Przygotowując pierwszy taniec na wesele, tempo walca wiedeńskiego można dostosować do swoich możliwości. Kroków i choreografii można próbować nauczyć się samodzielnie, jednak większość osób decyduje się na przynajmniej kilka lekcji w profesjonalnej szkole tańca towarzyskiego.

Walc wiedeński – historia

Walc wiedeński wszedł na salony w 1815 roku, w czasie kongresu wiedeńskiego. Pierwsza prezentacja kroków wzbudziła mieszane uczucia. Ze względu na to, że partnerzy w tańcu stykają się od kolan aż do klatki piersiowej, walca uznano za kontrowersyjnego. Niepokój wzbudzało także szybkie tempo tańca, które uważane było za wręcz niebezpieczne dla tancerzy. Pomimo początkowych zastrzeżeń, z czasem walc wiedeński stał się nieodłącznym elementów wszystkich balów na dworach całej Europy. Na jego popularność wpłynęła bez wątpienia muzyka tworzona przez znakomitych kompozytorów: Piotra Czajkowskiego oraz Johanna Straussa.

Czy walc wiedeński jest trudny?

Wiele osób zastanawia się, czy walc wiedeński jest trudny. Warto wiedzieć, że według fachowej nomenklatury styl tańca to „no foot rise”. Oznacza to, że kroki stawiane są na pięcie lub przodzie stopy, a nie na palcach. Największym wyzwaniem jest zdecydowanie płynność ruchów, a także szybkie tempo. W trakcie walca partnerzy unoszą się i opadają, ale bez żadnych podskoków. Dzięki temu sprawiają wrażenie, jakby gładko płynęli po parkiecie. Walc wiedeński charakteryzują także wirowe obroty, których wykonanie wymaga pewnych umiejętności. Tempo uderzeń wynosi w nim 180 na minutę. Tancerze obracają się niemalże przez cały czas, a stawiane kroki to przejścia pomiędzy kolejnymi obrotami. Dzięki temu walc wiedeński jest bardzo efektowny. Podstawowe kroki możliwe są do nauczenia w domu, jednak profesjonalne kursy są bardzo pomocne. Niezbędna jest także odpowiednio dużo sala.

Sprawdź!
Wynajem autokaru na wesele krok po kroku

Kroki walca wiedeńskiego

Jak już wspomnieliśmy, kroki walca wiedeńskiego nie są zbyt trudne, wymagają jednak ćwiczeń. W celu ich poprawnego wykonania bardzo istotny jest odpowiedni balans ciężaru ciała. Rytm kroków musi być zdecydowany i miarowy. Figury w walcu wiedeńskim to obroty w prawo i w lewo, krok zmienny, obracanie partnerki pod ramieniem partnera, natural fleckerl i reverse fleckerl. Ten typ walca tańczony jest w bliskiej ramie.

Walc wiedeński na pierwszy taniec na weselu

Dostojne ruchy, płynność, a także dynamika – to wszystko sprawia, że walc wiedeński doskonale sprawdza się jako pierwszy taniec. Jest jednak nieco bardziej wymagający, niż na przykład walc angielski. Warto pamiętać, że podczas pierwszego tańca nikt nie wymaga od młodej pary umiejętności turniejowych, dlatego pewne niedociągnięcia nie zostaną nawet zauważone. Choreografia oparta na austriackim walcu może być bardzo ciekawa. Dużo liczba obrotów, a jednocześnie bliskość ustawienia ciał parterów sprawia, że taniec wygląda niezwykle romantycznie.

Muzyka do walca wiedeńskiego

Walc wiedeński to nie tylko taniec, ale też dzieła muzyczne, które za nim idą. W Polsce do zatańczenia walca wybierane są zazwyczaj utwory, które pochodzą z polskich seriali i filmów. Mowa tutaj na przykład o „Walcu Barbary” z serialu „Noce i dnie” oraz walcach wiedeńskich Wojciecha Kilara z „Trędowatej” lub „Ziemi Obiecanej”.

Walc wiedeński to bardzo popularny wybór na pierwszy taniec weselny. Na dużej sali partnerzy mogą wirować bez przeszkód, co prezentuje się wyjątkowo efektownie. Jednocześnie walc zachowuje intymny, kameralny charakter.

Sprawdź!
Przygotowania do ślubu i wesela – o czym należy pamiętać przy organizacji uroczystości? Lista najważniejszych rzeczy
Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ozdoby ślubne do włosów

Ozdoby ślubne do włosów dla panny młodej

Next Article
nietypowe obrączki

Nietypowe obrączki – pomysły na wyjątkowe pierścionki dla Pary Młodej

Related Posts