Przyśpiewki weselne – czemu służy ta tradycja?

Jaki cel mają przyśpiewki weselne? Cóż, nastrój weselny powinien się udzielać każdemu z obecnych na przyjęciu, a wspólne śpiewanie zdecydowanie w tym pomaga. Sprawdź, skąd się wzięła ta tradycja, i jakie utwory są najpopularniejsze!
Rafał Laskowski
przyśpiewki weselne

Istnieje wiele tradycji weselnych o różnych znaczeniach. Jedną z nich jest śpiewanie przez gości tekstów zachęcających parę młodą do tańca, pocałunków czy napicia się kieliszka wódki. W dalszej części artykułu znajdziesz znaczenie najpopularniejszych piosenek. Po jego przeczytaniu nie zaskoczą cię żadne przyśpiewki weselne, a znając ich treść, będziesz mógł aktywnie uczestniczyć w zabawie.

Przyśpiewki weselne 🎶

  • Gorzka wódka (Ona temu winna);
  • Oj chmielu, chmielu;
  • Idziemy na jednego;
  • Kto w styczniu urodzony
  • Oj dana.

Śmieszne przyśpiewki weselne – oczepiny

Przyśpiewki mogą być śpiewane w każdym momencie wesela, ale najczęściej kojarzone się z momentem oczepin, które są obrzędem znanym u wszystkich ludów słowiańskich. W literaturze opisywane są jako bardzo ważne wydarzenie w życiu panny młodej. Jakie piosenki są najpopularniejsze podczas tej części uroczystości? Kilka najpopularniejszych znajdziesz w dalszej części tekstu.

goście zawsze powinni uszanować parę młodą; zanim zaczniecie przyśpiewkę, zastanówcie się czy młodym się to w ogóle spodoba

„Oj chmielu, chmielu” – najpopularniejsza przyśpiewka weselna

Jedną z najpopularniejszych przyśpiewek na oczepiny jest „Oj chmielu, chmielu”. Nawiązuje do staropolskich tradycji zbierania na czepek, czyli na oczepiny. W treści utworu znajdziesz nawoływania do obdarzenia prezentami nowożeńców. „Dajcie wy gospodynie, bo sprzedałyście świnie, dajcie gospodarze, bo sprzedaliście zboże”. Jeśli kultywujesz polskie tradycje i planujesz wesele zgodne z nimi, to nie może zabraknąć na nim oczepin i tej pieśni.

Sprawdź!
Największe wpadki na weselach i ślubach popełniane przez parę młodą! Sprawdź, jak uniknąć gaf i wpadek weselnych!

Jaki przyśpiewki na oczepiny?

Oczepiny to symboliczna część wesela dziś bardzo radosna, jednak większość pieśni na tę okazję, jest smutna i pełna przygnębienia. Spowodowane jest to zwyczajem wybierania męża dla panny młodej przez jej rodziców, przez co często dochodziło do ślubów bez miłości. Na szczęście te czasy już dawno minęły i dziś wygląda to zupełnie inaczej.

Piosenka „Gorzka wódka” – możesz ją śpiewać w różnych momentach wesela

Przyśpiewki weselne to zabawne przerywniki pomiędzy tańcami czy serwowanymi daniami. „Gorzka wódka” jest piosenką bardzo popularną i śpiewaną nawet kilka razy podczas trwania zabawy, dlatego warto, żebyś poznał jej rolę. Zachęca ona do pocałunku najpierw młodych, a następnie świadków i teściów. Goście w rytm muzyki śpiewają o tym, że wódka jest gorzka i młody musi pocałować młodą, aby ją osłodzić. Później poziom trudności wzrasta. 

Na życzenie obecnych para młoda powinna pocałować się na stojąco, na stole, w odpowiedniej kolejności, a nawet w określony sposób. Jeśli państwo młodzi wykonają wszystkie zadania, o to samo prosi się świadków i teściów. Na koniec w rytm przyśpiewki wtórują wszyscy, mówiąc, że wódka jest już osłodzona i można pić dalej.

