Ślub w innej parafii – co musisz zrobić, aby zawrzeć małżeństwo w wymarzonym kościele?

Ślub w innej parafii to coraz powszechniejsza praktyka. Żeby jednak doszedł do skutku, musicie pamiętać o kilku naprawdę ważnych formalnościach. Podpowiadamy, co trzeba załatwić w takiej sytuacji.
Rafał Laskowski
ślub w innej parafii

Tradycyjnie narzeczeni biorą ślub w parafii panny młodej. Obecnie jednak coraz częściej decydują się oni na ceremonię w innym kościele. Wynika to z bardzo różnych kwestii – zazwyczaj z chęci złożenia przysięgi małżenskiej w urokliwym miejscu. Ceremonia poza swoją parafią jest jak najbardziej możliwa, chociaż do wypełnienia niezbędnych formalności warto przygotować się już wcześniej.

Ślub kościelny w innej parafii – a która parafia jest „twoja”?

Ślub konkordatowy poza swoją parafią to wybór wielu przyszłych par młodych. Czasami jednak trudno jest ustalić, która dokładnie parafia jest „nasza”. O ile osoby zaangażowane w życie Kościoła zazwyczaj nie mają z tym problemu, to wiele z tych „wierzących ale niepraktykujących” staje przed prawdziwym dylematem.

Wielu z nas mieszka pod zupełnie innym adresem niż ten, który znajduje się w ich meldunku. Kościołów w naszym kraju nie brakuje, a na msze można chodzić praktycznie wszędzie. Jak więc ustalić parafię, do której oficjalnie przynależysz? To bardzo proste. Twoja parafia to ta, w której obrębie mieszkasz, a nie ta w miejscu, w którym jesteś zameldowany.

Sprawdź!
Ślub w Grecji – niezapomniane przeżycie

Jak długo trzeba mieszkać w danym miejscu, żeby zostać przypisanym do okolicznej parafii? Konkretnych danych na ten temat nie ma. Czasami pisze się o jednym miesiącu, niekiedy jednak wymaga się aż trzech.

Ślub kościelny w innej parafii – nie zwlekaj z ustaleniem daty

Jeżeli wybraliście już parafię, w której chcecie wziąć ślub, najlepszym rozwiązaniem będzie jak najszybsza wizyta w tamtejszej kancelarii parafialnej. Niektóre kościoły – szczególnie te zabytkowe lub ulokowane w atrakcyjnych turystycznie okolicach, mają bardzo duże obłożenie. Nie ma więc na co czekać, ponieważ wolna data i tak może być bardzo odległa.

Ślub w innej parafii – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Załatwianie formalności warto rozpocząć na kilka miesięcy przed planowaną datą ślubu. Każde z was musi wybrać się wówczas do swojej parafii (o ile oczywiście nie mieszkacie razem) i poprosić proboszcza o wystawienie konkretnego dokumentu. Zazwyczaj jest to oczywiście tylko formalność, jednak warto pamiętać, że ów ksiądz musi wyrazić zgodę na wasz ślub w innym kościele.

A o jakich dokładnie dokumentach mowa? O licencji lub sublicencji. To bardzo ważne zaświadczenie o tym, że nie ma żadnych przeszkód przed zawarciem małżeństwa między tobą a twoją partnerką lub twoim partnerem. Licencja to swoiste zezwolenie na ślub. Bez niej nie będziecie mogli go zawrzeć.

Warto pamiętać, że taki dokument jest płatny. O ile w przypadku ślubu cywilnego wszystkie koszta są jawne i stałe, ksiądz może zażyczyć sobie zarówno kilkadziesiąt, jak i kilkaset złotych.

Sprawdź!
Ślub - przełomowe wydarzenie czy przereklamowany obowiązek

Sakrament małżeństwa a licencja lub sublicencja

Z wystawionym przez proboszcza ze swojej parafii dokumentem musicie udać się do kancelarii kościoła, w którym zamierzacie zawrzeć związek małżeński. W tym miejscu warto, wyjaśnić czym różni się licencja od sublicencji:

  • sublicencja nie tylko umożliwia zawieranie związku małżeńskiego w innej parafii, ale także upoważnia tamtejszych księży do sporządzenia protokołu przedślubnego oraz wysłania zawiadomienia do USC;
  • licencja umożliwia wam wzięcie ślubu w innym kościele, jednak kwestie związane z urzędem stanu cywilnego załatwia już ksiądz ją wystawiający.

Oczywiście o wiele wygodniejsza zarówno dla was, jak i dla urzędników z nie waszej parafii jest licencja. Oficjalnie opłata za obydwa dokumenty wynosi „co łaska”, jednak za licencję najpewniej będziecie musieli zapłacić więcej.

