Magiczne wesele w plenerze – marzenie, które możesz zrealizować!

Niech pierwsza rzuci kamieniem ta Panna Młoda, która nigdy nie marzyła o ślubie w plenerze! Przypieczętowanie miłości w otoczeniu zieleni, na brzegu morza czy jeziora o zachodzie słońca to prawdziwa bajka, którą znamy doskonale z wielu romantycznych filmów. I choć w Polsce wesele w plenerze nie zawsze jest możliwe do zorganizowania, nie jest niemożliwe, choć inaczej będą wyglądać przygotowania do ślubu cywilnego i do kościelnego. Jakie przeszkody mogą stanąć na drodze podczas plenerowych zaślubin i na co warto być gotowym? Wreszcie, jakie są formalności?
Alicja Kamińska
wesele w plenerze

Wesele plenerowe – za i przeciw

Czy warto organizować ślub w plenerze? Cóż – wszystko zależy od waszych pragnień! Jeśli jest to twoje największe marzenie, to jak najbardziej, aczkolwiek od razu uprzedzamy, że impreza plenerowa wymaga naprawdę dobrego planu i większego budżetu, ale czego się nie robi by ten dzień był naprawdę wyjątkowy? Najlepszym rozwiązaniem jest wynajęcie wedding plannera, który będzie dla was ogromnym wsparciem logistycznym i sprawi, że każda sprawa zostanie domknięta na ostatni guzik.

Wymarzone wesele w plenerze: dlaczego warto?

Wesele w plenerze to marzenie wielu Panien Młodych, które pragną by cały dzień był niezwykle uroczy i romantyczny. I to właśnie jeden z najważniejszych powodów, dla których warto taką imprezę zorganizować! Czy to jednak cała lista zalet? Ależ skąd! Weselne przyjęcia w plenerze:

  • to niezapomniane wspomnienia,
  • mają najwspanialsze dekoracje naturalne, szczególnie te organizowane w ogrodzie,
  • magiczne – zarówno dla Pary Młodej, jak i przybyłych gości.

I to właśnie ta magia, której nie da się opisać, sprawia, że coraz więcej par decyduje się na organizację ślubu w plenerze. Bo czy może być coś piękniejszego, niż celebracja tego wieczoru pod pięknie rozgwieżdżonym niebem?

Sprawdź!
Wesele w stylu boho — awangarda z klasą

Ślub i wesele w plenerze: dlaczego lepiej je przemyśleć?

Plenerowe wesele może być zarówno niesamowicie magiczne, jak i okazać się totalną klapą, a wszystko przez czynniki, na które nie do końca masz wpływ – pogodę. To jednak nie są jedyne minusy zabawy w ogrodzie. O to, co jeszcze powinniście wziąć pod uwagę organizując wesele w plenerze:

  • wyższy koszt sali (ponieważ musisz mieć alternatywę na wypadek gorszej pogody),
  • dopełnienie innych formalności ślubnych – zarówno podczas ślubu kościelnego, jak i cywilnego,
  • wynajem namiotów i moskitier.

Czy warto podjąć takie ryzyko? Znów – wszystko zależy od waszych marzeń! W dzisiejszych czasach nic nie jest niemożliwe, a nawet z największymi przeszkodami można sobie poradzić, jeśli ma się dobrego organizatora!

Ceremonia ślubna w plenerze – od czego zacząć

Organizacja wesela w plenerze nie jest skomplikowana, natomiast ślub plenerowy nieco różni się od tego, który znasz z formalnych instytucji. Przede wszystkim chodzi tu o formalności, dlatego dobrze jest się z nimi zaznajomić, zanim rozpoczniesz ostateczne przygotowania. Bez obaw – nie są aż tak skomplikowane, ale dobrze mieć je na uwadze!

Dużo łatwiej zorganizować ślub cywilny w plenerze – wiąże się to przede wszystkim z nieco wyższą opłatą oraz przygotowaniem stanowiska dla urzędnika stanu cywilnego. Na ślub kościelny zgodę natomiast musi wydać biskup.

Jak wziąć ślub cywilny w plenerze?

Aby zorganizować ceremonię ślubną poza Urzędem Stanu Cywilnego musicie udać się do USC, który jest właściwy dla miejsca, w którym chcecie wziąć ślub. To bardzo ważne, ponieważ wiele par wybiera USC ze swojego miejsca zamieszkania lub urodzenia. Wnosicie opłatę wynoszącą 84 zł, wyznaczacie datę ślubu oraz składacie wniosek o ślub w plenerze, a po jego przyjęciu uiszczacie opłatę dodatkową wynoszącą 1000 zł.

Sprawdź!
Sennik wesele – co oznacza sen o weselu? Zły czy dobry znak?

Czy to oznacza, że zgoda na ślub w plenerze została udzielona? Nie – naczelnik USC może odmówić udzielenia ślubu poza USC jeśli uzna, że zagraża to bezpieczeństwu lub sama ceremonia może być formą ośmieszenie godności zarówno urzędnika lub samego ślubu. Zdarza się to jednak bardzo rzadko i jest to przede wszystkim forma zabezpieczenia urzędu.

