Osobiste zapraszanie na ceremonię zaślubin i przyjęcie weselne to konieczność na jakiś czas przed uroczystością. Jednak najpierw trzeba ustalić, kto się na niej pojawi. Czy lista gości weselnych musi obejmować osoby z rodziny, z którymi narzeczeni nie mają praktycznie kontaktu? Jak stworzyć optymalny spis najbliższych, kiedy budżet jest ograniczony? Dlaczego taki spis będzie przydatny podczas planowania przyjęcia? Jeśli szukasz odpowiedzi, kontynuuj czytanie!
Lista gości weselnych – trudna decyzja państwa młodych
Wiele par młodych rozpoczyna od niej planowanie wesela i nie ma w tym nic dziwnego. Z wiedzą, ile osób pojawi się na ceremonii, można szukać sali, zamawiać zaproszenia, czy organizować podarunki dla gości. Okazuje się, że sam wybór nie należy do prostych i tak przyjemnych, jak mogłoby się wydawać. Budżet na pewno jest w jakimś stopniu ograniczony, dlatego trzeba podjąć decyzję, kogo nie da się pominąć, a kogo będzie można będzie skreślić. Jak z tego wybrnąć i kogo zaprosić na wesele? Postaramy się ułatwić zadanie.
Podział kosztów zaproszonych gości
To jedna z częściej stosowanych metod, gdzie każda ze stron pozostaje w miarę usatysfakcjonowana. Warto ją wykorzystać, jeśli rodzice nie wyobrażają sobie tego dnia bez dalekich krewnych czy znajomych. Państwo młodzi pokrywają wówczas koszty za swoich gości, natomiast rodzice (najczęściej) za swoich. Może nadgorliwy rodzic odpuści, gdy dowie się, ile miałby zapłacić za zaproszenie wszystkich tych, których chciałby spotkać na weselu?
Osoby towarzyszące – tak czy nie?
Czy dobrze byś się czuł, gdyby bliska koleżanka zaprosiła cię na swój ślub bez osoby towarzyszącej? Odpowiedź wydaje się oczywista, więc warto postawić się na miejscu zapraszanej osoby. Przyjęło się, że osoby, które ukończyły 18 lat, należy zaprosić z partnerem lub partnerką. Inna opcja jest zdecydowanie w złym guście. Zwykle założenie jest takie, że dorosła osoba nie będzie bawić się zupełnie sama. Problem pojawia się wtedy, gdy któraś z bliskich ci osób ma 15 lub 16 lat. Tutaj decyzja należy do ciebie i twojego partnera. Jeśli możecie sobie pozwolić na dodatkowy talerzyk, sprawa jest prosta.
Problemy i konflikty
Choć ślub i wesele powinny być bliskie ideału, to np. relacjom rodzinnym często sporo do niego brakuje. Jedni są w stanie przymknąć oko na takiego gościa, ale inni nie wyobrażają sobie niemile widzianej osoby w tak ważnym dla nich dniu. Jak miałoby wyglądać samo wręczenie zaproszenia komuś, do kogo nie odzywasz się latami? Może nie warto robić nic na siłę? To wasz dzień, podczas którego mają wam towarzyszyć najbliżsi, którzy chcą dla was jak najlepiej. Jeśli problemy i konflikty są nadal żywe, mogłyby zepsuć atmosferę nie tylko wam, lecz także wszystkim zaroszonym.
Lista gości na przyjęcie weselne – zaproszenia
Czy lista gości weselnych jest rzeczywiście niezbędna? W praktyce tak, ponieważ znacznie ułatwia logistykę, a także tworzenie samych zaproszeń. Wiele firm, które zajmują się ślubną papeterią prosi o gotowy spis osób. Decydując się na ich samodzielne wykonanie, także docenisz to ułatwienie. Zaproszenia ślubne powinny zostać wręczone gościom osobiście lub drogą pocztową. Podróżowanie od domu do domu stało się tradycją, ale obowiązki zawodowe i inne sprawy powodują, że nie każdy może sobie na to pozwolić.
Jak zaprosić na ślub?
Oto kilka rad, które ułatwią sporządzenie listy gości oraz samo ich zapraszanie na ceremonię.
- Stworzenia listy gości nie zostawiaj na koniec ślubnych przygotowań, ale od niego zacznij.
- Decydując się na powierzenie wykonania zaproszeń danej firmie, weź kilka pustych, gdzie samemu można wpisać dane gościa. Nigdy nie wiadomo, co może się wydarzyć przez najbliższe kilka miesięcy.
- Rozpocznij zapraszanie gości minimum 3 miesiące przed datą ślubu, ponieważ muszą mieć czas, aby się przygotować. Zawiadamianie na ostatnią chwilę jest bardzo niegrzeczne i często nie zostaje dobrze odebrane.
- Ważne okazje (np. święta czy imprezy okolicznościowe) to dobry czas i miejsce, aby zgromadzić osoby, które chcielibyście zaprosić i wręczyć im zaproszenia.
- Nie zadręczaj się, że nie udało ci się pokonać 600 km, aby dać zaproszenie cioci i wujkowi. Oni na pewno to zrozumieją. Wyślij je za pośrednictwem poczty, a następnie zadzwoń, aby uprzedzić o swoich zamiarach.
Lista gości a plan stołów weselnych
Stworzona lista będzie także pomocna podczas planowania miejsc waszych gości przy stołach. Warto się zorientować, jakimi dysponuje wasza sala weselna. To ważne, ponieważ te okrągłe narzucają określoną liczba gości przy stołach – z reguły pomieszczą 9 osób. Prostokątne dają nieco większe pole manewru, choć trzeba uwzględnić ograniczenia przestrzeni. Przyjęło się, by usadzać osobno starsze i młodsze pokolenia. Często również goście pana młodego siedzą razem, a zaproszeni przez pannę młodą bawią się w swoim gronie. Spis gości przypisanych do konkretnego miejsca umieszcza się tuż przy wejściu sali, aby każdy bez problemu mógł odnaleźć swoje krzesło. Dobrze jest także wprowadzić wizytówki przy każdym miejscu.
Lista gości na wesele – przydatne gadżety
Wykorzystaj dobrodziejstwa, jakie oferuje XXI wiek. Do planowania listy gości używaj przede wszystkim specjalnych plannerów lub organizerów ślubnych. Warto także pomyśleć o stworzeniu szablonu w arkuszu kalkulacyjnym, który będzie można na bieżąco zmieniać i aktualizować.
Lista gości weselnych to w praktyce wiele pytań o to, kogo wypada zaprosić. Pamiętaj, że nie da się sprostać wszystkim oczekiwaniom. To wasz dzień i nie warto robić czegoś wbrew sobie, aby zadowolić innych, dlatego warto zaprosić osoby rzeczywiście bliskie.
Zobacz także:- Planer ślubny – niezbędnik panny młodej. Zorganizuj wesele swoich marzeń przy pomocy organizera ślubnego!
- Wesele w domu – jak zorganizować kameralne przyjęcie dla najbliższych?
- Które piosenki na wesele wybrać? Przeboje idealne na pierwszy taniec. Sprawdź listę najlepszych weselnych hitów!
- Partner na wesele – czym kierować się przy wyborze osoby towarzyszącej? Jak znaleźć odpowiednią osobę? Poznaj praktyczne wskazówki!
- Dania wegetariańskie na wesele, czyli idealne menu dla gości niejedzących mięsa!
- Czego nie robić na weselu? Sprawdź nasze porady, jak nie popełnić faux pas, a jednocześnie świetnie się bawić!