Polskie piosenki biesiadne – bez nich nie ma wesela. Nasze propozycje najlepszych utworów, każdy zna ich teksty!

Muzyka to jeden z najważniejszych elementów wesela, więc doborowi piosenek młodzi poświęcają wiele czasu. Od tego zależy, jak potoczy się zabawa. Na pewno warto postawić na polskie piosenki biesiadne, z naszego artykułu dowiesz się dlaczego.
Rafał Laskowski
piosenki biesiadne

Aby stworzyć wyjątkowy klimat ślubu i przyjęcia weselnego, nie wystarczy zadbać o dekoracje i dobre jedzenie. Nawet świetne atrakcje dla gości nie rozruszają tak uczestników, jak jest to w stanie zrobić muzyka. Piosenki biesiadne można kochać lub nie, ale nie powinno ich zabraknąć ich wśród utworów, które są grane przez zespół albo DJ-a. To one zapełniają parkiet i wyciągają na niego nawet bardziej opornych weselników. Pamiętaj, by układać playlistę również z myślą o takich sytuacjach.

Piosenki biesiadne – teksty, które śpiewają wszyscy

Teksty piosenek biesiadnych znają praktycznie wszyscy – zarówno młodsze, jak i starsze pokolenie. Łatwo wpadają w ucho, świetnie nadają się do animacji dla dzieci oraz późniejszego rozkręcenia imprezy. Zwykle spotykają się z pozytywnym odbiorem gości weselnych, nawet takich, którzy na co dzień mają inne gusta muzyczne. Jednak wesele rządzi się swoimi prawami, więc listę piosenek należy układać tak, by dać szansę na dobrą zabawę wszystkim grupom wiekowym. Dodatkowo osobom z pokolenia dziadków i rodziców miło będzie usłyszeć nagrania, które przywiodą im na myśl może własne wesela?

Muzyka jest dla młodej pary czy dla gości? Znajdźcie złoty środek

Młoda para często głowi się nad odpowiednią muzyką. Powstaje dylemat, ponieważ nie lubią biesiadnych piosenek ani disco polo, a właśnie przy tym gatunku najwięcej osób wychodzi na parkiet. Warto więc znaleźć złoty środek i nie rezygnując z utworów ulubionych wykonawców, nie zapomnieć także o gatunkach mniej przez siebie cenionych. Dzięki temu twoi zaproszeni ciocie i wujkowie także będą się doskonale bawić. Przy piosenkach biesiadnych najlepiej integrują się goście ze strony młodego i młodej, co oczywiście stanowi dodatkową zaletę tych przyśpiewek. Wszyscy pamiętają słowa, więc mogą się rozluźnić, zostawić sztywną atmosferę i poddać weselnemu duchowi. Piosenki biesiadne cechuje prosta, skoczna melodia, która porywa ludzi do tańca. Trzeba więc wprost powiedzieć, że takie utwory muszą znaleźć na weselnej playliście.

Sprawdź!
Chcesz wykorzystać rebus na zaproszeniu ślubnym? Sprawdź, dlaczego może to być bardzo ciekawe rozwiązanie!

Weselne przyśpiewki podczas biesiadowania

Do piosenek biesiadnych należą też przyśpiewki, którymi wodzirej lub członkowie zespołu zabawiają gości przy stołach. To bardzo charakterystyczne dla wiejskich wesel, a niektórzy nie wyobrażają sobie bez nich wieczoru. Również one rozkręcają gości, ale mają też zachęcić do picia, jedzenia i biesiadowania. W zbiorze takich piosenek znajduje się oczywiście „Gorzka wódka”, ale także m.in. „A kto się w styczniu urodził” (muzyczna zabawa zachęcająca gości do wznoszenia toastu, kiedy mowa jest o miesiącu, w którym się urodzili). Przy stole śpiewa się również „Szła dzieweczka do laseczka”, „Mazury” i „Sokoły”, choć ta ostatnia propozycja często wyciąga gości weselnych na parkiet.

Piosenki biesiadne – playlista na wesele, która będzie hitem

Piosenek biesiadnych jest wiele, jednak trudno bez zastanowienia wymienić choć kilka z nich. Przygotowaliśmy listę kilkunastu ciekawych propozycji, które można uwzględnić w muzycznym planie imprezy:

  • „Biały miś”;
  • „Bystra woda”;
  • „Cyganeczka Zosia”;
  • „Cztery raz po dwa razy”;
  • „Czarne oczy”;
  • „Gdybym miał gitarę”;
  • „Hej, szalała, szalała”;
  • „Jarzębino czerwona”;
  • „Kurdesz”;
  • „Moja mała Małgorzato”
  • „Serca dwa”;
  • „Zasiali górale owies”;
  • „Zabrałaś serce moje”;
  • „Zielony mosteczek”.

Jeśli chcesz, aby twoje wesele okazało się sukcesem i goście przetańczyli całą noc, staraj się nowe piosenki przeplatać biesiadnymi oraz disco polo (jeśli zdecydujesz się na ten gatunek). Dzięki temu wyciągniesz na parkiet wszystkich gości, którzy będą chcieli potańczyć. Nie rezygnuj z bardziej tradycyjnych form i nie narzucaj weselnikom swojego gustu. Oczywiście jeżeli jest jakaś piosenka biesiadna, której nie możesz słuchać, poinformuj o tym zespół lub DJ-a. Ich teksty mają to do siebie, że nie zawsze są poprawne, ale właśnie w tym tkwi ich urok.

Sprawdź!
Tradycje i zwyczaje noszenia obrączek. Na której ręce i palcu nosi się obrączkę ślubną i pierścionek zaręczynowy?
Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wesele w piątek

W te dni najlepiej wziąć ślub. Wszystko o organizacji wesela w piątek

Następny artykuł
ślub

Ślub i wesele – jak je zorganizować, by na długo zostały w pamięci? Skorzystaj z naszych porad dla narzeczonych i gości!

Zobacz też