Co oznacza skrót RSVP i dlaczego właściwie często pojawia się on na zaproszeniach ślubnych? Zobacz przydatne informacje!

Na zaproszeniach ślubnych w wielu przypadkach pojawia się obcojęzyczny skrótowiec RSVP. Zobacz, do czego się on odnosi oraz dlaczego jego znajomość może mieć znaczenie zarówno z perspektywy nadawcy, jak i adresata informacji! Dowiedz się więcej!
Alicja Kamińska
rsvp

RSVP jest często wykorzystywane na różnego rodzaju zaproszeniach. Dotyczy to również tych związanych z nadchodzącym ślubem i weselem. Jest to obcojęzyczna forma skrótowa, która jest dosyć rozpowszechniona, ponieważ wiele osób wdraża w dzisiejszych czasach międzykulturowe sposoby komunikacji i działania. Ważne jest więc to, aby wiedzieć, co oznacza takie sformułowanie i jak się je stosuje. Ma to znaczenie zarówno z punktu widzenia młodej pary organizującej przyjęcie, jak i z perspektywy zaproszonych na imprezę gości. Sprawdź przydatne informacje na ten temat!

Co właściwie oznacza skrót RSVP? Podstawowe informacje, które warto znać!

RSVP można rozwinąć jako “répondez s’il vous plaît”, co w tłumaczeniu oznacza po prostu “proszę odpowiedzieć”. Zwrot ten pochodzi z języka francuskiego i jest wykorzystywany w rozmaitych miejscach na świecie, gdyż po prostu przyjął się do powszechnego użytkowania. Zamieszczenie takiej informacji w treści wiadomości skierowanej do swoich gości może w wielu przypadkach okazać się bardzo praktycznym rozwiązaniem. Ważne jest więc to, aby wiedzieć, co zrobić, gdy otrzymuje się tego rodzaju dopisek na przykład na papeterii ślubnej.

Skrót RSVP z perspektywy nadawcy – co warto wiedzieć?

Jeżeli organizujesz wesele, możesz wykorzystać sformułowanie RSVP, aby dać znać zapraszanym osobom, że oczekujesz od nich swego rodzaju deklaracji dotyczącej ich obecności na planowanej imprezie. Możesz więc w ten sposób pokazać, że liczysz na potwierdzenie przybycia. Oczywiście, nie możesz zmusić kogoś do udzielenia ci takiej informacji, a poza tym niejednokrotnie mają miejsce losowe i nieprzewidziane sytuacje. Niemniej jednak taki zwrot może być przydatnym rozwiązaniem. Alternatywą jest tutaj dopisek w rodzimym języku, aby mieć pewność zrozumienia komunikatu przez adresata.

Sprawdź!
Świeczniki nowoczesne - perfekcyjny wystrój Twojego przyjęcia weselnego

Skrót RSVP z perspektywy odbiorcy – o czym warto pamiętać?

Jeżeli widzisz, że para młoda umieściła tekst RSVP na powiadomieniu, musisz mieć świadomość tego, że organizatorzy wydarzenia oczekują od ciebie wiadomości na temat tego, czy zamierzasz się pojawić na imprezie, czy też może nie masz czasu uczestniczyć w uroczystości. Nie ignoruj takiego komunikatu, ponieważ bagatelizowanie wyraźnej prośby o takiej treści może być w tym przypadku odczytane jako wyraz braku szacunku do nowożeńców i ich starań.

Dlaczego potwierdzenie przybycia na ślub i wesele jest ważne?

Osoby, które nigdy nie uczestniczyły w uroczystościach związanych z zaślubinami w charakterze ich organizatorów, mogą nie zdawać sobie sprawy z faktu, jak ważna jest faktyczna wiedza na temat tego, kto planuje się pojawić na wydarzeniu. Planowanie tego rodzaju celebracji wiąże się niejednokrotnie z dużymi wydatkami, które w wielu przypadkach zależne są właśnie od liczby zaproszonych ludzi. Jeżeli ktoś niespodziewanie nie pojawia się na imprezie, zapłacona za niego kwota może po prostu przepaść. Zastosowanie wyrażenia RSVP może więc być ciekawym pomysłem.

Wysyłka powiadomienia save the date ze skrótowcem RSVP

Interesującą praktyką jest wysyłanie powiadomień o konkretnym terminie uroczystości weselnych jeszcze przed dostarczeniem faktycznych zaproszeń. Może to być bardzo ciekawe rozwiązanie – wówczas można bowiem zawczasu zbierać dane na temat tego, ile osób jest chętnych na uczestnictwo w wydarzeniu. Jest to niewątpliwie pomocne w procesie organizacji zaślubin. Ponadto adresaci mają możliwość ze sporym wyprzedzeniem zarezerwować w swoim harmonogramie datę imprezy.

Sprawdź!
Jaki psalm na ślub wybrać? Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz szukać? Poznaj najładniejsze pieśni

Ewentualne nieprzybycie gościa na uroczystość bez żadnego powiadomienia na etapie planowania imprezy może okazać się dosyć problematyczna dla przyszłych małżonków. Należy zdawać sobie z tego sprawę. Wystarczy rozsądnie podejść do tematu, aby dojść do wniosku, że takie zachowanie może być zinterpretowane jako brak szacunku do wysiłku organizatorów. Warto stosować omawianą formułę. Jeśli więc widzisz RSVP, powiadom o obecności.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
instax na wesele

Dlaczego Instax na wesele okazać się może bardzo przydatnym rozwiązaniem? Dowiedz się więcej na ten temat!

Następny artykuł
jaka wódka na wesele

Jaka wódka na wesele? Sprawdź przydatne informacje o trunkach serwowanych podczas świętowania zaślubin młodej pary!

Zobacz też