Obowiązki drużby, czyli zadania, o których wypełnienie może poprosić cię pan młody

Twój przyjaciel niedługo bierze ślub i poprosił cię o pełnienie tej wyjątkowej funkcji? W takim razie odpowiednio się przygotuj! Poznaj obowiązki drużby i sprawdź, jakie zadania czekają na ciebie podczas ceremonii zaślubin oraz w trakcie trwania zabawy weselnej.
Alicja Kamińska
obowiązki drużby

Wydawało ci się, że w przygotowaniach do ślubu parze młodej towarzyszą jedynie świadek i świadkowa? Zapewne będziesz się więc zastanawiał, czego państwo młodzi oczekują od ciebie. Jakie są obowiązki drużby? Czym ta funkcja różni się od roli świadka? Sprawa jest bardzo prosta! Świadek to tzw. pierwszy drużba. To on musi być obecny podczas zaślubin, by podpisać stosowne dokumenty. Drużbowie i druhny to z kolei przyjaciele pary młodej, którzy tworzą tzw. orszak ślubny. Te osoby mają do wypełnienia określone obowiązki i zadania. Zobacz, jakie!

Obowiązki drużby i druhny przed weselem

Zadania drużby, tak jak i druhny, rozpoczynają się jeszcze zanim nastąpi wielki dzień i para młoda powie sobie sakramentalne „tak”. Przyszły pan młody może w tym czasie poprosić cię o pomoc podczas poszukiwania wykonawców – np. fotografa, DJ-a lub zespołu muzycznego. To jednak nie wszystko!

Strój pana młodego i jego drużbów

Tak jak świadkowa i druhny uczestniczą w wyborze sukni ślubnej, tak samo świadek i pozostali przyjaciele pomagają panu młodemu znaleźć odpowiedni dla niego strój. Zależnie od rodzaju uroczystości i stopnia jej sformalizowania, pod uwagę brany może być smoking, frak, garnitur albo… zupełnie wyjątkowy ubiór, który pan młody zaprezentuje podczas przyjęcia weselnego. Jego wybór będzie miał wpływ na to, w czym powinieneś wystąpić ty jako jeden z drużbów. Wasze stylizacje powinny przecież korespondować ze sobą – tak jak i druhny powinny wystąpić w sukienkach zaakceptowanych przez pannę młodą.

Sprawdź!
Kim jest drużba weselny? Jakie ma obowiązki na weselu? Czy drużba i świadek to jedna osoba?

Niezapomniany wieczór kawalerski!

Twoje kolejne zadanie na pewno znacznie bardziej ci się spodoba! Do obowiązków drużby należy najczęściej organizacja wieczoru kawalerskiego przyjaciela! Oczywiście, podczas wypełniania tego zadania będziesz współpracował ze świadkiem i pozostałymi drużbami. Wspólnie na pewno wymyślicie coś niesamowitego i sprawicie, że przyszły pan młody swój wieczór będzie wspominać przez długie lata!

Bycie drużbą podczas ceremonii ślubnej

Pamiętaj, że kiedy nadejdzie dzień ślubu, twój przyjaciel będzie potrzebował cię już od rana. Tak jak świadkowa i druhny będą stanowić wsparcie panny młodej, tak zadania drużby oznaczają, że przez cały dzień powinieneś pomagać panu młodemu. Postaraj się sprawić, aby nie denerwował się zbytnio i odciążaj go w obowiązkach. To ty powinieneś więc pamiętać o zabraniu z domu obrączek, dokumentów oraz innych akcesoriów niezbędnych podczas ceremonii. Staraj się też zawsze być blisko przyjaciela – niezależnie od tego, czy ślub ma miejsce w kościele, czy w urzędzie stanu cywilnego. W każdym z tych miejsc pan młody może potrzebować życzliwego wsparcia!

Życzenia i toast, czyli zaczyna się wesele!

Kiedy już młoda para znajdzie się na sali weselnej, nadejdzie czas na wypełnienie kolejnych obowiązków drużby. Nie tylko świadkowie muszą towarzyszyć parze młodej np. podczas składania życzeń. Drużbowie również będą potrzebni! To właśnie oni są odpowiedzialni za przejmowanie prezentów, a następnie przewiezienie ich w bezpieczne miejsce. Do obowiązków drużby na weselu będzie należało także wzniesienie toastu za zdrowie młodych – najlepiej zabawnego i rozluźniającego atmosferę.

Sprawdź!
Podziękowania dla druhny i drużby – hit czy kicz?

Obowiązki i zadania, jakie pełni świadek oraz drużba podczas zabawy weselnej

Na jakie zadania jeszcze powinieneś być gotowy? Na pewno obowiązki drużby będzie trzeba wypełnić podczas oczepin! To właśnie ty (i druhny panny młodej) powinniście zebrać obecne na weselu panny i kawalerów. Druhny, wraz z pannami, zajmą się łapaniem welonu lub bukietu kwiatów. A ty, i inni kawalerowie, będziecie łapać krawat lub muchę.

Ślub i wesele to ważne wydarzenia nie tylko w życiu pary młodej. Równie istotne (i często stresujące) jest pełnienie funkcji drużby, druhny, świadkowej i świadka. Dlatego też jak najlepiej zapoznaj się z przyszłymi obowiązkami drużby. W końcu to do ciebie, jednego z najbliższych przyjaciół, w tym wyjątkowym dniu będzie należała pomoc młodej parze.

Zobacz także:
Archiwum: luty 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
fryzura dla druhny

Fryzura dla druhny – modne fryzury na wesele dla świadkowej. Weselne upięcia dla włosów krótkich, średnich i długich

Next Article
sukienki na wesele latem

Sukienki na wesele latem. 5 najciekawszych propozycji

Related Posts