Zaręczyny a oświadczyny – czym się różnią?

Zaręczyny a oświadczyny, chociaż zazwyczaj te nazwy stosowane są synonimicznie, niekoniecznie oznaczają dokładnie to samo. Sprawdź, na czym polega różnica pomiędzy obydwoma wydarzeniami.
Rafał Laskowski
zaręczyny a oświadczyny

Poproszenie ukochanej o rękę jest ważną i wyczekiwaną okazją w życiu wielu par. Już sam moment wręczenia pierścionka jest ekscytujący, a perspektywa ślubu i spędzenia razem reszty życia tylko wzmacnia pozytywne odczucia. Jeżeli planowane są tradycyjne uroczystości związane z okresem narzeczeństwa, warto przekonać się, na czym one dokładnie polegają. Jedną z rzeczy, na które szczególnie warto zwrócić uwagę, to różnice, jakie dzielą zaręczyny a oświadczyny. Co sprawia, że można je uznać za odrębne wydarzenia? Sprawdź!

W skrócie:

  • Zaręczyny to odwieczna tradycja, która została sformalizowana przez prawo rzymskie i wzmocniona przez zasady religijne w XVI wieku.
  • Zaręczyny odbywają się zazwyczaj w obecności członków rodziny, podczas gdy oświadczyny są wydarzeniem bardziej intymnym.
  • Tradycyjne oświadczyny obejmują wręczenie pierścionka zaręczynowego, bukietu kwiatów i uklęknięcie na jedno kolano.
  • Tradycyjne zaręczyny obejmują podarowanie 108 czerwonych róż, jednak bukiety z mniejszą ilością róż również niosą ze sobą romantyczne przesłanie.

Tradycja zaręczyn – skąd pochodzi?

Historia zaręczyn sięga jeszcze czasów biblijnych, jednak dopiero prawo rzymskie określiło formalne zasady ich zawierania. Przed długi czas panowała tradycja wręczania prezentu swojej wybrance, po którym następowało spisanie specjalnego kontraktu. W niektórych społecznościach umowa ta była tożsama z zaślubinami, zatem dalsze celebracje nie były potrzebne.

Sprawdź!
Jak oświadczyć się mężczyźnie – pomysły na oświadczyny dla kobiet

Zaręczyny a chrześcijaństwo

Chrześcijaństwo zmieniło ten obraz sytuacji. Podczas kilku starożytnych synodów zostało ustalone rozgraniczenie między okresem narzeczeństwa a właściwym ślubem. Formalny i wyraźny podział na zaręczyny oraz wstąpienie w związek małżeński w Kościele katolickim zostało natomiast ustanowione na soborze trydenckim w XVI w. Zakazano zawierania związków potajemnych, a państwo młodzi musieli w obecności księdza i dwóch świadków podpisać umowę o przyrzeczeniu małżeńskim. Ponadto, przez długi czas zerwanie zaręczyn było niemal niedopuszczalne, a osoba, która się go dopuściła, musiała liczyć się z ostracyzmem.

Zaręczyny a oświadczyny dawniej i dziś

Obecnie dla wielu par mniej ważne są zaręczyny, a oświadczyny można uznać za bardziej romantyczne. Jak było dawniej? Warto nadmienić, że przed długi czas, zgodnie z tradycją, zaręczyny nie były ważne do momentu, kiedy ojciec przyszłej panny młodej nie wyraził na nie zgody. Rzadko kiedy była to romantyczna okazja, służąca celebracji miłości dwojga ludzi. Moment zaręczyn i zawarcie małżeństwa traktowano raczej jako transakcję.

Z czasem planowanie zaręczyn, a następnie ślubu i wesela nabierało mniej sztywnych zasad. Współcześnie zaręczyny i oświadczyny traktuje się jako romantyczne chwile, które mają cieszyć przede wszystkim przyszłego pana młodego i pannę młodą.

zaręczyny a oświadczyny - czym się różnią

Zaręczyny a oświadczyny – jaka jest różnica?

W dzisiejszych czasach moment oświadczyn polega na złożeniu komuś propozycji zawarcia związku małżeńskiego. Zazwyczaj to mężczyzna prosi swoją wybrankę o to, by została jego żoną. Zaręczyny następują natomiast, kiedy kobieta wyraża swoją zgodę na ślub. Same oświadczyny można zatem nazwać wstępem do zaręczyn.

