Jak wybrać dietę pudełkową dla siebie?

Codzienna dieta ma ogromny wpływ na nasze funkcjonowanie. Dostarczając organizmowi odpowiednią dawkę energii i wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dbamy o swoje zdrowie, kondycję i samopoczucie.
Alicja Kamińska

Wprowadzenie w życie zdrowych nawyków żywieniowych może być nie lada wyzwaniem, dlatego wiele osób decyduje się na skorzystanie z usług cateringu dietetycznego. Odpowiednio dobrana dieta pudełkowa to gwarancja, że każdego dnia otrzymasz pod wskazany adres zdrowe, smaczne i pożywne posiłki. Jak dopasować dietę pudełkową do swoich potrzeb?

Oblicz dzienne zapotrzebowanie energetyczne

Zapotrzebowanie energetyczne to liczba kalorii, jakiej dzienne potrzebuje organizm, aby prawidłowo funkcjonować. Wartość zapotrzebowania kalorycznego uwzględnia zarówno wydatek energetyczny na wszystkie podstawowe funkcje życiowe (oddychanie, krążenie itd.), jak i całą aktywność w ciągu dnia związaną z wykonywaną pracą, uprawianym sportem itd. Zapotrzebowanie energetyczne jest kwestią indywidualną i zależy między innymi od: wieku, wzrostu, aktualnej masy ciała, trybu pracy (siedząca lub fizyczna) poziomu aktywności fizycznej i ogólnego stanu fizjologicznego organizmu.

Diety niskokaloryczne stosowane długookresowo mogą powodować przewlekłe zmęczenie, senność i apatię. W takiej sytuacji organizm jest znacznie bardziej narażony na wystąpienie niedoborów pokarmowych. Z kolei źle zbilansowane diety wysokokaloryczne mogą skutkować szybkim przybieraniem na wadze. Jeśli chcesz utrzymać masę ciała, stosuj dietę pudełkową, która dokładnie pokrywa Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne.


Wartość zapotrzebowania kalorycznego obliczysz za pomocą internetowych narzędzi, tzw. kalkulatorów kalorii. W doborze kaloryczności diety pomocna może okazać się również konsultacja dietetyczna. 

Określ swój cel 

Dieta powinna być dopasowana do indywidualnych potrzeb. Jeśli chcesz schudnąć, możesz wybrać zestaw o niższej kaloryczności, niż Twoje dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Dużo ćwiczysz i chcesz zbudować masę mięśniową? Wybierz dietę pudełkową o wyższej kaloryczności. W ofercie dobrych firm cateringowych znajdziesz zestawy posiłków przeznaczone dla klientów na diecie odchudzającej i tych, prowadzących aktywny tryb życia. Wszystkie diety typu “fit”, “slim”, “active” bazują na świeżych i jak najmniej przetworzonych produktach. Sprawdź szczegóły: https://www.maczfit.pl/lublin

Sprawdź!
Krówki weselne – jak dobrać wzór do motywu przewodniego wesela?

Uwzględnij specjalne potrzeby 

W ofercie dobrych firm cateringowych znajdziesz również zestawy diet dla klientów ze specjalnymi potrzebami. Diety wegańska i wegetariańska to jadłospisy eliminacyjne, które wykluczają z menu produkty pochodzenia zwierzęcego (w całości lub części). Aby odpowiednio zbilansować dietę, należy w miejsce wykluczonych produktów wprowadzić zdrowe zamienniki. Dietę eliminacyjną stosuje się również w przypadku alergii i nietolerancji pokarmowych, takich jak nietolerancja laktozy i glutenu. Dieta odgrywa również ważną rolę w profilaktyce i leczeniu wielu chorób (np. cukrzycy czy nadciśnienia). Jeśli zmagasz się z takimi schorzeniami lub jesteś w grupie ryzyka, wybierz dla siebie dietę pudełkową, która uwzględnia specjalne potrzeby.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
msza ślubna

Msza ślubna – jak wygląda ceremonia?

Next Article
błogosławieństwo pary młodej

Błogosławieństwo pary młodej

Related Posts