Msza ślubna – jak wygląda ceremonia?

Msza ślubna jest szczególna, a jej oprawa wzrusza wszystkich przybyłych. Dziś postaramy się przybliżyć ci cały obrzęd oraz wyjaśnić liturgię. Para młoda, uczestnicząc w niej, udziela sakramentu sobie nawzajem – to jedyny taki przypadek w kościele katolickim!
Rafał Laskowski
msza ślubna

Istnieje wiele obrzędów, które nie są do końca zrozumiałe przez gości, a często także przez małżonków. Postaramy się dziś wyjaśnić te najpopularniejsze, by możliwe było pełniejsze przeżywanie tego dnia tak przez nowożeńców, jak i świadków oraz gości. Dowiedz się, jak wygląda msza ślubna.

Czym ślub kościelny różni się od cywilnego?

Ślub w Urzędzie Stanu Cywilnego jest ważnym wydarzeniem, jednak dla wierzących dopiero połączenie się przed Bogiem ma wartość nadrzędną. Dlatego też tak wielu narzeczonych decyduje się na ślub konkordatowy, podczas którego to ksiądz przekazuje wszystkie dokumenty do właściwego Urzędu.

Podczas liturgii para młoda otrzymuje błogosławieństwo. Święcone są także obrączki, a kapłan odmawia specjalną modlitwę. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej – para młoda udziela sobie tego sakramentu, a błogosławi go ksiądz. Msza może odbywać się w kościele lub plenerze – nie istnieją ku temu żadne przeciwwskazania w prawie kościelnym ani cywilnym.

Jak wygląda msza ślubna?

Ceremonia ślubna zaczyna się w zasadzie już w domu pani młodej lub innym wybranym przez nowożeńców miejscu, w którym to rodzice błogosławią ich związek. Następnie rodzina, para młoda i goście udają się do kościoła, w którym ma się odbyć msza ślubna.

Zwykle goście i rodzice udają się na swoje miejsca w świątyni, a młodzi przed rozpoczęciem zaślubin uzupełniają ze starszymi dokumenty w kancelarii – w wielu parafiach można to zrobić także dzień wcześniej, by w tak ważnym momencie nie musieć myśleć o podpisach. Są one jednak niezbędne dla porządku w księgach parafialnych.

Sprawdź!
Czym są nauki przedmałżeńskie? Sprawdź przydatne informacje na temat kursów przedmałżeńskich dla narzeczonych!

Na początku mszy młodzi czekają w drzwiach kościoła, aż kapłan uroczyście wprowadzi ich do świątyni. Czasem pan młody czeka przed ołtarzem, a ojciec pani młodej prowadzi do niego jego wybrankę. Może to być także dziadek lub brat – to zależy od wyboru narzeczonej.

Kolejnym elementem mszy ślubnej jest powitanie młodych i gości, po czym msza nie różni się zbytnio od tej, którą znamy z niedzielnej liturgii. Teksty słowa bożego mogą być odczytane przez najbliższych pary młodej, podobnie jak psalm. Później następuje odczytanie ewangelii przez koncelebransa i wygłoszenie kazania. Po nim organista odśpiewuje hymn do Ducha Świętego.

Następnie małżonkowie podają sobie prawe dłonie, a kapłan przewiązuje ich ręce stułą. Państwo młodzi wypowiadają słowa przysięgi, po czym kapłan zatwierdza ich małżeństwo i przystępuje do poświęcenia obrączek. Czasem przynoszą je małe dzieci – wygląda to szczególnie uroczo i wzbudza ciepłe emocje wśród zgromadzonych.

Po nałożeniu sobie przez parę młodą obrączek wracają oni na swoje miejsca – zwykle to krzesła na środku kościoła, tuż przed ołtarzem. Dalsza część liturgii nie różni się od zwykłej, do momentu komunii – wówczas młodzi otrzymują ją często pod dwiema postaciami – chleba i wina.

Ceremonia ślubna w kościele kończy się uroczystym błogosławieństwem dla młodej pary. Często podczas pieśni kończącej eucharystię, nowożeńcy udają się do bocznego ołtarza, by się pomodlić, Pani młoda zwyczajowo zostawia tam bukiet – może to być ten, który przyniosła do kościoła ona lub starsza druhna.

Sprawdź!
Przesądy ślubne – sprawdź, które zabobony weselne przynoszą szczęście, a na co lepiej uważać

Msza ślubna – co można zmienić?

Porządek eucharystyczny musi bezwzględnie pozostać ten sam, jednak możliwe są modyfikacje, o których pisaliśmy wczesniej – w mszę mogą być zaangażowani najbliżsi pary młodej. Wówczas wstępowanie w związek małżeński nabiera zupełnie innego wymiaru – niemal cała rodzina uczestniczy w wydarzeniu.

Możliwe jest ustalenie pieśni, czytań i psalmów, które mają zostać odśpiewane na mszy ślubnej. Jednak w tym przypadku nie można zbytnio modyfikować przysięgi ślubnej – musi ona zawierać pewne narzucone przez kościół sformułowania: miłości i wierności, a także uczciwości małżeńskiej.

Co po mszy ślubnej?

Obowiązuje tu powiedzenie uwielbiane przez konsultantów ślubnych: co parafia to obyczaj. Jedni pozwalają na rozsypywanie konfetti przy wyjściu młodej pary, inni stanowczo tego zabraniają. Z drugiej strony -w zupełności ich rozumiemy – nie każda parafia ma możliwość wynajęcia osoby, która po każdym ślubie sprzątnie teren przed wejściem.

Różnie wygląda także zwyczaj składania życzeń młodej parze – raz możliwe jest to przed kościołem, tuż po mszy ślubnej, innym razem nowożeńcy proszą o udanie się do miejsca przyjęcia i wręczenie prezentów właśnie tam – to wyjątkowo dobre rozwiązanie, zwłaszcza jeśli para młoda ma w tym samym miejscu wynajęty apartament – wszystkie prezenty można tam bezpiecznie przechować.

Czasem młodzi decydują się na zaproszenie koncelebransa na obiad weselny, jednak nie zawsze może on je przyjąć – wiąże się to z ilością obowiązków danego dnia, a także zasadami wyznawanymi przez danego księdza – niektórzy po prostu nie chadzają na przyjęcia weselne, a nam pozostaje to uszanować.

Sprawdź!
Sennik zdrada partnera, partnerki lub przyjaciela. Jak interpretować prawidłowo znaczenie marzeń sennych?

Mamy nadzieję, że nasz poradnik nieco rozjaśnił kwestię liturgii eucharystii, na której narzeczeni wstępują w związek małżeński. To piękny, wyjątkowy dzień i dlatego warto dołożyć starań, by jego oprawa również była wyjątkowa.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
rozmiar obrączki

Jak dobrać rozmiar obrączki?

Next Article

Jak wybrać dietę pudełkową dla siebie?

Related Posts