Co to jest miłość? Definicja słownikowa a nieuchwytna natura miłości – czy wiesz, czym jest miłość?

Dziś postaramy się odpowiedzieć na pytanie, co to to jest miłość, opierając się w tym o rozmaite rozważania, definicje i różne jej rodzaje. Należy przy tym odróżnić prawdziwą miłość od egoistycznego przywiązania lub pociągu fizycznego.
Alicja Kamińska
co to jest miłość

Co to jest miłość? Istnieje wiele odpowiedzi na to pytanie. Mówi się, że jest to najsilniejsze uczucie, do jakiego zdolny jest człowiek. Wygląda ono jednak inaczej w przypadku każdego. Nad istotą miłości zastanawiał się niejeden pisarz, poeta, malarz czy muzyk. Dzięki niej i o niej powstała dotychczas niezliczona ilość filmów, książek, sztuk teatralnych i utworów muzycznych. Według romantyków, bez miłości nie da się żyć – w końcu rozróżnia się jej wiele rodzajów, a więc każdy musiał choć raz w życiu poczuć któryś z nich.

Co to jest miłość? Definicja miłości

Według słownika języka polskiego PWN, istnieje kilka definicji miłości. Może to być:

 • „głębokie uczucie do drugiej osoby, któremu zwykle towarzyszy pożądanie”;
 • „silna więź, jaka łączy ludzi sobie bliskich”;
 • „poczucie silnej więzi z czymś, co jest dla kogoś wielką wartością”;
 • „głębokie zainteresowanie czymś, znajdowanie w czymś przyjemności”;
 • „obiekt czyichś uczuć i pragnień”;
 • „pożycie seksualne”.

Zastanawiając się jednak nad tym, co to jest miłość, większość osób prawdopodobnie dojdzie do wniosku, że nie da się jej zamknąć w sztywnych ramach definicji słownikowej. Uczucie to pozostaje nieuchwytne i niezrozumiałe. Często zmusza do wielkich czynów i nielogicznego zachowania. Jest to jedna z najmocniejszych sił we wszechświecie, która pozostaje poza ramami nauki.

Sprawdź!
Jakie alkohole kupić na wesele poza wódką? Podpowiadamy.

Czym jest miłość? Rodzaje miłości

Odpowiedź na pytanie, co to jest miłość, jest szczególnie trudna biorąc pod uwagę to, jak wiele jej rodzajów istnieje. Żaden z nich nie jest przy tym gorszy od innych. Wszystkie potrafią być równie piękne. Wyróżnia się m.in.:

 • miłość matki i ojca do dziecka – rodzicielska miłość jest jedną z najpotężniejszych jej rodzajów. Jest prawdopodobnie najbardziej cierpliwa, silna i bezinteresowna. Trwa nieustannie przez całe życie i potrafi zmusić do ogromnych wyrzeczeń i wielkich czynów;
 • miłość dziecka do rodziców i najbliższej rodziny – żadne niemowlę przychodzące na świat nie zdaje sobie sprawy z tego, co to jest miłość. Odczuwa ją jednak na każdym kroku, w trosce i bezpieczeństwie, którymi jest otaczane. Nie sposób stwierdzić, kiedy przychodzi moment pierwszego świadomego „kocham cię”. Bez wątpienia jednak nawet małe dzieci odczuwają moc tego uczucia, niezależnie od tego, czy ją rozumieją;
 • miłość romantyczna pomiędzy dwojgiem ludzi – bywa najbardziej wychwalana i opiewana przez poetów. W idealnej wersji u jej podstaw powinna leżeć przyjaźń, wzbogacona pociągiem erotycznym i odwzajemnioną wzajemnej intymności. Sceptycy łatwo sprowadzają to do instynktu podtrzymania gatunku lub zwykłej atrakcyjności fizycznej. Prawdziwa romantyczna miłość to jednak coś więcej – partnerstwo, zaufanie, zrozumienie, cierpliwość i trudna do opisania chęć spędzenia z drugą osobą reszty swojego życia;
 • braterska miłość platoniczna – jest to uczucie, które nie jest nacechowane miłością erotyczną. W wielu aspektach można powiedzieć, że jest bardziej wartościowe. To bardzo dojrzała miłość, która często nie spotyka się z dostatecznym docenieniem. Miłością przyjacielską można darzyć praktycznie nieograniczoną liczbę ludzi. Nie wiąże się z nią pociąg seksualny ani więzy krwi. Raczej nie towarzyszy jej także zazdrość ani jakakolwiek egoistyczna chęć zniewolenia drugiej osoby. Miłość przyjacielska to połączenie dwóch całkowicie obcych sobie ludzi, troska i docenianie siebie nawzajem;
 • chrześcijańska miłość do Boga – mówi się, że Bóg jest miłością. To właśnie dlatego, że utożsamia się Go z najwyższym poznanym dobrem i największą ludzką wartością. Inne religie świata także przypisują swoim stwórcom i władcom te najpiękniejsze cechy poznane na Ziemi.
Sprawdź!
Piekarnik parowy SteamBoost 800 - innowacyjne rozwiązanie dla Twojej kuchni

