Błogosławieństwo pary młodej

Błogosławieństwo pary młodej przez rodziców to tradycja, która jest znana od lat i chętnie kultywowana niezależnie od regionu kraju. Dziś postaramy się objaśnić ten zwyczaj i przy okazji przekazać jak najwięcej informacji odnośnie do tego, jak powinien przebiegać, by tradycji stało się zadość.
Alicja Kamińska
błogosławieństwo pary młodej

Błogosławieństwo pary młodej odbywa się zwykle w domu narzeczonej lub narzeczonych, jeśli przed ślubem zdecydowali się zamieszkać razem. Biorą w nim udział rodzice, dziadkowie, a także rodzice chrzestni. W niektórych regionach Polski w tej części uroczystości zaślubin bierze także udział rodzeństwo młodej pary.

Skąd wziął się zwyczaj błogosławieństwa młodej pary?

Błogosławieństwo pary młodej to zwyczaj, który wziął się z dawnego obrzędu „przenosin”, który wiązał się z opuszczeniem przez pannę rodzinnego domu i oddania się pod opiekę męża. Był to symboliczny czas, kiedy to nadchodził moment pożegnania z dotychczasowym życiem. Co prawda dziś, w dobie stałego poprawiania się warunków komunikacji nie stanowi to aż takiego problemu i rozłąka nie jest tak dotkliwa, jednak nadal temu momentowi towarzyszą ogromne emocje zarówno po stronie młodych, jak i rodziców.

Dziś młodzi coraz chętniej wybierają na błogosławieństwo inne miejsce niż dom, jednak nadal ta chwila jest niezwykle wzruszająca i powoduje, że po obu stronach pojawiają się łzy wzruszenia. Dlaczego warto kultywować tę tradycję i jak zadbać o to, by przebiegała możliwie jak najbardziej zgodnie z zasadami?

Błogosławieństwo pary młodej – cel

W zasadzie trafnym pytaniem po stronie niektórych jest „po co w ogóle cały obrzęd błogosławieństwa pary młodej”? Spieszymy z odpowiedzią. Chodzi o fakt zaakceptowania przez obie strony związku młodych, życzenie im wszelkiej pomyślności i wiadomość, że zawsze mogą liczyć na wsparcie rodziny.

Sprawdź!
Brama weselna – stara tradycja związana ze ślubem, która zaskakuje i bawi do dziś

Dziś przed ślubem kościelnym lub konkordatowym, młodzi klękają przed rodziną, prosząc o błogosławieństwo. Niegdyś obrzędowi towarzyszyła orkiestra, która np. na akordeonie lub skrzypcach grała melodię pieśni religijnej, by podkreślić wydźwięk wiary katolickiej w tym ważnym momencie.

Co powiedzieć podczas błogosławieństwa?

Jeśli jesteś rodzicem i chcesz uświetnić dzień ślubu kościelnego oryginalną formułą błogosławieństwa, możesz posiłkować się tekstem: „Boże dobry Nasz Ojcze pobłogosław te nasze dzieci, które złączyłeś w miłości, Niech będą dla Świata obrazem miłości Chrystusa i Kościoła, dozwól im razem dożyć szczęśliwej starości i obdarz potomstwem, a błogosławieństwo Twoje Boże Ojcze, Synu Boży i Duchu Święty niech im towarzyszy i pozostanie z nimi na zawsze” lub “Kochane dzieci, budujcie swe życie na mocnym fundamencie, na wspólnej wzajemnej miłości, wierności Bogu i jego przykazaniom”.

Niegdyś popularną formułą było także „Niech cię Bóg błogosławi i cała Trójca Święta, jak ja cię błogosławię, w imię ojca i syna, i ducha świętego, amen”. To katolickie błogosławieństwo jest jednym z najstarszych, a wypowiadają je głównie dziadkowie młodej pary.

Jak dokładnie przebiega błogosławieństwo pary młodej?

Świadkami błogosławieństwa pary młodej mogą być goście weselni zebrani w domu narzeczonej. Wchodzą oni do pomieszczenia, gdzie klęczą państwo młodzi. Na stole przykrytym białym obrusem powinien znaleźć się krucyfiks, biblia i kropidło z wodą święconą- warto te przedmioty przygotować dzień wcześniej, by nie powodować niepotrzebnych nerwowych poszukiwań w dzień zaślubin. Można także zapalić na stole świece – to wzmocni religijną symbolikę ceremonii.

