Błogosławieństwo pary młodej

Błogosławieństwo pary młodej przez rodziców to tradycja, która jest znana od lat i chętnie kultywowana niezależnie od regionu kraju. Dziś postaramy się objaśnić ten zwyczaj i przy okazji przekazać jak najwięcej informacji odnośnie do tego, jak powinien przebiegać, by tradycji stało się zadość.
Alicja Kamińska
błogosławieństwo pary młodej

Błogosławieństwo pary młodej odbywa się zwykle w domu narzeczonej lub narzeczonych, jeśli przed ślubem zdecydowali się zamieszkać razem. Biorą w nim udział rodzice, dziadkowie, a także rodzice chrzestni. W niektórych regionach Polski w tej części uroczystości zaślubin bierze także udział rodzeństwo młodej pary.

Skąd wziął się zwyczaj błogosławieństwa młodej pary?

Błogosławieństwo pary młodej to zwyczaj, który wziął się z dawnego obrzędu „przenosin”, który wiązał się z opuszczeniem przez pannę rodzinnego domu i oddania się pod opiekę męża. Był to symboliczny czas, kiedy to nadchodził moment pożegnania z dotychczasowym życiem. Co prawda dziś, w dobie stałego poprawiania się warunków komunikacji nie stanowi to aż takiego problemu i rozłąka nie jest tak dotkliwa, jednak nadal temu momentowi towarzyszą ogromne emocje zarówno po stronie młodych, jak i rodziców.

Dziś młodzi coraz chętniej wybierają na błogosławieństwo inne miejsce niż dom, jednak nadal ta chwila jest niezwykle wzruszająca i powoduje, że po obu stronach pojawiają się łzy wzruszenia. Dlaczego warto kultywować tę tradycję i jak zadbać o to, by przebiegała możliwie jak najbardziej zgodnie z zasadami?

Błogosławieństwo pary młodej – cel

W zasadzie trafnym pytaniem po stronie niektórych jest „po co w ogóle cały obrzęd błogosławieństwa pary młodej”? Spieszymy z odpowiedzią. Chodzi o fakt zaakceptowania przez obie strony związku młodych, życzenie im wszelkiej pomyślności i wiadomość, że zawsze mogą liczyć na wsparcie rodziny.

Sprawdź!
Sesja narzeczeńska – inspiracje, porady na wykonanie wyjątkowej pamiątki

Dziś przed ślubem kościelnym lub konkordatowym, młodzi klękają przed rodziną, prosząc o błogosławieństwo. Niegdyś obrzędowi towarzyszyła orkiestra, która np. na akordeonie lub skrzypcach grała melodię pieśni religijnej, by podkreślić wydźwięk wiary katolickiej w tym ważnym momencie.

Co powiedzieć podczas błogosławieństwa?

Jeśli jesteś rodzicem i chcesz uświetnić dzień ślubu kościelnego oryginalną formułą błogosławieństwa, możesz posiłkować się tekstem: „Boże dobry Nasz Ojcze pobłogosław te nasze dzieci, które złączyłeś w miłości, Niech będą dla Świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła, dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze” lub “Kochane dzieci, budujcie swe życie na mocnym fundamencie, na wspólnej wzajemnej miłości, wierności Bogu i jego przykazaniom”.

Niegdyś popularną formułą było także „Niech cię Bóg błogosławi i cała Trójca Święta, jak ja cię błogosławię, w imię ojca i syna, i ducha świętego, amen”. To katolickie błogosławieństwo jest jednym z najstarszych, a wypowiadają je głównie dziadkowie młodej pary.

Jak dokładnie przebiega błogosławieństwo pary młodej?

Świadkami błogosławieństwa pary młodej mogą być goście weselni zebrani w domu narzeczonej. Wchodzą oni do pomieszczenia, gdzie klęczą państwo młodzi. Na stole przykrytym białym obrusem powinien znaleźć się krucyfiks, biblia i kropidło z wodą święconą- warto te przedmioty przygotować dzień wcześniej, by nie powodować niepotrzebnych nerwowych poszukiwań w dzień zaślubin. Można także zapalić na stole świece – to wzmocni religijną symbolikę ceremonii.