Dodatkowo Urząd Stanu Cywilnego poprosi was o przygotowanie odpowiedniego stanowiska, w tym także godła, która symbolizować będzie powagę urzędu państwowego.

Podsumowanie:

  • koszt – 1084 zł,
  • uzyskanie zgody – w 90% będzie pozytywna.

Ślub kościelny w plenerze – jak uzyskać zgodę?

Uzyskanie zgody na ślub kościelny w plenerze jest znacznie trudniejsze, a w zasadzie… prawie niemożliwe! Podanie należy wysłać do biskupa z długim wyprzedzeniem – czas odpowiedzi to około roku. Niestety najczęściej jest ono odrzucane bez podania konkretnej przyczyny.

Jak zorganizować wesele w plenerze?

Po ceremonii zaślubin przychodzi czas na wesele w ogrodzie. To zdecydowanie łatwiejszy etap, aczkolwiek warto skorzystać tu z porad specjalisty, który pomoże zająć się tym kompleksowo. Najtrudniejszym etapem jest wybór miejsca na wesele w plenerze. Wiele zależy od tego, w jakim stylu ma być zorganizowane przyjęcie – rustykalne znakomicie sprawdzi się w otoczeniu sadu, niedaleko zagrody. Eleganckie potrzebuje także odpowiedniej oprawy i tu najlepiej prezentować się będą ogrody – zarówno te utrzymane w angielskim, jak i francuskim stylu.

Organizując wesele plenerowe musisz przygotować się na każdą okazję – największym problemem jest pogoda, która może zmienić się w każdej chwili, dlatego dobrze, aby miejsce przyjęcia na zewnątrz znajdowało się w okolicy sali weselnej, do której możecie się wraz z gośćmi w każdej chwili przenieść.

Sprawdź!
Partner na wesele – czym kierować się przy wyborze osoby towarzyszącej? Jak znaleźć odpowiednią osobę? Poznaj praktyczne wskazówki!

Przyjęcie weselne na zewnątrz wymaga namiotu, pod którym ułożone zostaną stoły – dzięki temu drobna mżawka nie powinna stanowić powodu do ewakuacji. Dużo łatwiej również rozłożyć na nim moskitierę oraz zadbać o klimatyzację, która będzie potrzebna w upalne dni.

Impreza plenerowa, jaką w tym momencie staje się wesele, wymaga oprawy muzycznej oraz miejsca do tańców – może to być środek sali, jeśli stoły ułożone są w podkowę albo oddzielne dechy, które otoczycie świetlnymi girlandami. W ten sposób uzyskacie klimat wesela w stylu boho z ogromną dozą filmowej elegancji.

Dekoracja w przypadku wesela na świeżym powietrzu powinna być odpowiednio zabezpieczona, aby w przypadku podmuchów wiatru nie odfrunęła. To jednak, jaki wybierzesz motyw, zależny jest od was! Nie ma znaczenia czy wesele odbywa się w plenerze czy w zamkniętej sali, klimat zależy od waszych upodobań.

Organizacja wesela plenerowego – koszty i niespodzianki

Koszt wesela w plenerze jest znacznie wyższy, niż organizacja przyjęcia w klasycznej sali. Jeśli planujesz ślub w ogrodzie, musisz pamiętać o zaaranżowaniu miejsca ceremonii – najlepiej nieco oddalonego od samego namiotu na wesele. Oprócz elementów wyznaczonych przez USC ważne są krzesła, na których goście będą mogli usiąść obserwując cały moment zaślubin. Samo miejsce na ślub nie musi być wyjątkowo strojne – tak naprawdę od was zależy czy chcecie zawrzeć związek małżeński pod gołym niebem czy może w urokliwej altance wypełnionej pachnącymi kwiatami.

Sprawdź!
Wesele w górach – jak zorganizować wyjątkowe góralskie wesele?

Wesele na świeżym powietrzu jest bardzo magiczne, szczególnie latem. Warto jednak zaznaczyć to w zaproszeniach, bowiem goście powinni być przygotowani na to, aby mieć odpowiednie obuwie oraz ewentualne narzutki czy bolerka, które będą mogli założyć w nieco chłodniejszy wieczór.

Organizacja ślubu i wesela w plenerze to zatem:

  • wyższy koszt w samym USC (1084 zł),
  • wyższy koszt wynajęcia lokalu.

Ważna jest także rozmowa z gospodarzem, który poinformuje swoją załogę, m.in. jak powinna się zachować na wypadek niespodziewanej zmiany pogody, jak zabezpieczyć namiot i gdzie kierować gości weselnych.

Czy warto zorganizować wesele na świeżym powietrzu? Jeśli takie jest marzenie Młodej Pary, odpowiedź jest jednoznaczna! Takie wesele będzie niezapomniane, ale musi być dobrze zaplanowane – to jeden z tych rodzajów wesel, gdzie każdy szczegół ma ogromne znaczenie!

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wesele w stodole

Rustykalne wesele w stodole - sielski klimat pełen miłości!

Next Article
wesele w ogrodzie

Jak zorganizować wesele w ogrodzie? Wszystko co musisz wiedzieć o przyjęciu plenerowym

Related Posts