Druhna i jej rola na weselu. Sprawdź, jakie obowiązki może ci zlecić panna młoda już na etapie przygotowań do ślubu!

Rafał Laskowski
druhna

Towarzyszenie pannie młodej w tak ważnym dniu to wielkie wyróżnienie. Druhna wspiera parę młodą już podczas organizacji wesela, a także w dniu ślubu. Jeśli zostałaś o to poproszona, to znaczy, że panna młoda darzy cię prawdziwym zaufaniem i sympatią. Sprawdź, na czym polega twoja rola i jakie obowiązki cię czekają.

Kim jest druhna, a kim świadkowa – poznaj różnice

Czy druhna i świadkowa to ta sama osoba? Choć jedna osoba może wypełniać te dwie funkcje, to jednak obowiązki są różne. Świadkowa wybierana jest ze względów formalnych. To właśnie ona i wybrany przez pana młodego świadek podpisują razem z młodą parą akt małżeństwa. Świadkowa może wspierać pannę młodą w przygotowaniach, ale to głównie druhna pełni funkcję pomocniczą. Druhen może być więcej, wtedy ilość obowiązków rozkłada się równomiernie pomiędzy wszystkie osoby. Druhna pomaga w kwestiach organizacyjnych dotyczących ślubu i wesela. Adekwatną funkcję spełnia drużba wybrany przez pana młodego.

Wspólne zakupy, czyli wybór sukni ślubnej

Suknia to najważniejszy element stylizacji. Jej wybór wcale nie jest łatwy. Już na tym etapie panna młoda może poprosić cię o wsparcie. Będziesz jej towarzyszyć w salonach ślubnych i doradzać w kwestii wyboru kreacji. W przypadku, gdy druhen jest więcej, może to być wspaniała zabawa dla was wszystkich. Jeśli zostałaś wybrana do tej ważnej roli, to znaczy, że panna młoda ufa ci w pełni. Postaw więc na szczerość i jeśli uważasz, że jakiś element nie pasuje – po prostu o tym powiedz. Chodzi przecież o jeden z najważniejszych dni w życiu, dlatego panna młoda powinna wyglądać zjawiskowo.

Sprawdź!
Drużba weselny – jakie obowiązki czekają pomocnika pana młodego?

Organizacja wieczoru panieńskiego

Z pewnością wiesz, jakiego typu imprezy lubi panna młoda. Niezależnie od tego, czy będzie to wyjazd w góry, impreza na mieście czy wspólny weekend w SPA, ważne by gwiazda tego wspólnego wieczoru wspominała go z uśmiechem na ustach. Druhna może zorganizować wieczór panieński z pomocą innych bliskich przyjaciółek. Przyjęło się, że to właśnie one sponsorują wyjazd i upominek podczas ostatniej wspólnej imprezy dla przyszłej żony. Druhna powinna wymyślić atrakcje na wspólny wieczór i zaangażować pozostałe przyjaciółki i koleżanki do udziału w zabawie.

Fryzura ślubna i makijaż

Wybór fryzury ślubnej oraz makijażu jest tak samo istotny, jak i odpowiedniej sukni. Fryzura powinna być dobrana do kształtu twarzy oraz stylistyki całego wesela. Dlatego panna młoda może cię poprosić o twoją opinię również w tej kwestii. Być może zasugeruje również jakąś fryzurę dla ciebie. Jeśli jednak wolisz sama podjąć decyzję w tej kwestii, poinformuj wcześniej pannę młodą. Dobrze, jeśli twój wybór zostanie przez nią wcześniej zaakceptowany, jednak nie musisz się godzić na wszystkie pomysły. Ważne, abyś ty również czuła się komfortowo.

W czym do ślubu? Suknia dla druhny

Coraz częściej panna młoda ma swoje preferencje co wyglądu i sukienek dla druhen. Orszak weselny przyjaciółek w takich samych sukniach stanowi oryginalny i kolorowy element ślubu coraz częściej spotykany na przyjęciach weselnych. Jeśli jednak samotnie pełnisz tę funkcję, być może sama będziesz decydować o wyglądzie kreacji. Pamiętaj jednak, że suknia nie może być biała, ten kolor zarezerwowany jest dla panny młodej. Druhna powinna wyglądać elegancko, ale nie wyzywająco. Przed zakupem dobrze, by została zatwierdzona przez pannę młodą. Dzięki temu unikniesz niedomówień i niepotrzebnego stresu.

Sprawdź!
Podziękowania dla druhny i drużby – hit czy kicz?

Wielki dzień – zapanuj nad ślubną gorączką

Dzień ślubu jest niezwykle stresujący dla wszystkich. Obowiązkiem druhny jest pomaganie pannie młodej podczas ślubu, a także tuż przed samą uroczystością. W tak wielkim stresie łatwo jest zapomnieć o wielu istotnych rzeczach, dlatego druhna musi pilnować, by wszystko przebiegło zgodnie z planem. Twoim zadaniem będzie przede wszystkim zadbanie o komfort psychiczny panny młodej. Niezależnie od tego, czy druhna jest jedna, czy może planowany jest orszak weselny druhen, wspólnie ze świadkową będziecie towarzyszyć pannie młodej już w drodze do kościoła lub urzędu stanu cywilnego.

Przyjęcie weselne – jak połączyć obowiązki i zabawę?

Wesele to czas zabawy i radości. Dlatego nie rezygnuj ze wspólnego świętowania tego ważnego wydarzenia. Możesz równocześnie sprawdzać, czy świeżo upieczona żona ma się dobrze i bawić się razem z innymi. W międzyczasie zawsze możesz dopytać młodą parę, czy czegoś nie potrzebuje. Jednak z pewnością w pilnej sprawie sami zgłoszą się do ciebie. Pamiętaj, że świadkowa również jest wsparciem, dlatego możecie wymieniać się w doglądaniu gości weselnych i uczestniczyć w zabawach na przemian.

Niezbędnik druhny, co warto mieć pod ręką w dniu ślubu?

W dniu ślubu dobrze mieć pod ręką kilka rzeczy, które mogą być potrzebne w nagłym wypadku:

  • mini zestaw do szycia;
  • zapasowe rajstopy lub pończochy;
  • gumka i spinka do włosów;
  • kosmetyki do makijażu;
  • pilniczek do paznokci;
  • tabletki przeciwbólowe.

Druhna bierze czynny udział w organizacji ślubu i wesela. Wspiera pannę młodą i doradza w kwestiach dotyczących ubioru, makijażu i fryzury. Jeśli zostałaś wybrana do tej roli, postaraj się wypełnić swoje obowiązki jak najlepiej. Twoja przyjaciółka bez wątpienia to doceni!

Sprawdź!
Druhna a świadkowa – jaka jest różnica między jedną a drugą funkcją?
Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
drużba weselny

Drużba weselny – jakie obowiązki czekają pomocnika pana młodego?

Next Article
dj na wesele

DJ na wesele – jak wybrać oprawę muzyczną i na co zwrócić uwagę? Jakie zadania spełnia wodzirej?

Related Posts