Jak szybko pozbyć się opryszczki z ust przed weselem?

Opryszczka na ustach zazwyczaj pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie. Bardzo często wirus reaktywuje się wskutek przemęczenia, osłabienia odporności, infekcji czy długotrwałego stresu. Zwłaszcza ten ostatni czynnik często towarzyszy parom młodym przed weselem. Kiedy tylko zauważymy pierwsze zwiastuny „zimna”, a więc pieczenie i zaczerwienienie ust, warto sięgnąć po plastry na opryszczkę i zastosować się do kilku rad. Jak szybko pozbyć się z opryszczki z ust przed weselem? Podpowiadamy.
Alicja Kamińska

Jak chronić się przed opryszczką?

Opryszczka ust jest wywoływana przez wirusa HSV-1. Szacuje się, że około 80% populacji jest jego nosicielem. Dlatego jeżeli nigdy do tej pory na naszych ustach nie pojawiło się „zimno”, powinniśmy pilnować tego, aby unikać kontaktu z osobami chorymi, ponieważ wirus HSV-1 przenosi się drogą kropelkową przez bezpośredni kontakt z jego nosicielem. Bardzo często do zakażenia dochodzi również poprzez stosowanie tych samych sztućców, talerzy czy ręczników co osoba chora. 

Jeżeli jednak już jesteśmy nosicielami wirusa HSV-1 i co pewien czas zmagamy się z „zimnem” na ustach, powinniśmy zwłaszcza przed weselem dbać o siebie, aby nie dopuścić do jego reaktywacji. Wybudza się on z uśpienia zazwyczaj wtedy kiedy jesteśmy przemęczeni, zestresowani, wychłodzeni, chorzy, ale również podczas miesiączki czy po zabiegach stomatologicznych lub kosmetologicznych. Kiedy tylko poczujemy pierwsze objawy zimna, warto sięgnąć po plastry na opryszczke, które przyspieszą gojenie się tej rany i odizolują ją od środowiska zewnętrznego.

Jak pozbyć się opryszczki przed weselem?

Warto stosować profilaktykę i unikać czynników wywołujących reaktywację wirusa. Jeżeli jednak już czujemy swędzenie i zaczerwienienie na ustach, powinniśmy działać jak najszybciej. Istnieje spora szansa, że uda nam się zatrzymać rozwój wykwitu, dzięki czemu szybciej się on zagoi. Wśród aptecznych sposobów na opryszczkę, można wymienić stosowanie maści i żeli na przykład z acyklowirem. Tę substancję czynną zawierają również tabletki, które można stosować jednak tylko w przypadku nawrotów opryszczki. Skuteczne mogą okazać się również plastry na opryszczkę, a także specjalne płyny. Wśród domowych sposobów wymienia się stosowanie pasty cynkowej.

Sprawdź!
Co to jest miłość? Definicja słownikowa a nieuchwytna natura miłości – czy wiesz, czym jest miłość?

Czy plastry na opryszczkę są skuteczne?

Od pewnego czasu osoby, które zmagają się z „zimnem”, mogą sięgać po plastry na opryszczkę. Są to produkty zawierające żel koloidowy, który sprzyja szybszemu gojeniu się wykwitów. Mogą one również łagodzić ból, a także ograniczyć zakażenie. Ich zaletą jest także zmniejszenie widoczności wykwitu i zabezpieczenie rany przed podrażnieniami. Plastry na opryszczkę tworzą swego rodzaju tarczę ochronną, która izoluje zmienione chorobowo miejsca.

Materiał partnera.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2023
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
rady dla przyszłej żony

Rady dla przyszłej żony — żartobliwe, szczere i od serca

Następny artykuł
lody na weselu

Lody na weselu – praktyczne porady i wskazówki

Zobacz też