Sprawdź!
Pokładziny – co to za zwyczaj i skąd się wywodzi? Korzenie tradycji, która spędzała sen z powiek kobiet

Całe błogosławieństwo trwa maksymalnie 10 minut. W tym czasie można oczywiście robić zdjęcia, by uwiecznić ten emocjonujący moment, w którym dzieci dziękując za trud wychowania i daną im mądrość życiową, proszą o błogosławieństwo na dalszą, wspólną drogę.

Błogosławieństwo pary młodej – przebieg

Kiedy młodzi uklękną przed rodzicami, mogą wypowiedzieć słowa podziękowań – można je wcześniej spisać, by uniknąć niezręcznej ciszy. Można także je odczytać. Następnie rodzice wypowiadają błogosławieństwo pary młodej, biorą do rąk krzyż i robią nim znak krzyża nad głowami dzieci. Zwykle pierwsza robi to mama pani młodej, następnie ojciec, mama pana młodego i jego tata. Potem przychodzi pora na rodziców chrzestnych i dziadków oraz ewentualnie na rodzeństwo. Po skończonym obrzędzie nowożeńcy udają się do kościoła.

A co ze ślubem cywilnym?

W zasadzie błogosławieństwo młodej pary tradycyjnie wiąże się ze ślubem kościelnym, jednak bywa, że z tego elementu uroczystości nie chcą rezygnować także ci, którzy biorą jedynie ślub cywilny lub humanistyczny. Jeśli z różnych przyczyn obie strony nie chcą lub nie mogą wziąć ślubu kościelnego, a chcą uczynić ukłon w stronę swoich najbliższych, którzy – jeśli są wierzący- zapewne marzą o tej chwili, mogą zorganizować błogosławieństwo rodziców. Chociaż podczas jego wypowiadania przywoływane są postaci związane z wiarą katolicką, obrzęd ma piękną symbolikę i być może nie warto z niej rezygnować. Może rodzice zechcą postawić na nowoczesne błogosławieństwo i zechcą np. przeczytać ulubione fragmenty wierszy o miłości?

Sprawdź!
Jaki kolor przewodni najbardziej pasuje na wesele? Myślisz, że biel? To zobacz, jak może wyglądać czarny ślub

Musicie omówić tego typu sprawy przed rozpoczęciem planowania uroczystości zaślubin, by nie podawać najbliższym błędnych informacji, a także, żeby odpowiednio wcześniej przygotować ich na ten ważny element waszego dnia. Może ono odbywać się w domu pana młodego – ostatecznie chodzi o sam fakt tego wzruszającego momentu.

Jakich błędów nie popełnić?

Teraz pora na kilka przestróg odnośnie do tego, czego pod żadnym pozorem nie robić, by błogosławieństwo się udało:

  • ustalanie faktu błogosławieństwa w ostatniej chwili – rodzice, a także dziadkowie lub rodzeństwo, muszą bezwzględnie zostać poinformowani o konieczności pobłogosławienia młodej pary. Niech zdążą dowiedzieć się, jak wygląda obrzęd, może zechcą wymyślić własne teksty? Dajmy im szansę.
  • Nieprzygotowanie rekwizytów odpowiednio wcześnie – opuszczenie domu rodzinnego przez pannę młodą jest wystarczająco trudnym momentem i może skutecznie przeszkodzić w zapamiętaniu, by przygotować krzyż, biblię i biały obrus w dzień zaślubin.
  • Brak tekstu podziękowań dla rodziców – para młoda nie powinna w żadnym razie improwizować w temacie błogosławieństwa. Warto spisać wasze odczucia na kartkach i co ważne – mieć je ze sobą na wypadek, gdyby wzruszenie odebrało nie tylko głos, ale i mowę.

Mamy nadzieję, że nasze porady przyczynią się do tego, że tak samo błogosławieństwo, jak i przygotowanie do niego przebiegną bez większych zakłóceń. Pamiętajcie, że to wasz dzień, jednak warto zadbać o niektóre tradycje i komfort tych, którzy są dla was wyjątkowo ważni. Mamy nadzieję, że dzięki nam uda się uniknąć stresujących błędów, a cała ceremonia przebiegnie bez zakłóceń.

Sprawdź!
Religijne życzenia z okazji rocznicy ślubu – czy powinniśmy wysłać je każdej młodej parze?
Zobacz także:
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł

Jak wybrać dietę pudełkową dla siebie?

Następny artykuł
zimne ognie wesele

Zimne ognie wesele – niezapomniana atrakcja dla gości i magiczny efekt na zdjęciach!

Zobacz też