Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce i na świecie? Przekonaj się, co tradycja mówi o noszeniu pierścionka zaręczynowego i obrączki

Alicja Kamińska
na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy

Trudno wyobrazić sobie oświadczyny bez pierścionka – stanowi on przede wszystkim symbol uczucia łączącego dwoje ludzi, a w dalszej perspektywie jest również pamiątką. Jeżeli zastanawiasz się, skąd pochodzi zwyczaj darowania biżuterii na oświadczyny oraz na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce i za granicą, zapoznaj się z poniższym tekstem – rozwiejemy twoje wątpliwości!

Tradycja wręczania pierścionka na oświadczyny

Zanim dowiesz się, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy, przeczytaj, skąd wzięła się tradycja jego wręczania. Wręczanie przyszłej pannie młodej podarku było zwyczajem jeszcze w czasach starożytnych. Tradycja darowania małego, metalowego druciku o okrągłym kształcie przybyła na europejski kontynent z Egiptu. Pierścień miał symbolizować nieskończoność.

Pierwsze pierścionki z okazji zaręczyn pojawiły się w średniowieczu. Kobiety zaczęły nosić na serdecznym palcu lewej dłoni metalowe obrączki, czasami posiadające kamień (najczęściej szafir). Pierścionki z brylantem stały się normą dopiero po tym, jak arcyksiążę Maksymilian Habsburg wręczył taką biżuterię swojej wybrance. Przez długi czas pierścionki zaręczynowe miały wyłącznie jasne kamienie, jak diamenty lub perły – symbolizowały bowiem niewinną, czystą i nieskażoną miłość.

Sprawdź!
Po jakim czasie zaręczyny? Czy istnieje idealny moment na oświadczyny? 

Biżuteria zaręczynowa – jak powinien wyglądać pierścionek?

Tradycja ofiarowywania pierścionka z okazji oświadczyn przetrwała do dzisiaj. Mimo że nie jest to absolutna konieczność, większość przyszłych panien młodych z niecierpliwością czeka na moment, kiedy ich wybranek założy na ich palec pierścionek zaręczynowy. To, co zdecydowanie zmienia się z czasem, to podejście do wyglądu i kosztu zakupu pierścionka. Zwyczaj, według którego jego równowartość powinna wynosić tyle, co dwie wypłaty, odchodzi do lamusa. Liczy się przede wszystkim gust przyszłej panny młodej i, oczywiście, możliwości finansowe jej ukochanego.

Jaka biżuteria na oświadczyny jest obecnie modna? Wśród wielu kobiet największą popularnością nadal cieszą się złote pierścionki, szczególnie te z brylantami. Nie jest to jednak jedyna opcja: przemysł jubilerski oferuje obecnie szeroki wybór pierścionków na zaręczyny.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy?

To, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy, zależy od tradycji, która panuje w danym kraju. W większości miejsc na świecie zarówno pierścionek, jak i obrączkę nosi się na palcu serdecznym. Ten zwyczaj nie zmienił się w zasadzie od czasów starożytnych. Skąd zatem przekonanie, że to właśnie serdeczny palec powinien być ozdobiony pierścionkiem?

Starożytni Grecy byli przekonani, że z palca prosto do serca prowadzi żyła. Później w Rzymie nazywano ją vena amoris, czyli żyła miłości. Nałożenie pierścionka zaręczynowego na serdeczny palec może zatem oznaczać, że oznacza on uczucia pochodzące wprost z serca.

Sprawdź!
Oświadczyny – co powiedzieć? Sposoby na przygotowanie się i najlepsze pomysły na zaręczyny

Pierścionek nosi się na serdecznym palcu w większości miejsc na świecie. Wskazuje on niejako miejsce, w którym w przyszłości pojawi się obrączka.

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy i obrączkę – tradycje na świecie

Większość krajów na świecie czerpie ze starej tradycji, zgodnie z którą pierścionek nosi się na serdecznym palcu lewej dłoni – czyli po stronie serca. Chociaż raczej nikt nie wierzy już w słynną vena amoris, zwyczaj jest żywy niemal na całym świecie.