Zakochanie od pierwszego wejrzenia a prawdziwa miłość

Od lat romantyzuje się ideę miłości od pierwszego spojrzenia. Czy da się jednak mówić o tak głębokim uczuciu i oddaniu jedynie na podstawie czyjegoś wyglądu? Zdecydowanie nie! Motyle w brzuchu i pociąg fizyczny łatwo pomylić z czymś bardziej poważnym. Oczywiście, nie radzimy ignorować takich sygnałów od własnego ciała. Zawsze istnieje szansa, że to ulotne połączenie z drugą osobą może przerodzić się w coś poważniejszego.

Co to jest miłość prawdziwa? To przede wszystkim coś więcej niż pożądanie seksualne. Jest to zrozumienie i akceptowanie kogoś takim, jaki jest. To także trudna umiejętność oferowania komuś pełnej swobody i wolności, bez zazdrości i poczucia własności nad partnerem, ani chorobliwej obsesji na punkcie drugiej osoby.

Kochając, akceptuje się wszystkie wady i niedoskonałości, daje się przestrzeń do bycia w pełni sobą. Ktoś, kto kocha bezinteresownie, robi to bez względu na wszelkie niedostatki i niedogodności. Prawdziwa miłość jest cierpliwa, nieśmiertelna i niewytłumaczalna. Nie potrzebne są powody ani wytłumaczenie źródła tego uczucia.

Niestety nie istnieje idealna recepta na miłość. Trzeba uczyć się jej przez całe życie. To nie tylko pożądanie, ale też ciężka praca, kompromisy, wyrzeczenia – niekiedy okazuje się trudniejsza lub bardziej bolesna niż ktokolwiek chciałby przyznać. Mimo to, nie sposób z niej zrezygnować. Miłość to przede wszystkim kompletne otwarcie się na drugiego człowieka i spotkanie się dwóch dusz. Aby w pełni kochać potrzebna jest odwaga na pokazanie całego siebie, dokładnie takim, jakim się jest.

Sprawdź!
Czy whisky to dobry pomysł na wesele?

Co to jest miłość? Każdy z pewnością posiada własną odpowiedź na to pytanie. Jest to potężna energia, bez której człowiek nie może się rozwijać ani być w pełni szczęśliwy. Prawdziwa miłość nie zna granic ani końca. Uczy pokory, wyrozumiałości, a także pewnej pozytywnej, dziecinnej naiwności. Wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa i przynależności. Jeśli doświadczana jest przez osoby dojrzałe emocjonalnie, potrafi być źródłem nieskończonego szczęścia. Dlatego właśnie warto codziennie uczyć się miłości – aby stawać się jak najlepszą wersją siebie i móc oferować to, co najlepsze w sobie całemu światu.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
cytaty o dzieciach

Cytaty o dzieciach – najpiękniejsze, mądre złote myśli o pociechach rodziców

Next Article
zabawy na panieński

Zabawy na panieński – TOP 12 zabaw na wieczór panieński dla przyjaciółek panny młodej

Related Posts