W artykule przybliżymy ci historię narodzin pięknej tradycji. Dowiesz się również, gdzie dokładnie powinna znaleźć się obrączka, na której ręce i jakim palcu. Nie w każdym kraju biżuterię ślubną nosi się tak samo. Poznasz zwyczaje panujące w różnych państwach.
Jak w Polsce nosi się obrączkę? Na której ręce noszona była kiedyś?
W starożytnym Egipcie narodziła się zasada dotycząca odpowiedniego palca i ręki do noszenia obrączki. Na której ręce spoczywała wtedy ta biżuteria ślubna? Egipcjanie wierzyli, że w lewej dłoni znajduje się zakończenie żyły miłości mającej początek w sercu. Serce natomiast było siedliskiem uczuć i to z tego powodu przyjęto taką, a nie inną zasadę. Wierzono również że trzymanie się jej zapewni małżonkom długie wspólne życie wypełnione miłością.
Egipska zasada przyjęła się również w Polsce. W dziewiętnastym wieku obowiązek noszenia obrączek spoczywał tylko na kobietach. Nosiły obrączki na palcu serdecznym lewej ręki. Wszystko się zmieniło po zakończeniu powstania styczniowego. Istnieje zasada, według której wdowy zakładają biżuterię ślubną na odwrotną stronę, i to z tego powodu wszystkie kobiety na znak ogólnokrajowej żałoby zaczęły przekładać obrączki z lewej na prawą rękę tuż po upadku powstania.
Podczas pierwszej wojny światowej mężczyźni z tęsknoty za swymi ukochanymi także zaczęli nosić obrączki na czwartym palcu prawej ręki. Jednak nie tylko u nas historia spowodowała zmiany. W wielu państwach na świecie biżuterię ślubną nosi się na prawej ręce.
Państwa, w których nosi się obrączkę na serdecznym palcu prawej ręki:
- Chile;
- Bułgaria;
- Wenezuela;
- Norwegia;
- Niemcy.
Państwa, w których nosi się obrączki na lewej dłoni:
- Australia;
- Wielka Brytania;
- Brazylia;
- Nowa Zelandia;
- USA.
Na którym palcu nosi się obrączkę?
O ile w przypadku ręki istnieją rozbieżności w zależności od kraju, o tyle w kwestii palca wszyscy są zgodni. Obrączka w Polsce i kilku innych państwach noszona jest na serdecznym palcu prawej ręki. Co ciekawe, mimo bardzo interesujących poglądów Egipcjan, to w Rzymie narodziła się tradycja wymieniania się obrączkami przez nowożeńców. Kształt obrączki ma tu symbolizować koło, które nie ma początku i końca, oznacza wieczność. W tym wypadku wieczną miłość.
Pierścionek zaręczynowy – skąd pochodzi zwyczaj noszenia biżuterii?
Tradycja wręczania kobiecie pierścionka zaręczynowego narodziła się w starożytnym Rzymie. Dzięki charakterystycznemu pierścionkowi noszonemu na odpowiednim palcu potencjalni zalotnicy wiedzieli, które kobiety powinni omijać szerokim łukiem. Co ciekawe, biżuterię zaręczynową nosi się gdzie indziej przed i po ślubie.
Jak nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem?
Przed ślubem w Polsce przyszła panna młoda powinna nosić pierścionek zaręczynowy na serdecznym palcu prawej dłoni. Czyli miejscu zarezerwowanym na obrączkę. Na której zatem ręce spocznie biżuteria zaręczynowa już po ceremonii zaślubin? Nie ma na to jednoznacznej reguły i panuje swego rodzaju dowolność. Część pań decyduje się, aby nosić obrączkę i pierścionek zaręczynowy na jednym palcu.
Innym sposobem jest przełożenie po zawarciu aktu małżeńskiego pierścionka zaręczynowego na serdeczny palec lewej dłoni. W Polsce najczęściej obrączki nosi się na serdecznym palcu na prawej dłoni, natomiast pierścionek na środkowym palcu prawej ręki.
Jak według tradycji nosi się obrączkę i pierścionek zaręczynowy po śmierci małżonka?
O tym już wspomnieliśmy na początku artykułu. Według Polskiej tradycji wdowa przekłada na lewą rękę obrączkę. Na której ręce zatem powinien znaleźć się pierścionek zaręczynowy? Nie ma zasady dotyczącej noszenia pierścionka zaręczynowego po śmierci współmałżonka. Staje się on zwykłą biżuterią, którą można, ale nie trzeba nosić. Do tradycji przekładania biżuterii na drugą rękę stosują się zazwyczaj osoby starsze, nieplanujące wchodzić już w żadną romantyczną relację, ponieważ osobie młodej taka ozdoba może utrudniać znalezienie nowego partnera.
Z czego wykonywano pierwsze obrączki ślubne?
Tradycja noszenia obrączek jako symbol miłości powstała w starożytnym Rzymie, gdzie główny nacisk kładło się na symbolikę koła i wieczności zawartego aktu. Mniejszy na materiał, z jakiego wykonana została ozdoba. Pierwsza biżuteria ślubna powstawała z materiałów ogólnie dostępnych. Pary nosiły obrączki na lewej dłoni wykonane z trzciny, konopi i drewna. Jedynie nieliczni mogli pozwolić sobie na drogą metalową ozdobę. W dzisiejszych czasach mężatki otrzymują złote pierścionki i obrączki, rzadziej wykonuje się je platyny, ale i tu trendy się zmieniają.
Coraz częściej pary decydują się na ozdoby z drewna, tytanu, srebra, a nawet metali chirurgicznych. Rosnącą popularnością cieszą się również tatuaże w miejscu dla obrączki. Na której ręce wykonuje się taki tatuaż? Oczywiście jest to uzależnione od kraju, jednak nie zawsze jest to typowy wzór okręgu. Może to być wzór klucza lub kłódki, identyczny u obojga partnerów czy dowolny wzór kojarzący się z miłością i sobą nawzajem.
Czy warto nosić obrączkę?
Na to pytanie ciężko o jednoznaczną odpowiedź, ponieważ wszystko zależy od twoich poglądów i przyzwyczajeń. Niewątpliwie jednak obrączka pozwala uniknąć niezręcznych sytuacji, ponieważ każdy wokoło wie, że jesteś już po ślubie lub masz partnera. Na obrączki często decydują się pary, które nie zawarły jeszcze związku małżeńskiego lub w ogóle go nie planują, ale chcą w jakiś sposób przypieczętować swój udany związek.
Zobacz także:- Co wygrawerować na obrączce? Cytat, napis, a może symbol miłości? Wybierz oryginalny grawer na obrączkach ślubnych!
- Kankan – na czym polega ten francuski taniec?
- Kameralne wesele – przyjęcie na przekór tradycji?
- Ślub na plaży – porady i niezbędne informacje jak przygotować wyjątkowy ślub
- Planujesz uroczystość zaślubin i zastanawiasz się jak przygotować koszyk ratunkowy? Wesele się uda, jeśli go zapewnisz
- Ślub i wesele – jak je zorganizować, by na długo zostały w pamięci? Skorzystaj z naszych porad dla narzeczonych i gości!