Sprawdź!
Po jakim czasie zaręczyny? Czy istnieje idealny moment na oświadczyny? 

Obecność innych osób jako najważniejsza różnica

Bardzo często rozróżnia się także wydarzenia ze względu na obecność innych osób, która charakteryzuje zaręczyny, a oświadczyny odbywają się zwykle bez ingerencji np. rodziców przyszłej panny młodej i są sprawą bardziej intymną. Zaręczynami określa się moment, w którym mężczyzna wybiera się do domu narzeczonej i prosi o zgodę rodziców. W tradycyjnych rodzinach moment oświadczyn bywa połączony z zaręczynami, czyli uroczystym proszeniu o rękę, w obecności i z błogosławieństwem przyszłych teściów. Najczęściej jednak para młoda po prostu informuje o swoich planach już po tym romantycznym wydarzeniu.

Tradycje związane z oświadczynami

Tradycyjne oświadczyny, mimo upływu czasu, nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Większość związanych z tym wydarzeniem planów i przygotowań spada na mężczyznę. To on wybiera pierścionek zaręczynowy, bukiet kwiatów i klęka na jedno kolano, wyznając wybrance bezgraniczną miłość. Co warto wiedzieć o tradycjach oświadczynowych?

Pierścionek zaręczynowy – na którym palcu i ręce nosić?

Jeżeli chcesz się oświadczyć, pamiętaj, że ten ważny moment w życiu nie może obejść się bez pierścionka z diamentem. Tradycja wręczania swojej ukochanej metalowego kółeczka podczas oświadczyn pochodzi jeszcze ze starożytności. Natomiast pierwszy pierścień z kamieniem szlachetnym został ofiarowany przez arcyksięcia Maksymiliana Habsburga jego wybrance. Warto wiedzieć, jak go nosić, np. między oświadczynami a zaręczynami.

Ciekawostka

W Polsce przyszła narzeczona nosi swój pierścionek na palcu serdecznym prawej ręki. Jest to niejako zapowiedź, że w przyszłości w tym miejscu pojawi się obrączka ślubna.

Kwiaty z okazji oświadczyn

Wiele osób nie wyobraża sobie oświadczyn bez pięknego bukietu. Tradycja związana z wręczaniem kwiatów z tej okazji nakazuje, aby w wiązance znalazło się 108 czerwonych róż. Same w sobie są bowiem niejako pytaniem: „czy wyjdziesz za mnie?”.

Sprawdź!
Sesja zaręczynowa – powody, dla których warto wziąć uwagę w sesji narzeczeńskiej. Poznaj najciekawsze inspiracje!

Nie jest to jednak zbyt popularna tradycja. Równie stosowny jest bukiet składający się z mniejszej liczby kwiatów. Dziewięć róż oznacza „z tobą na zawsze”, a dwadzieścia jeden „jestem ci oddany” – to równie romantyczne i sugestywne komunikaty.

Ponadto, chociaż róże zdecydowanie należą do najpopularniejszych kwiatów wręczanych partnerce, nic nie stoi na przeszkodzie, aby obdarować ją także gustownym bukietem:

  • bzu;
  • tulipanów;
  • piwonii;
  • eustomii.
kwiaty na zaręczyny

Tradycje zaręczynowe

Przyrzeczenie sobie małżeństwa już za wami? Czas przejść do kolejnego etapu, czyli celebracji zwyczajów związanych z zaręczynami. Istnieje bowiem wiele ciekawych tradycji, które wzbogacą wasz czas oczekiwania na ślub i wesele. Zastanawiasz się, jakie są najpopularniejsze pomysły na zaręczyny, a oświadczyny masz już za sobą? Sprawdź!

Zmówiny – wystawne przyjęcie dla całej rodziny

Tak zwane zmówiny stanowią staropolską tradycję, której celem było spotkanie się dwóch rodzin przy jednym stole. Podczas uroczystości dochodziło zarówno do zapoznania rodziców przyszłej pary młodej, jak i omówienia kwestii finansowych, posagu dziewczyny i szczegółów dotyczących wesela. Ponadto przed domem, w którym odbywały się zmówiny, należało spalić snopek słomy. Następnie przyszły pan młody wypijał wódkę z osobami, które ten snopek paliły.