Macie już zgodę na ślub – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Samo uzyskanie zgody na zaślubiny w parafii innej niż wasza to nie wszystko. Ślub kościelny niesie za sobą szereg warunków, które trzeba spełnić, aby móc przystąpić do sakramentu (którego według katolickiej doktryny udzielacie sobie sami).

Każdy z małżonków powinien mieć za sobą wszystkie obowiązujące w Kościele katolickim sakramenty, czyli:

  • chrzest,
  • pierwszą komunię świętą,
  • bierzmowanie.

Konieczne jest także przejście przez nauki przedmałżeńskie. To kurs, który ma przygotować was na potencjalne problemy i niezgodności w dalszym wspólnym życiu.

Dodatkowo musicie:

  • wpłacić na zapowiedzi przedślubne,
  • odbyć spowiedź,
  • spisać protokół ślubny.

Koszta ślubu w innej parafii

Czy chęć zawarcia małżeństwa w parafii innej niż nasza wiąże się z dodatkowymi opłatami? Niestety, ale jest to możliwe. Samo wystawienie przez księdza licencji czy sublicencji może kosztować narzeczonych dodatkowe kilkaset złotych.

Sprawdź!
Ślub kościelny – jakich formalności należy dopełnić, aby wziąć ślub w kościele?

Monetyzacji podlegają także zapowiedzi ogłaszane podczas mszy. Zazwyczaj opłaca się je jedynie w parafii panny młodej. W tym wypadku będziecie musieli jednak liczyć się z zapłaceniem za nie w obydwu kościołach.

Na koniec warto wspomnieć, że chociaż nie jest to regułą, niektórzy księża żądają dodatkowej opłaty za wyrażenie zgody na zawarcie małżeństwa w innym kościele. Oczywiście nie musicie godzić się na takie warunki, jednak wówczas ksiądz może odmówić. Niestety, ale zależy to wyłącznie od jego dobrej woli.

Ślub w innej parafii – potencjalne problemy

Przyszli małżonkowie często są pełni obaw. Duża ilość formalności sprawia, że naprawdę wiele rzeczy może pójść nie tak. Jak już wiesz, musicie najpierw odwiedzić swojego proboszcza i uzyskać od niego potrzebne zgody. W internecie niejednokrotnie można spotkać się z opiniami osób, które miały bardzo duże problemy z uzyskaniem licencji.

Zazwyczaj wiąże się to z kwestiami stricte finansowymi. Ze względu na brak oficjalnego „cennika” ksiądz może zażądać praktycznie każdej kwoty. Oczywiście w większości przypadków będziecie musieli zapłacić tyle, ile akurat możecie dać. Jak jednak zareagować, kiedy ksiądz zażąda kwoty, na którą was nie stać?

W tym wypadku nie ma niestety jednej dobrej odpowiedzi. Niektórzy narzeczeni, dzieląc się swoimi doświadczeniami, polecają przyjść raz jeszcze, kiedy w kancelarii będzie urzędował inny człowiek. Jakkolwiek gorzko by to nie brzmiało, wszystko zależy tutaj od tego, na kogo akurat uda wam się trafić.

Sprawdź!
Ślub z chrzcinami - jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Czy warto planować ślub w innej parafii?

Czy w świetle wymienionych powyżej formalności organizacja ślubu w innej parafii w ogóle jest warta zachodu? Oczywiście wszystko zależy od waszych indywidualnych pragnień i decyzji. Sumarycznie jednak załatwienie koniecznych dokumentów nie jest czasochłonne. Jeżeli proboszcz w waszej parafii zgodzi się od razu wystawić licencję, to nie będzie już żadnych problemów z organizacją formalną ślubu konkordatowego.

Zaślubiny w kościele wymagają od narzeczonych nieco więcej pracy niż śluby cywilne. Jeżeli już się na to zdecydujecie, macie pełne prawo do samodzielnego wybrania konkretnego kościoła – niezależnie od tego, jak bardzo jest on oddalony od waszego miejsca zamieszkania.

Podsumowanie

Zazwyczaj uroczystość ślubna odbywa się w parafii panny młodej lub pana młodego. Jeżeli jednak zdecydujecie się na ślub w innym kościele, musicie najpierw udać się do parafii i uzgodnić z urzędnikiem wypisanie licencji lub sublicencji. Z takim dokumentem wystarczy udać się do wybranego przez siebie kościoła. Pamiętajcie jednak, aby wcześniej dopełnić wszystkich potrzebnych formalności.

Zobacz także:
Sprawdź!
Ślub w plenerze – jak zorganizować ślub cywilny w pięknym otoczeniu natury?
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ślub w usc

Ślub w USC – ile kosztuje ślub cywilny i jak zawrzeć taki związek małżeński?

Następny artykuł
ślub kościelny

Ślub kościelny – jakich formalności należy dopełnić, aby wziąć ślub w kościele?

Zobacz też