Przyśpiewki weselne – czemu służy ta tradycja?

Jaki cel mają przyśpiewki weselne? Cóż, nastrój weselny powinien się udzielać każdemu z obecnych na przyjęciu, a wspólne śpiewanie zdecydowanie w tym pomaga. Sprawdź, skąd się wzięła ta tradycja, i jakie utwory są najpopularniejsze!
Rafał Laskowski
przyśpiewki weselne

Istnieje wiele tradycji weselnych o różnych znaczeniach. Jedną z nich jest śpiewanie przez gości tekstów zachęcających parę młodą do tańca, pocałunków czy napicia się kieliszka wódki. W dalszej części artykułu znajdziesz znaczenie najpopularniejszych piosenek. Po jego przeczytaniu nie zaskoczą cię żadne przyśpiewki weselne, a znając ich treść, będziesz mógł aktywnie uczestniczyć w zabawie.

Przyśpiewki weselne 🎶

  • Gorzka wódka (Ona temu winna);
  • Oj chmielu, chmielu;
  • Idziemy na jednego;
  • Kto w styczniu urodzony
  • Oj dana.

Śmieszne przyśpiewki weselne – oczepiny

Przyśpiewki mogą być śpiewane w każdym momencie wesela, ale najczęściej kojarzone się z momentem oczepin, które są obrzędem znanym u wszystkich ludów słowiańskich. W literaturze opisywane są jako bardzo ważne wydarzenie w życiu panny młodej. Jakie piosenki są najpopularniejsze podczas tej części uroczystości? Kilka najpopularniejszych znajdziesz w dalszej części tekstu.

goście zawsze powinni uszanować parę młodą; zanim zaczniecie przyśpiewkę, zastanówcie się czy młodym się to w ogóle spodoba

„Oj chmielu, chmielu” – najpopularniejsza przyśpiewka weselna

Jedną z najpopularniejszych przyśpiewek na oczepiny jest „Oj chmielu, chmielu”. Nawiązuje do staropolskich tradycji zbierania na czepek, czyli na oczepiny. W treści utworu znajdziesz nawoływania do obdarzenia prezentami nowożeńców. „Dajcie wy gospodynie, bo sprzedałyście świnie, dajcie gospodarze, bo sprzedaliście zboże”. Jeśli kultywujesz polskie tradycje i planujesz wesele zgodne z nimi, to nie może zabraknąć na nim oczepin i tej pieśni.

Sprawdź!
Polskie piosenki na pierwszy taniec – jak wybrać najlepszy utwór? Romantyczna muzyka na weselny taniec

Jaki przyśpiewki na oczepiny?

Oczepiny to symboliczna część wesela dziś bardzo radosna, jednak większość pieśni na tę okazję, jest smutna i pełna przygnębienia. Spowodowane jest to zwyczajem wybierania męża dla panny młodej przez jej rodziców, przez co często dochodziło do ślubów bez miłości. Na szczęście te czasy już dawno minęły i dziś wygląda to zupełnie inaczej.

Piosenka „Gorzka wódka” – możesz ją śpiewać w różnych momentach wesela

Przyśpiewki weselne to zabawne przerywniki pomiędzy tańcami czy serwowanymi daniami. „Gorzka wódka” jest piosenką bardzo popularną i śpiewaną nawet kilka razy podczas trwania zabawy, dlatego warto, żebyś poznał jej rolę. Zachęca ona do pocałunku najpierw młodych, a następnie świadków i teściów. Goście w rytm muzyki śpiewają o tym, że wódka jest gorzka i młody musi pocałować młodą, aby ją osłodzić. Później poziom trudności wzrasta. 

Na życzenie obecnych para młoda powinna pocałować się na stojąco, na stole, w odpowiedniej kolejności, a nawet w określony sposób. Jeśli państwo młodzi wykonają wszystkie zadania, o to samo prosi się świadków i teściów. Na koniec w rytm przyśpiewki wtórują wszyscy, mówiąc, że wódka jest już osłodzona i można pić dalej.

