Kiedy można wziąć ślub kościelny po rozwodzie? Sprawdź szczegóły! 

Kiedy można wziąć ślub kościelny po rozwodzie? A kiedy ślub cywilny? Wiele osób zadaje sobie takie pytania. Jeśli chcesz poznać na nie odpowiedź, zapraszamy do lektury.
Alicja Kamińska
Kiedy można wziąć ślub kościelny po rozwodzie

Wchodząc w związek małżeński zakłada się, że potrwa on już do końca życia. Tego zresztą dotyczy między innymi małżeńska przysięga. Jednak w rzeczywistości związki ulegają zmianie, następują kryzysy, a drogi małżonków z różnych przyczyn się rozchodzą. Po rozstaniu często pada pytanie: kiedy można wziąć ślub kościelny po rozwodzie? Czy w ogóle jest to możliwe? A jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o ślub cywilny po rozwodzie? Wszystkie informacje na ten temat umieściliśmy w naszym artykule. 

Kiedy można wziąć ślub kościelny po rozwodzie?

Zastanawiasz się, kiedy można wziąć ślub kościelny po rozwodzie? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Dlaczego? Kościół katolicki, udzielający sakramentu ślubu, nie uznaje rozwodów. Pomimo tego, że w świetle prawa dochodzi do rozwiązania małżeństwa, w obliczu kościoła wciąż ważny jest święty węzeł małżeński. W związku z tym kolejny ślub kościelny nie jest możliwy. Jedynym rozwiązaniem, zgodnym z prawem kanonicznym, jest unieważnienie ślubu kościelnego. Jednak nie w każdym przypadku jest to możliwe. Przede wszystkim muszą istnieć ku temu konkretne przesłanki. Jeśli natomiast chodzi o osoby, które nie mają za sobą ślubu kościelnego, a jedynie cywilny i rozwód, kościelna ceremonia w takiej sytuacji może odbyć się tylko za zgodą biskupa. 

Kiedy można unieważnić ślub kościelny? 

Jeśli chodzi o unieważnienie ślubu kościelnego, jego podstawą jest przeświadczenie, że zawarty związek małżeński jest nieważny. Innymi słowy, w momencie zawierania sakramentu, istniała przyczyna, która to małżeństwo uniemożliwia, a pomimo tego zostało zawarte. W Kodeksie Prawa Kanonicznego można znaleźć przeszkody zrywające, wadliwość procedury i wady zgody małżeńskiej. Wśród powodów unieważnienia można wymienić między innymi zatajone choroby psychiczne, niezdolność do odbywania stosunków płciowych, wiek (poniżej 16 u mężczyzn i 14 u kobiet), pokrewieństwo, a nawet błąd co do osoby. Jednak każda taka sytuacja rozpatrywana jest indywidualnie. Postępowanie w sądzie kościelnym trwa zwykle dość długo. 

Sprawdź!
Rodzaje ślubów – wyznaniowy, cywilny, a może humanistyczny? Jaki będzie najlepszy właśnie dla Was?

Kiedy można wziąć ślub cywilny po rozwodzie?

Kiedy można wziąć ślub cywilny po rozwodzie? W świetle polskiego prawa jedynym warunkiem jest dopełnienie formalności związanych z rozwiązaniem poprzedniego związku. Posiadając formalne orzeczenie o rozwodzie, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wziąć ślub cywilny ponownie. 

Kiedy można wziąć ślub kościelny po rozwodzie? Okazuje się, że może to nie być takie proste. Szybszym rozwiązaniem jest zdecydowanie ślub kościelny. Jednak jeśli zależy ci na tradycyjnej ceremonii kościelnej, konieczne jest unieważnienie poprzedniego małżeństwa. 

Zobacz także:
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
Po jakim czasie zaręczyny

Po jakim czasie zaręczyny? Czy istnieje idealny moment na oświadczyny? 

Następny artykuł
Deszcz w dniu ślubu

Deszcz w dniu ślubu - jak sprawić, żeby nie zepsuł tego wyjątkowego dnia?

Zobacz też