Jak wzmocnić barierę hydrolipidową skóry?

Bariera hydrolipidowa działa jak płaszcz ochronny dla skóry, dlatego jej uszkodzenia mogą wpływać na pogorszenie kondycji i wyglądu naskórka. W procesie odbudowy bariery priorytetem jest właściwa pielęgnacja ciała. Przy okazji zabiegów oczyszczania, tonizacji i nawilżania najlepiej sięgnąć po dermokosmetyki.

Dlaczego właściwa pielęgnacja jest tak ważna?

Bariera hydrolipidowa istotnie odpowiada za jakość funkcjonowania skóry. Wpływa bowiem na to, jak szybko naskórek traci wodę. Bierze także udział w procesach przenikania substancji ze środowiska zewnętrznego, zarówno tych o korzystnym charakterze, np. składników z kremów odżywczych, jak i niebezpiecznych dla zdrowia patogenów czy toksyn. Uszkodzenia płaszcza ochronnego nie tylko pogarszają zatem wygląd i kondycję skóry, ale także zwiększają ryzyko wnikania do organizmu szkodliwych alergenów. Bariera hydrolipidowa ma jednak zdolności do regeneracji. Aby procesy odbudowy mogły się rozpocząć i toczyć w odpowiednim tempie, należy zapewnić skórze odpowiednie warunki. Priorytetem jest właściwa pielęgnacja ciała, czyli regularne i odpowiednio wykonywane zabiegi oczyszczania, tonizacji i nawilżania. 

Przede wszystkim dermokosmetyki

W odbudowie płaszcza ochronnego skóry ważny jest dobór kosmetyków. Należy sięgać po takie produkty, które w swej formule nie mają sztucznych konserwantów i substancji drażniących. Najlepiej wybrać dermokosmetyki. Poza tym, że zapobiegają szybkiej utracie wody poprzez właściwości ułatwiające syntezę jej cząstek w głębokich warstwach skóry, to spowalniają jej wyparowywanie poprzez uszczelnienie płaszcza od zewnątrz. Dermokosmetyki mają formułę hipoalergiczną i bogatą w naturalne substancje czynne (oleje roślinne, kwasy tłuszczowe, sole mineralne, antyoksydanty, lipidy). Mają także filtry UV, które dodatkowo wspierają ochronę przed czynnikami środowiskowymi. Dermokosmetyki przeznaczone są do każdego rodzaju cery, zarówno zdrowej jak i obciążonej dodatkowo problemami dermatologicznymi. Dobrze się wchłaniają i nie pozostawiają na powierzchni skóry lepkiego filmu.

Sprawdź!
Drewniana muszka – jak ją odpowiednio zawiązać?

Zasady pielęgnacji warstwy hydrolipidowej

Oprócz rezygnacji ze zwykłych, niesprzyjających regeneracji płaszcza lipidowego produktów na rzecz dermokosmetyków o działaniu hydrofobowym, hydrofilowym i okluzyjnym, ważne jest także, aby zabiegi oczyszczania przeprowadzać we właściwy sposób. Na niekorzyść działa przede wszystkim stosowanie szczoteczek do mycia twarzy oraz peelingów ziarnistych. Mechanicznie podrażniają one powierzchnię naskórka, co tylko może pogłębiać problem nieszczelności bariery. Należy również zachować ostrożność podczas osuszania skóry po myciu. Wilgoć najlepiej odsączyć poprzez delikatnie, miejscowe przykładanie ręcznika. W trosce o płaszcz hydrolipidowy warto ponadto zrezygnować z gorących kąpieli czy natrysków, wysoka temperatura wody sprzyja bowiem przesuszaniu naskórka. Co więcej, zabiegom oczyszczania należy przeznaczyć dużo uwagi podczas codziennych rytuałów. Niedomywanie zalegających zanieczyszczeń i pozostałości kosmetyków z poprzednich zabiegów może przyczyniać się do powstawania podrażnień skóry i pogłębiania suchości naskórka.

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
prezent na 40 rocznicę ślub

Prezent na 40. rocznicę ślubu. Pomysły na wyjątkowe upominki

Next Article
prezent na 5 rocznicę ślubu

Prezent na 5 rocznicę ślubu dla żony, męża i pary przyjaciół

Related Posts