On jest temu winien, On jest temu winien, Pocałować ją powinien ! x2 
Ona temu winna, Ona temu winna, Pocałować go powinna ! x2 
U nas moda taka, U nas moda taka, Że całują na stojaka ! x2 
Młody nie bądź cyckiem, Młody nie bądź cyckiem, I pocałuj ją z języczkiem ! x2 
Nas uczyli w szkole, Nas uczyli w szkole, Że całuje się nie stole ! x2

Tekst pochodzi z https://www.tekstowo.pl/piosenka,biesiadne,gorzka_wodka.html

„Oj dana” – wesoła przyśpiewka weselna kierowana do pary młodej

Refren tej piosenki jest bardzo łatwo zapamiętać, natomiast zwrotki zazwyczaj śpiewa zespół wynajęty na ślub i wesele. Powtarzasz ośmiokrotnie w rytm muzyki „Oj dana”, a w międzyczasie wodzirej lub zespół muzyczny recytuje pozostały tekst. Znajdziesz w nim pozdrowienia dla państwa młodych, życzenie szczęścia w ich przyszłym wspólnym życiu, ale jest też mowa o śpiewaniu do wianeczka. To znaczy, że nie powinno się intonować pieśni już po oczepinach, ponieważ w ich trakcie świeżo upieczona żona symbolicznie pozbywa się wianka.

Sprawdź!
Które piosenki na wesele wybrać? Przeboje idealne na pierwszy taniec. Sprawdź listę najlepszych weselnych hitów!

Tekst piosenki upomina też pana młodego, żeby pamiętał o tym, że czas kawalerski się skończył i powinien spoważnieć i zadbać o swoją rodzinę. Podczas każdego wesela, na którym zdecydowano się na przyśpiewki, nie powinno zabraknąć tej pięknej piosenki.

Od edytora ✨

Para młoda powinna przedyskutować kwestię przyśpiewek z DJem bądź zespołem. Niektóre przyśpiewki są raczej niesmaczne, i nie każdy chce, aby się pojawiły na weselu. 

Przyśpiewki weselne – skąd się wzięła ta tradycja?

Pierwsze wzmianki o przyśpiewkach weselnych znajdziesz w dokumentach nawet z XVI wieku. Część par rezygnuje z kultywowania niektórych zwyczajów, jednak śpiewanie piosenek przez gości nadal często jest kultywowane. Niektóre z nich motywują młodych do tańca czy pocałunku, dzięki czemu atmosfera wesela staje się przaśna i wesoła. Inne z popularnych tekstów motywują do pocałunku również świadków, teściów nowożeńców, ale też i innych uczestników zabawy.

Oczywiście sam powinieneś zdecydować, czy na twoim weselu pojawią się przyśpiewki weselne, ale nieraz wszystko dzieje się spontanicznie i ciężko zapanować nad rozochoconymi gośćmi. Jeśli chcesz, aby tradycja ta miała miejsce na twoim przyjęciu, warto wszystko ustalić z zespołem. Dzięki temu masz pewność, że przyśpiewki zostaną zainicjowane przez muzyków w wybranym przez ciebie momencie.

Piosenki motywujące, aby po ślubie szybko urodziło się dziecko

Jest wiele przyśpiewek, które mają zapewnić szczęście młodej parze i zachęcić małżonków do płodzenia dzieci. Śpiewa się je zazwyczaj podczas oczepin, ale motyw wydawania na świat potomków przewija się w wielu utworach. Nie należy śpiewać ich bez konsultacji z parą młodą, ponieważ może się okazać, że wcale nie chcą lub nie mogą posiadać dzieci. Tego typu przyśpiewka może sprawić przykrość pannie młodej w najważniejszym dla niej dniu.

Sprawdź!
Jak wykonać ściankę weselną za parą młodą? Poznaj ślubne projekty DIY, które odmienią wystrój sali na wesele!

Teksty piosenek zachęcające do dobrej zabawy

Jest to nieodłączny element każdej zabawy weselnej. „Idziemy na jednego” czy „Kto w styczniu urodzony” to dwie najpopularniejsze piosenki zachęcające gości do spożywania większej ilości alkoholu, a przez to do bardziej rubasznej zabawy. Pojawiają się praktycznie na każdym weselu.

Czy warto decydować się na przyśpiewki weselne? Podsumowanie

Przyśpiewki weselne są ciekawym przerywnikiem pomiędzy tańcami, zabawami i jedzeniem. Pomagają w integracji nieznających się weselników. To czy zdecydujesz się na nie, powinno być wyłącznie decyzją twoją i partnera czy partnerki.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
sukienka na wesele dla mamy

Sukienka na wesele dla mamy – poznaj eleganckie sukienki w 2023

Następny artykuł
wesele w remizie

Wesele w remizie – swojski klimat za niewielkie pieniądze

Zobacz też