Sologamia, czyli ślub z samym sobą – na czym polega ten coraz popularniejszy trend?

Sologamia to inaczej małżeństwo z samym sobą. Jest to zobowiązanie do zapewnienia sobie miłości i troski bez zaspokajania oczekiwać innych. Dowiedz się więcej na czym polega to zjawisko!
Alicja Kamińska
sologamia

Sologamia to poślubienie samego siebie. Decydują się na to osoby, które nie chcą uzależniać swojego szczęścia od innych. Dla sologamistów najważniejsi są oni sami i ich spełnienie. Nie jest to jednak nacechowane negatywnie. Chodzi raczej o wzmocnienie poczucia bycia kompletnym, nawet jeśli jest się samemu. Kiedyś wierzono, że do szczęścia potrzebna jest druga połówka jabłka. Dzisiaj coraz więcej osób rezygnuje z bycia jedynie połówką, uznając samych siebie za całość. Jeśli chodzi o sologamię, czyli ślub z samym sobą, zjawisko to zdobyło popularność w Korei Południowej. Obecnie jednak taka deklaracja i ceremonie sologamii są coraz powszechniejsze na całym świecie.

Sologamia – na czym polega ten trend?

Zastanawiasz się, czym jest sologamia? Co oznacza ten dziwny wyraz? Jest to trend społeczny, przez niektórych nazywany nowym poziomem bycia singlem. Sologamiści biorą po prostu ślub z samym sobą. Dzięki temu zyskują szereg korzyści emocjonalnych, bez konieczności oczekiwania ich od innych. Dobre samopoczucie, spełnienie i satysfakcja pochodzi z wewnątrz, a nie jest uzależniona od partnera lub parterki. Fundamentami koncepcji małżeństwa w wersji solo jest:

  1. Niechęć do konwenansów i tradycyjnego, patriarchalnego modelu związku małżeńskiego.
  2. Gotowość do samodzielnego budowania swojego szczęścia i wzięcia za nie odpowiedzialności. Niechęć do uzależniania spełnienia od innych osób.
  3. Pragnienie uniknięcia kryzysów, rozwodów, bolesnych rozstań.
  4. Obawa przed skrzywdzeniem, a także odrzuceniem.
  5. Brak wiary w możliwy sukces tradycyjnego małżeństwa.
Sprawdź!
Nietypowe obrączki – pomysły na wyjątkowe pierścionki dla Pary Młodej

Dlaczego sologamia jest coraz bardziej popularna?

Z jednej strony na świecie jest coraz więcej rozwodów i tradycyjne wartości mają coraz mniejsze znaczenie. Z drugiej ludzie, zwłaszcza kobiety, coraz mocniej zaznaczają swoją niezależność i emancypację. Powoli odchodzą już czasy, gdy to mężczyzna był panem domu, a potulna kobieta miała wykonywać wszystkie jego polecenia. Nowoczesne, świadome kobiety bardzo często biorą sprawy w swoje ręce, i to dosłownie, decydując się na sologamię. Na rozwój tego trendu z pewnością ma wpływ także zmniejszająca się konserwatywność społeczeństwa, a także większy nacisk na szczęście jednostek.

Sologamia a samotność

Na sologamię decydują się w przeważającej większości kobiety, które nie marzą o białej sukni i zawarciu tradycyjnego związku małżeńskiego. Poprzez akt sologamii często chcą podkreślić swoją emancypację i niezależność. Jest to dowód na to, że żeby być szczęśliwym, nie trzeba wcale posiadać partnera czy partnerki. Samodzielne życie czasami jest także podyktowane pragnieniem poczucia bezpieczeństwa oraz ucieczką przed krzywdzącymi relacjami. Ponieważ sologamia nie niesie żadnych skutków prawnych, a jedynie ma wymiar symboliczny, nic nie stoi na przeszkodzie zawarcia tradycyjnego związku małżeńskiego w przyszłości. Trzeba jednak też też pamiętać, że dla niektórych faktycznie sologamia, jako nowy trend, jest pewnego rodzaju pójściem na łatwiznę, bo związki wymagają kompromisów i wyrzeczeń. Ze strony krytyków słychać także głosy, że sologamię wybierają osoby o rysie narcystycznym, charakteryzujący się niską samooceną i strachem przed odrzuceniem.

Sprawdź!
Czy warto stawiać na najmodniejsze pierścionki zaręczynowe? Sprawdź ciekawe informacje, które mogą ci się przydać!

Jak wygląda ceremonia sologamii?

Ceremonia nie ma sformalizowanego przebiegu. Zdarza się, że kobieta występuje w tradycyjnej sukni ślubnej, pojawia się obrączka, tort, wesele, a nawet podróż poślubna. Czasami jednak uroczystość ma wymiar jedynie symboliczny. Może jednak być pełnoprawną imprezą, urządzoną w ulubionym klubie – w końcu świętowana jest miłość do swojej osoby. Tak naprawdę dostępne są wszystkie opcje. Pomimo medialnych przekazów (w końcu temat jest dość kontrowersyjny) wśród młodych kobiet jednak rzadko sologamia ma formę tradycyjnej imprezy weselnej, z tą różnicą, że w pojedynkę. Dużo częściej jest to spokojna ceremonia, a nawet bardziej deklaracja, którą składa się samemu lub w gronie najbliższych. W końcu żeby pokochać kogoś, trzeba najpierw pokochać siebie. Sologamia może więc być pierwszym krokiem do tego, żeby poczuć się dobrze z samym sobą i zacząć siebie doceniać.

Sologamia a prawo

Obecnie sologamia nie jest w żaden sposób usankcjonowana prawnie i ma wymiar symboliczny. Warto jednak pamiętać, że poza ślubem z samym sobą istnieją też inne typy niekonwencjonalnych związków. Poza monogamią wyróżnić można także poligamię, czyli romantyczną relację pomiędzy trzema (lub więcej) osobami na raz. Pomimo, że jawne deklarowanie swoich preferencji cieszy się coraz większą popularnością, pod względem prawnym w większości krajów do zawarcia związku małżeńskiego nadal może dojść tylko pomiędzy kobietą a mężczyzną.

Dla wielu osób sologamia to kontrowersyjny trend. Warto jednak zauważyć, że osoby, które ślubują same sobie, nikogo nie krzywdzą swoim wyborem. Społeczna niechęć do ślubów solo wśród niektórych grup wynika raczej z niezrozumienia tematu, niż realnych obaw.

Sprawdź!
Ile róż na zaręczyny podarować wybrance?
Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Save the date

Save the date – co to za zwyczaj? W jaki sposób poinformować bliskich o planowanym ślubie?

Next Article
Po jakim czasie zaręczyny

Po jakim czasie zaręczyny? Czy istnieje idealny moment na oświadczyny?

Related Posts