Jak wyglądają zmówiny obecnie?

Chociaż w dzisiejszych czasach charakter zmówin nieco się zmienił, jest nadal celebrowaną chwilą między zaręczynami a oświadczynami (właściwie w odwrotnej kolejności). Zazwyczaj odbywa się w domu rodziców ukochanej. Matka panny młodej powinna przygotować wystawną kolację (lub po prostu zamówić catering), natomiast przyszły pan młody przynosi podarunki. Mogą to być kwiaty dla narzeczonej i teściowej oraz alkohol dla teścia. W tym czasie mogą nastąpić także oficjalne zaręczyny, po których cała rodzina siada do obiadu.

Sprawdź!
Jak powinny wyglądać zaręczyny doskonałe? Sprawdź, w jaki sposób zaplanować niezapomniane oświadczyny
oświadczyny - kolaż zdjęć

Sesja zaręczynowa

Coraz częściej przyszli państwo młodzi decydują się na zainwestowanie w romantyczną zaręczynową sesję. Ma to na celu przede wszystkim zachowanie pamiątek z tego radosnego okresu. Takie zdjęcia można później umieścić na ścianie albo w albumie lub wykorzystać je jako tło do zaproszeń na ślub i wesele. Wielu profesjonalnych fotografów oferuje swoje usługi młodym parom, zapewniając odpowiednie miejsce, a nawet akcesoria, dzięki którym sesja wypada jeszcze atrakcyjniej!

Wieczór panieński i kawalerski

Jeśli za tobą zaręczyny, a oświadczyny tym bardziej, można zaszaleć, bo młodzi narzeczeni mogą liczyć na coś więcej niż tylko uroczyste obiady i sesje zdjęciowe. Wieczory kawalerskie i panieńskie w okresie zaręczyn to coraz popularniejsza moda. Impreza planowana zwykle niedługo przed ślubem pozwala parze młodej spędzić czas z przyjaciółmi i odetchnąć nieco od stresujących przygotowań weselnych. Niektórzy z tej okazji chodzą na imprezy, piją dużo alkoholu i tańczą. Nie brakuje także nieco niegrzecznych rozrywek, czyli striptizera/striptizerki, których obecność na pewno rozpali wszystkich zgromadzonych.

Niezależnie od tego, jak nazywasz wyjątkowy moment proszenia kobiety o rękę, oświadczyny czy zaręczyny, mamy nadzieję, że będzie on wyjątkowy dla was obojga!

Często zadawane pytania

Czy trzeba klękać przy oświadczynach?

Klęknięcie na jedno kolano podczas oświadczyn to gest, który ma swoje korzenie w kulturze europejskiej i jest powszechnie uważany za romantyczny sposób wyrażenia miłości i szacunku. Jednak nie ma reguły mówiącej, że trzeba klękać. Ostatecznie decyzja należy do osoby oświadczającej się.

Sprawdź!
Życzenia z okazji zaręczyn. Jak przekazać gratulacje z tej okazji?

Czy prosić rodziców o rękę córki?

W wielu kulturach i tradycjach, zwłaszcza w tych bardziej konserwatywnych, proszenie rodziców o rękę córki jest ważnym gestem szacunku. Współcześnie jednak wiele par decyduje się na mniej formalne podejście do tego tematu, a niektórzy uważają tę praktykę za przestarzałą. Ważne jest, aby zrozumieć oczekiwania i wartości własne, partnera oraz jego rodziny, aby podjąć odpowiednią decyzję w tej kwestii.

Po jakim czasie się oświadczyć?

Nie ma uniwersalnego czasu, po jakim warto się oświadczyć. Każda para jest inna, a tempo, w jakim rozwija się związek, może być różne. Decyzję o zaręczynach warto podejmować, gdy oboje partnerów czują się pewnie w związku, dobrze się rozumieją i są gotowi na podjęcie wspólnego życia. Warto również wcześniej omówić ważne tematy, takie jak wspólne cele życiowe, finanse czy plany rodzicielskie, aby upewnić się, że oboje podążacie w tym samym kierunku.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
życzenia z okazji zaręczyn

Życzenia z okazji zaręczyn. Jak przekazać gratulacje z tej okazji?

Next Article
rocznica zaręczyn

Rocznica zaręczyn – sposoby na świętowanie

Related Posts