Zerwanie zaręczyn – jak się zachować i co zrobić z pierścionkiem?

Alicja Kamińska
zerwanie zaręczyn

Zerwanie zaręczyn to trudna i bolesna decyzja, która nie pozostaje bez wpływu na życie pary. W końcu nikt nie zakłada, że po romantycznych deklaracjach i planach na wspólną przyszłość jedna lub obydwie strony postanowią się wycofać z zamierzeń. Gniew, smutek i rozczarowanie są w tym momencie całkowicie zrozumiałe. Niestety, sprawa często nie kończy się na polubownym rozejściu się. Sprawdź, jakie są konsekwencje zerwania zaręczyn.

W skrócie:

  • Zerwanie zaręczyn to ciężka decyzja, która odbije się na zdrowiu psychicznym obu stron. 💔
  • Może się też ono wiązać z utratą pieniędzy, które już zostały wpłacone na zaliczki. 💔
  • Obie strony mogą domagać się zwrotu poniesionych kosztów w drodze sądowej, do 3 lat od zerwania zaręczyn. 💔
  • Pierścionek zaręczynowy wypada zwrócić. Nie ma jednak żadnego obowiązku prawnego, który to nakazuje. 💔 

Zerwane zaręczyny – jakie są jego konsekwencje?

Jednym ze skutków odstąpienia od zaręczyn są oczywiście konsekwencje natury psychologicznej. Wielu osobom ciężko jest otrząsnąć się po takim wydarzeniu. Sporo czasu i stresu zajmie także powiadomienie rodziny o zaistniałej sytuacji, a warto dodać, że nie każdy krewny potrafi wyrazić potrzebne w tej sytuacji współczucie i zrozumienie. 

Sprawdź!
Wyjątkowe miejsce na zaręczyny – nasze TOP 5

Poczucie porażki, zdrady i obezwładniającego smutku sprawia, że łatwo popaść w depresję. Niekiedy zachodzi potrzeba wizyty u terapeuty, który pomoże uporać się z problemami oraz pogodzić się ze stratą.

Odwołane zaręczyny a ślubne plany

To jednak nie wszystko, pozostają bowiem jeszcze konsekwencje związane z planowanym ślubem. W przypadku zerwania zaręczyn należy przede wszystkim odwołać przyjęcie. To nie powinno stanowić większego problemu, zwłaszcza jeżeli oświadczyny zostały unieważnione przed podjęciem działań w kwestii ślubu i wesela

Gorzej, jeżeli zostały już zawarte jakieś umowy, opłacono zaliczki i poinformowano gości o nadchodzącej uroczystości. Wówczas sprawa się komplikuje. Czy można odzyskać wydane pieniądze?

To, czy konkretny przedsiębiorca zwróci zaliczkę, zależy od postanowień zawartych w umowie. Dlatego zawsze warto czytać wszystko, co się podpisuje, nawet jeżeli dotyczy to tak pozornie błahej kwestii jak kwiaty weselne. Bardzo często niestety okazuje się, że kaucja jest bezzwrotna, co wiąże się z niemałymi stratami finansowymi.

Roszczenia po zerwaniu zaręczyn – czy można domagać się rekompensaty?

W Polsce ostatnie przepisy, które gwarantowały rekompensatę w przypadku zerwanych zaręczyn, datuje się na 25 września 1945 r. Zgodnie z ówczesnym prawem małżeńskim była narzeczona mogła żądać od niedoszłego męża albo jego spadkobierców zwrotu podarków zaręczynowych. Ten dekret został jednak uchylony w 1950 r. W nowym kodeksie nie uregulowano kwestii instytucji zaręczyn i do dzisiaj nie ma w polskim prawie przepisów, które wprost nakazywałyby zadośćuczynienia za odwołanie ślubu.

Sprawdź!
Jak powinny wyglądać zaręczyny doskonałe? Sprawdź, w jaki sposób zaplanować niezapomniane oświadczyny

Jak można ubiegać się o zadośćuczynienie?

Czy to oznacza, że nic nie można zrobić w tej kwestii? Nic bardziej mylnego. Zgodnie z art. 415 kodeksu cywilnego, kto z własnej winy wyrządza krzywdę drugiej osobie, jest zobowiązany do wypłacenia należnego odszkodowania. W 1953 r. Sąd Najwyższy, opierając się o powyższy zapis, uznał, że „lekkomyślne spowodowanie kosztów niedoszłego ostatecznie do skutku przyjęcia weselnego stanowi podstawę do żądania stosownego odszkodowania od osoby zrywającej przyrzeczenie małżeństwa.” 