On jest temu winien, On jest temu winien, Pocałować ją powinien ! x2 
Ona temu winna, Ona temu winna, Pocałować go powinna ! x2 
U nas moda taka, U nas moda taka, Że całują na stojaka ! x2 
Młody nie bądź cyckiem, Młody nie bądź cyckiem, I pocałuj ją z języczkiem ! x2 
Nas uczyli w szkole, Nas uczyli w szkole, Że całuje się nie stole ! x2

Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,biesiadne,gorzka_wodka.html

„Oj dana” – wesoła przyśpiewka weselna kierowana do pary młodej

Refren tej piosenki jest bardzo łatwo zapamiętać, natomiast zwrotki zazwyczaj śpiewa zespół wynajęty na ślub i wesele. Powtarzasz ośmiokrotnie w rytm muzyki „Oj dana”, a w międzyczasie wodzirej lub zespół muzyczny recytuje pozostały tekst. Znajdziesz w nim pozdrowienia dla państwa młodych, życzenie szczęścia w ich przyszłym wspólnym życiu, ale jest też mowa o śpiewaniu do wianeczka. To znaczy, że nie powinno się intonować pieśni już po oczepinach, ponieważ w ich trakcie świeżo upieczona żona symbolicznie pozbywa się wianka.

Sprawdź!
Drink bar na wesele – ile kosztuje i jakich atrakcji można się spodziewać? Oryginalny pomysł na atrakcję dla gości

Tekst piosenki upomina też pana młodego, żeby pamiętał o tym, że czas kawalerski się skończył i powinien spoważnieć i zadbać o swoją rodzinę. Podczas każdego wesela, na którym zdecydowano się na przyśpiewki, nie powinno zabraknąć tej pięknej piosenki.

Od edytora ✨

Para młoda powinna przedyskutować kwestię przyśpiewek z DJem bądź zespołem. Niektóre przyśpiewki są raczej niesmaczne, i nie każdy chce, aby się pojawiły na weselu. 

Przyśpiewki weselne – skąd się wzięła ta tradycja?

Pierwsze wzmianki o przyśpiewkach weselnych znajdziesz w dokumentach nawet z XVI wieku. Część par rezygnuje z kultywowania niektórych zwyczajów, jednak śpiewanie piosenek przez gości nadal często jest kultywowane. Niektóre z nich motywują młodych do tańca czy pocałunku, dzięki czemu atmosfera wesela staje się przaśna i wesoła. Inne z popularnych tekstów motywują do pocałunku również świadków, teściów nowożeńców, ale też i innych uczestników zabawy.

Oczywiście sam powinieneś zdecydować, czy na twoim weselu pojawią się przyśpiewki weselne, ale nieraz wszystko dzieje się spontanicznie i ciężko zapanować nad rozochoconymi gośćmi. Jeśli chcesz, aby tradycja ta miała miejsce na twoim przyjęciu, warto wszystko ustalić z zespołem. Dzięki temu masz pewność, że przyśpiewki zostaną zainicjowane przez muzyków w wybranym przez ciebie momencie.

Piosenki motywujące, aby po ślubie szybko urodziło się dziecko

Jest wiele przyśpiewek, które mają zapewnić szczęście młodej parze i zachęcić małżonków do płodzenia dzieci. Śpiewa się je zazwyczaj podczas oczepin, ale motyw wydawania na świat potomków przewija się w wielu utworach. Nie należy śpiewać ich bez konsultacji z parą młodą, ponieważ może się okazać, że wcale nie chcą lub nie mogą posiadać dzieci. Tego typu przyśpiewka może sprawić przykrość pannie młodej w najważniejszym dla niej dniu.

Sprawdź!
Walc wiedeński - dobry wybór na pierwszy taniec?

Teksty piosenek zachęcające do dobrej zabawy

Jest to nieodłączny element każdej zabawy weselnej. „Idziemy na jednego” czy „Kto w styczniu urodzony” to dwie najpopularniejsze piosenki zachęcające gości do spożywania większej ilości alkoholu, a przez to do bardziej rubasznej zabawy. Pojawiają się praktycznie na każdym weselu.

Czy warto decydować się na przyśpiewki weselne? Podsumowanie

Przyśpiewki weselne są ciekawym przerywnikiem pomiędzy tańcami, zabawami i jedzeniem. Pomagają w integracji nieznających się weselników. To czy zdecydujesz się na nie, powinno być wyłącznie decyzją twoją i partnera czy partnerki.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
sukienka na wesele dla mamy

Sukienka na wesele dla mamy – poznaj eleganckie sukienki w 2023

Next Article
wesele w remizie

Wesele w remizie – swojski klimat za niewielkie pieniądze

Related Posts