Sprawdź!
Podziękowania dla świadków weselnych – spraw radość i podaruj wyjątkowy upominek dla świadka i świadkowej

Całe błogosławieństwo trwa maksymalnie 10 minut. W tym czasie można oczywiście robić zdjęcia, by uwiecznić ten emocjonujący moment, w którym dzieci dziękując za trud wychowania i daną im mądrość życiową, proszą o błogosławieństwo na dalszą, wspólną drogę.

Błogosławieństwo pary młodej – przebieg

Kiedy młodzi uklękną przed rodzicami, mogą wypowiedzieć słowa podziękowań – można je wcześniej spisać, by uniknąć niezręcznej ciszy. Można także je odczytać. Następnie rodzice wypowiadają błogosławieństwo pary młodej, biorą do rąk krzyż i robią nim znak krzyża nad głowami dzieci. Zwykle pierwsza robi to mama pani młodej, następnie ojciec, mama pana młodego i jego tata. Potem przychodzi pora na rodziców chrzestnych i dziadków oraz ewentualnie na rodzeństwo. Po skończonym obrzędzie nowożeńcy udają się do kościoła.

A co ze ślubem cywilnym?

W zasadzie błogosławieństwo młodej pary tradycyjnie wiąże się ze ślubem kościelnym, jednak bywa, że z tego elementu uroczystości nie chcą rezygnować także ci, którzy biorą jedynie ślub cywilny lub humanistyczny. Jeśli z różnych przyczyn obie strony nie chcą lub nie mogą wziąć ślubu kościelnego, a chcą uczynić ukłon w stronę swoich najbliższych, którzy – jeśli są wierzący- zapewne marzą o tej chwili, mogą zorganizować błogosławieństwo rodziców. Chociaż podczas jego wypowiadania przywoływane są postaci związane z wiarą katolicką, obrzęd ma piękną symbolikę i być może nie warto z niej rezygnować. Może rodzice zechcą postawić na nowoczesne błogosławieństwo i zechcą np. przeczytać ulubione fragmenty wierszy o miłości?

Sprawdź!
Kompatybilność znaków zodiaku – jak sprawdzić czy stworzycie udany związek? Dopasowanie poszczególnych znaków

Musicie omówić tego typu sprawy przed rozpoczęciem planowania uroczystości zaślubin, by nie podawać najbliższym błędnych informacji, a także, żeby odpowiednio wcześniej przygotować ich na ten ważny element waszego dnia. Może ono odbywać się w domu pana młodego – ostatecznie chodzi o sam fakt tego wzruszającego momentu.

Jakich błędów nie popełnić?

Teraz pora na kilka przestróg odnośnie do tego, czego pod żadnym pozorem nie robić, by błogosławieństwo się udało:

  • ustalanie faktu błogosławieństwa w ostatniej chwili – rodzice, a także dziadkowie lub rodzeństwo, muszą bezwzględnie zostać poinformowani o konieczności pobłogosławienia młodej pary. Niech zdążą dowiedzieć się, jak wygląda obrzęd, może zechcą wymyślić własne teksty? Dajmy im szansę.
  • Nieprzygotowanie rekwizytów odpowiednio wcześnie – opuszczenie domu rodzinnego przez pannę młodą jest wystarczająco trudnym momentem i może skutecznie przeszkodzić w zapamiętaniu, by przygotować krzyż, biblię i biały obrus w dzień zaślubin.
  • Brak tekstu podziękowań dla rodziców – para młoda nie powinna w żadnym razie improwizować w temacie błogosławieństwa. Warto spisać wasze odczucia na kartkach i co ważne – mieć je ze sobą na wypadek, gdyby wzruszenie odebrało nie tylko głos, ale i mowę.

Mamy nadzieję, że nasze porady przyczynią się do tego, że tak samo błogosławieństwo, jak i przygotowanie do niego przebiegną bez większych zakłóceń. Pamiętajcie, że to wasz dzień, jednak warto zadbać o niektóre tradycje i komfort tych, którzy są dla was wyjątkowo ważni. Mamy nadzieję, że dzięki nam uda się uniknąć stresujących błędów, a cała ceremonia przebiegnie bez zakłóceń.

Sprawdź!
Oprawa muzyczna ślubu – jak stworzyć niepowtarzalną atmosferę w czasie ceremonii ślubnej?
Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Jak wybrać dietę pudełkową dla siebie?

Next Article
zimne ognie wesele

Zimne ognie wesele – niezapomniana atrakcja dla gości i magiczny efekt na zdjęciach!

Related Posts