Jeżeli zatem udowodni się kto i w jaki sposób był winny zerwania zaręczyn, otrzymanie rekompensaty jest jak najbardziej możliwe. Warto jednocześnie pamiętać, że owe roszczenia należy wysunąć nie później niż trzy lata po zerwaniu zaręczyn. W innym wypadku sprawa ulegnie przedawnieniu.

Zanim zerwiesz zaręczyny 🥀

O ile twoja druga połówka nie popełniła czegoś niewybaczalnego, warto się zastanowić, dlaczego chcemy zerwać zaręczyny. Czy to strach przed zaangażowaniem? A może przytłaczające poczucie zobowiązania na całe życie? Wątpliwości zdarzają się każdemu, dlatego, zanim zerwiesz zaręczyny, spróbuj zawalczyć o wasz związek

Zerwanie zaręczyn a zwrot pierścionka zaręczynowego

Pierścionek zaręczynowy to nie tylko drogi wyraz miłości między dwojgiem ludzi. Ma on przede wszystkim znaczenie sentymentalne. Mimo to, w idealnej sytuacji po zerwaniu zaręczyn kobieta bez oporów decyduje się na zwrócenie pierścionka.

Zdarza się jednak, że obdarowanej osobie nie w głowie jakiekolwiek zwroty. Co w takiej sytuacji? Czy niedoszły mąż ma prawo domagać się oddania pierścionka?

Sprawdź!
Romantyczne zaręczyny w górach

Próby odzyskania pierścionka od strony prawnej

Oszukani lub zdradzani mężczyźni mogą próbować odwołania darowizny, wynikającej z powodu rażącej niewdzięczności. Jednak w związku z tym, że nie ma w polskim prawie regulacji odnoszących się do zaręczynowych prezentów, w tym wręczenia pierścionka zaręczynowego, sąd każdy przypadek rozpatruje indywidualnie. Ponadto taka próba odzyskania pierścionka po zerwaniu zaręczyn to dość skomplikowany proces i nie gwarantuje, że zakończy się powodzeniem.

Jak jeszcze można ubiegać się o zwrot pierścionka?

Innym sposobem może być wystąpienie przez mężczyznę z roszczeniem bezpodstawnego wzbogacenia. Wówczas była narzeczona jest zobowiązana zwrócić pierścionek, lub jego równowartość w gotówce. Niezależnie od tego, czy dane „świadczenie” przyniosło jej realne korzyści – biżuteria lub pieniądze muszą zostać oddane.

Zerwanie zaręczyn – podsumowanie

Zawarcie małżeństwa jest dla wielu osób prawdziwym spełnieniem marzeń. Kiedy zatem dochodzi do zerwania przed samym ślubem, niektórym trudno jest poradzić sobie z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Chociaż bez wątpienia jest to trudne przeżycie, upływ czasu pomaga zaleczyć rany po zerwaniu zaręczyn. Warto zatem nie tracić ducha i po jakimś czasie otworzyć się na nowe znajomości. Niewykluczone, że nieudany związek był tylko potknięciem na drodze do prawdziwej miłości – my zdecydowanie wierzymy w szczęśliwe zakończenia!

cytat Melisa de la Cruz: dziękuję, że kochasz mnie dość mocno, by pozwolić mi odejść

Najczęściej zadawane pytania

Czy można zerwać zaręczyny?

Tak. Mimo że zaręczyny są swego rodzaju obietnicą, nie oznaczają, że trzeba koniecznie tę obietnicę dotrzymać. 

Sprawdź!
Jaki pierścionek zaręczynowy zachwyci ukochaną?

Kiedy trzeba zerwać zaręczyny?

Zaręczyny należy zerwać kiedy wiemy, że ten związek nas nie zadowala, i nie ma możliwości jego naprawienia. Zawsze warto spróbować zawalczyć o uratowanie związku, lecz jeśli to nie przynosi skutków, lepiej jest się rozejść. 

Co po zerwaniu zaręczyn?

Jak już opadną emocje, warto usiąść i z już ex-partnerem/ką porozmawiać. Musicie ustalić kto, jakich pieniędzy się może domagać, i jak powiadomić rodzinę. Jeśli nie jesteście w stanie dojść do kompromisu, warto zaprosić mediatora.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
sennik - zaręczyny

Sennik – zaręczyny i ich znaczenie w snach

Next Article

Jakie kurtki i płaszcze damskie są odpowiednie na szczególne okazje?

Related Posts