Ile szampana na wesele – sprawdź, ile trzeba kupić

Wiele osób zastanawia się, ile szampana na wesele jest konieczne do zakupu. Wszystko zależy od tego, w jakich sytuacjach będzie on spożywany. Sprawdź nasze podpowiedzi, jak oszacować jego ilość!
Alicja Kamińska
ile szampana na wesele

Ile szampana na wesele kupić? To pytanie zaprząta głowę niejednej młodej pary przed weselem. Wino musujące zwykle podawane jest przy wejściu na salę weselną, ale nie tylko. Niektórzy podają szampana także na stole. Sprawdź, ile najlepiej go kupić! 

W skrócie:

 • Jedna butelka szampana wystarczy na 7 gości. Więc przykładowo wesele na 70 osób potrzebuje 10 butelek. 🍾
 • Jeśli chcesz zaoferować szampana jako trunek stolikowy, zapewnij jedną butelkę na stół. 🍾
 • Niektóre domy weselne zapewniają szampana, i nie potrzeba go w ogóle kupować. 🍾
 • Zamiast szampana możesz wybrać prosecco, lub wino musujące bezalkoholowe. 🍾

Ile szampana na wesele kupić? 

Jeśli zastanawiasz się, ile szampana na wesele kupić, warto zastanowić się, czy będzie on podawany tylko podczas pierwszego toastu. Jeśli tak, wówczas przyjmuje się, że dla każdej osoby przypada 100 ml wina musującego. Standardowo butelka ma 0,7 litra, a więc wystarczy dla 7 osób. Zawsze warto jednak przygotować więcej kieliszków, tak, żeby na pewno nie zabrakło. Dodatkowo jedna lub dwie butelki w zapasie przydadzą się, w razie stłuczenia. 

Jeśli jednak szampan będzie podawany także na stołach lub na stole z alkoholami, wówczas trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, ile miłośników tego trunku znajduje się wśród gości. Na szampana i prosecco decydują się zwykle panie. Średnio można przyjąć, że w zależności od liczby gości wystarczającą ilością powinno być 5-10 butelek szampana. 

Sprawdź!
Przyśpiewki weselne – czemu służy ta tradycja?
I za ten szampan tuż przed

Ile szampana na wesele kupić – kalkulator

Poniżej znajdzie informację ile szampana na wesele kupić, jeśli jest on używany tylko do toastu: 

 • Ile szampana na 50 osób → 8 butelek ✔️
 • Ile szampana na 60 osób → 9 butelek ✔️
 • Ile szampana na 70 osób → 10 butelek ✔️
 • Ile szampana na 80 osób → 12 butelek ✔️
 • Ile szampana na 90 osób → 13 butelek ✔️
 • Ile szampana na 100 osób → 15 butelek ✔️
 • Ile szampana na 120 osób → 18 butelek ✔️
 • Ile szampana na 150 osób → 22 butelki ✔️

Porada 🍾

Pamiętaj, że przy otwieraniu szampana trochę się z niego ulewa. Zawsze dobrze jest kupić jedną butelkę szampana więcej, niż nam wychodzi z obliczeń. 

Kto zapewnia szampana na wesele?

Na szczęście bardzo często okazuje się, że wino musujące na powitanie gości zapewnia sala weselna. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, wówczas nie trzeba się zastanawiać, ile szampana na wesele kupić. Minusem tej sytuacji jest to, że wybrany przez menadżera sali szampan jest zwykle niskiej jakości i nie ma wiele wspólnego z tym musującym trunkiem z Szampanii. 

Jakiego szampana na wesele kupić? 

Coraz więcej osób decyduje się na podawanie dobrej jakości szampana na wesele. Jest to jednak nieco ryzykowne przedsięwzięcie, bo prawdziwy szampan ma wytrawny, wymagający smak. Nie wszystkim przypadnie on do gustu, zwłaszcza jeśli będzie to pierwsze zetknięcie z tym trunkiem. Dobrą alternatywą jest prosecco, które jest łagodniejsze w smaku i bardziej uniwersalne. 

Sprawdź!
Urlop okolicznościowy ślub – własny lub bliskiej osoby. Kiedy pracownik może wykorzystać dodatkowe dni urlopu wypoczynkowego?

Pytanie ile szampana na wesele kupić spędza sen z powiek wielu osób. W artykule podaliśmy szacunkowe ilości, które mogą okazać się bardzo przydatne. Warto trzymać się zasady, żeby na wszelki wypadek zawsze kupić kilka butelek alkoholu więcej, zarówno jeśli chodzi o szampana, jak i wódkę. 

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
test zgodności dla par

Test zgodności dla par: jak go przeprowadzić? Kilka przydatnych informacji

Next Article
sukienka na wesele dla mamy

Sukienka na wesele dla mamy – poznaj eleganckie sukienki w 2023

Related Posts