W niektórych kulturach obrączki ślubne i pierścionek nosi się na jednym palcu (kraje skandynawskie); w dniu ślubu pan młody dokłada identyczną obrączkę. W innych krajach panna młoda przed ślubem przekłada pierścionek na serdeczny palec prawej dłoni, robiąc tym samym miejsce dla nowej biżuterii. Z kolei Węgrzy nie mają zwyczaju noszenia pierścionka – kobieta nosi obrączkę na prawej ręce, aż do dnia ślubu. Od tej pory obrączkę nosi się na dłoni lewej.

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem w Polsce?

W Polsce przez wieki, podobnie jak na całym świecie, pierścionek zaręczynowy nosiło się na lewej dłoni. Skąd zatem współczesny zwyczaj noszenia pierścionka i obrączki na prawej dłoni?

To, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy, wiąże się z powstaniem styczniowym. Przed jego klęską pierścionek zaręczynowy noszono na lewej dłoni. Obrączki na prawej ręce były zaś domeną wdów. Kiedy jednak powstanie upadło kobiety na znak żałoby i solidarności przełożyły swoje obrączki na prawą rękę. Przełożenie pierścionka z dłoni lewej na prawą, kojarzoną do tej pory z wdowieństwem, było symbolem ogólnopolskiej żałoby za poległymi żołnierzami i utraconą po raz kolejny szansą na wolność.

Sprawdź!
Udane oświadczyny – jak wybrać pierścionek zaręczynowy, wyjątkowe miejsce i jak się oświadczyć? Pomysły na zaręczyny

Noszenie pierścionka zaręczynowego na palcu serdecznym prawej dłoni pozostało zwyczajem do dziś. Polska nie jest jednak jedynym krajem, w którym jest to powszechna tradycja. Prócz Polek, pierścionek na palcu serdecznym prawej ręki noszą także Austriaczki, Japonki, Rosjanki oraz Niemki.

Na której ręce nosić obrączkę i pierścionek po ślubie – Polska

Wiesz już, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem. Wiele osób jednak zastanawia się, czy po uroczystości zalegalizowania związku należy przełożyć go na drugą dłoń, aby zrobić miejsce na obrączkę. Na którym palcu i której ręce nosić pierścionek po ślubie?

Opcje są dwie: większość mężatek decyduje się na założenie pierścionka zaręczynowego na palec lewej ręki, a na prawej nosi obrączkę. Inne panie natomiast wolą zwyczaj, zgodnie z którym biżuterię nosi się na prawej ręce – zarówno pierścionek, jak i obrączkę. Warto pamiętać, że nie ma sztywnych zasad, które przekładałyby ważność jednej możliwości nad drugą. Wybór, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy i obrączkę, zależy od indywidualnych preferencji danej kobiety.

Obrączka i pierścionek zaręczynowy – podsumowanie

To, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy, zazwyczaj jest uzależnione od zwyczajów w danym regionie. W Polsce zgodnie z tradycją pierścionek zaręczynowy nosi się na serdecznym palcu prawej ręki, w innych krajach natomiast – na biżuterię wybiera się lewą. Jednak warto pamiętać, że to, czy znajdzie się ona obok obrączki, czy na lewej lub prawej dłoni, nie ma większego znaczenia, szczególnie jeżeli nie przywiązujesz dużej wagi do tradycji.

Sprawdź!
Na które kolano się klęka przy zaręczynach? W jaki sposób podarować pierścionek zaręczynowy?
Zobacz także:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
pierścionek zaręczynowy na którym palcu

Pierścionek zaręczynowy – na którym palcu go nosić? Poznaj tradycje związane z zaręczynową biżuterią

Next Article
świadek na ślubie kościelnym

Świadek na ślubie kościelnym – jaka jest jego rola? Sprawdź, jakich formalności trzeba dopełnić

Related Posts