Drużba to ważna funkcja w czasie trwania wesela. Kogo najlepiej poprosić o piastowanie tego stanowiska? Czym zajmuje się drużba? Czy drużba i świadek to ta sama osoba? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule. Przeczytaj!
Jakie obowiązki ma drużba na weselu?
Drużba i druhna na polskim weselu obecni byli od dawna. Wybiera ich para młoda. Wśród druhen i drużbów znaleźć można świadka i świadkową. Słownik idealnie tłumaczy różnicę między tymi postaciami obecnymi na przyjęciu. Świadkowie obecni są w trakcie ślubu i mogą potwierdzić formalnie jego odbycie się. Drużbowie i druhny są zaś osobami, które towarzyszą pannie młodej i panu młodemu w trakcie przygotowań i trwania uroczystości.
Kim jest drużba weselny?
Drużbowie to przyjaciele i młodzi mężczyźni z rodziny, którzy nie tylko pomogą przygotować się do imprezy, ale także zadbają o gości weselnych w czasie jej trwania. Do ich obowiązków zalicza się pilnowanie, czy na stołach nie brakuje alkoholu i jedzenia oraz, czy wszyscy zgromadzeni są zadowoleni. W trakcie przygotowań drużba dba o to, aby pomóc wybrać garnitur dla pana młodego oraz o to, by nie zapomniał on do kościoła obrączek. Ponadto to drużba dogaduje warunki otwarcia bram, które nadal są bardzo popularne na trasie konwoju weselnego.
Drużba nie musi być jeden. Obecnie na weselach można spotkać ich od kilku do kilkunastu. Jednak tylko jeden z nich, zwany świadkiem, podpisuje wraz z młodymi wszystkie wymagane dokumenty zarówno w urzędzie, jak i w kościele.
Drużba kiedyś i dziś
Jeszcze 10–15 lat temu do najważniejszych obowiązków drużby należało dbać o to, by na stołach weselnych nie zabrakło alkoholu. To on był odpowiedzialny za to, by gościom niczego nie brakowało. Dziś ten jego najważniejszy obowiązek bardzo często przejmują kelnerzy i obsługa sali weselnej. Również barman i bar z alkoholem obecny na niektórych weselach sprawia, że funkcja drużby traci na ważności.
Jednak, czy to oznacza, że drużba jest już niepotrzebny? Nic bardziej mylnego! Drużba to przede wszystkim osoba bliska panu młodemu. Jest jego wsparciem i osobą, która potrafi wesprzeć nie tylko radą, ale i czynem. Osoba, która poczuje się odpowiedzialna za to, by porozmawiać chwilkę z każdym z gości. Ponieważ młoda para z racji tremy i ogromu obowiązków tego dnia, może najzwyczajniej nie mieć czasu. Dlatego to on powinien zadbać, by goście czuli się zaopiekowani.
Drużba na weselu jest osobą równie ważną, co druhna. Jeśli pan młody nie chce oficjalnie nikogo wyznaczać na to stanowisko, powinien przynajmniej poprosić bliskiego mu mężczyznę – brata lub przyjaciela – o to, by zadbał o wszystko to, czego on jako gospodarz przyjęcia może nie zauważyć.
Zobacz także:- Obowiązki drużby, czyli zadania, o których wypełnienie może poprosić cię pan młody
- Drużba weselny – jakie obowiązki czekają pomocnika pana młodego?
- Druhna a świadkowa – jaka jest różnica między jedną a drugą funkcją?
- Druhna i jej rola na weselu. Sprawdź, jakie obowiązki może ci zlecić panna młoda już na etapie przygotowań do ślubu!
- Makijaż dla druhny – sprawdzone sposoby na makijaż ślubny, który zachwyci nie tylko pannę młodą!
- Podziękowania dla druhny i drużby – hit czy kicz?