Zerwanie zaręczyn – jak się zachować i co zrobić z pierścionkiem zaręczynowym?

Zerwanie zaręczyn niemal nigdy nie należy do przyjemnych sytuacji. Niezależnie od powodów rozstania, para musi uporać się zarówno ze smutkiem, jak i kilkoma kwestiami organizacyjnymi – co czyni przeżycie jeszcze trudniejszym. Sprawdź, jak się zachować!
Alicja Kamińska
zerwanie zaręczyn

Zerwanie zaręczyn to trudna i bolesna decyzja, która nie pozostaje bez wpływu na życie pary. W końcu nikt nie zakłada, że po romantycznych deklaracjach i planach na wspólną przyszłość jedna lub obydwie strony postanowią się wycofać z zamierzeń. Gniew, smutek i rozczarowanie są w tym momencie całkowicie zrozumiałe. Niestety, sprawa często nie kończy się na polubownym rozejściu się. Sprawdź, jakie są konsekwencje zerwania zaręczyn.

Zerwane zaręczyny – jakie są jego konsekwencje?

Jednym ze skutków odstąpienia od zaręczyn są oczywiście konsekwencje natury psychologicznej. Wielu osobom ciężko jest otrząsnąć się po takim wydarzeniu. Sporo czasu i stresu zajmie także powiadomienie rodziny o zaistniałej sytuacji, a warto dodać, że nie każdy krewny potrafi wyrazić potrzebne w tej sytuacji współczujcie i zrozumienie. Poczucie porażki, zdrady i obezwładniającego smutku sprawia, że łatwo popaść w depresję. Niekiedy zachodzi potrzeba wizyty u terapeuty, który pomoże uporać się z problemami oraz pogodzić się ze stratą.

Odwołane zaręczyny a ślubne plany

To jednak nie wszystko, pozostają bowiem jeszcze konsekwencje związane z planowanym ślubem. W przypadku zerwania zaręczyn należy przede wszystkim odwołać przyjęcie. To nie powinno stanowić większego problemu, zwłaszcza jeżeli oświadczyny zostały unieważnione przed podjęciem działań w kwestii ślubu i wesela. Gorzej, jeżeli zostały już zawarte jakieś umowy, opłacono zaliczki i poinformowano gości o nadchodzącej uroczystości. Wówczas sprawa się komplikuje. Czy można odzyskać wydane pieniądze?

Sprawdź!
Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Jaki model wybrać w danym budżecie? Przeczytaj nasz poradnik!

To, czy konkretny przedsiębiorca zwróci zaliczkę, zależy od postanowień zawartych w umowie. Dlatego zawsze warto czytać wszystko, co się podpisuje, nawet jeżeli dotyczy to tak pozornie błahej kwestii jak kwiaty weselne. Bardzo często niestety okazuje się, że kaucja jest bezzwrotna, co wiąże się z niemałymi stratami finansowymi.

Roszczenia po zerwaniu zaręczyn – czy można domagać się rekompensaty?

W Polsce ostatnie przepisy, które gwarantowały rekompensatę w przypadku zerwanych zaręczyn, datuje się na 25 września 1945 r. Zgodnie z ówczesnym prawem małżeńskim była narzeczona mogła żądać od niedoszłego męża albo jego spadkobierców zwrotu podarków zaręczynowych. Ten dekret został jednak uchylony w 1950 r. W nowym kodeksie nie uregulowano kwestii instytucji zaręczyn i do dzisiaj nie ma w polskim prawie przepisów, które wprost nakazywałyby zadośćuczynienia za odwołanie ślubu.

Jak można ubiegać się o zadośćuczynienie?

Czy to oznacza, że nic nie można zrobić w tej kwestii? Nic bardziej mylnego. Zgodnie z art. 415 kodeksu cywilnego, kto z własnej winy wyrządza krzywdę drugiej osobie, jest zobowiązany do wypłacenia należnego odszkodowania. W 1953 r. Sąd Najwyższy, opierając się o powyższy zapis, uznał, że lekkomyślne spowodowanie kosztów niedoszłego ostatecznie do skutku przyjęcia weselnego stanowi podstawę do żądania stosownego odszkodowania od osoby zrywającej przyrzeczenie małżeństwa”. Jeżeli zatem udowodni się kto i w jaki sposób był winny zerwania zaręczyn, otrzymanie rekompensaty jest jak najbardziej możliwe.

Sprawdź!
Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce i na świecie? Przekonaj się, co tradycja mówi o noszeniu pierścionka zaręczynowego i obrączki

Warto jednocześnie pamiętać, że owe roszczenia należy wysunąć nie później niż trzy lata po zerwaniu zaręczyn. W innym wypadku sprawa ulegnie przedawnieniu.

Zerwanie zaręczyn a zwrot pierścionka zaręczynowego

Pierścionek zaręczynowy to nie tylko drogi wyraz miłości między dwojgiem ludzi. Ma on przede wszystkim ma znaczenie sentymentalne. Mimo to, w idealnej sytuacji po zerwaniu zaręczyn kobieta bez oporów decyduje się na zwrócenie pierścionka.

Zdarza się jednak, że obdarowanej osobie nie w głowie jakiekolwiek zwroty. Co w takiej sytuacji? Czy niedoszły mąż ma prawo domagać się oddania pierścionka?

Próby odzyskania pierścionka od strony prawnej

Oszukani lub zdradzani mężczyźni mogą próbować odwołania darowizny, wynikającej z powodu rażącej niewdzięczności. Jednak w związku z tym, że nie ma w polskim prawie regulacji odnoszących się do zaręczynowych prezentów, w tym wręczenia pierścionka zaręczynowego, sąd każdy przypadek rozpatruje indywidualnie. Ponadto, taka próba odzyskania pierścionka po zerwaniu zaręczyn to dość skomplikowany proces i nie gwarantuje, że zakończy się powodzeniem.

Jak jeszcze można ubiegać się o zwrot pierścionka?

Innym sposobem może być wystąpienie przez mężczyznę z roszczeniem bezpodstawnego wzbogacenia. Wówczas była narzeczona jest zobowiązana zwrócić pierścionek lub jego równowartość w gotówce. Niezależnie od tego, czy dane „świadczenie” przyniosło jej realne korzyści – biżuteria lub pieniądze muszą zostać oddane.

Zerwanie zaręczyn – podsumowanie

Zawarcie małżeństwa jest dla wielu osób prawdziwym spełnieniem marzeń. Kiedy zatem dochodzi do zerwania przed samym ślubem, niektórym trudno jest poradzić sobie z odnalezieniem się w nowej rzeczywistości. Chociaż bez wątpienia jest to trudne przeżycie, upływ czasu pomaga zaleczyć rany po zerwaniu zaręczyn. Warto zatem nie tracić ducha i po jakimś czasie otworzyć się na nowe znajomości. Niewykluczone, że nieudany związek był tylko potknięciem na drodze do prawdziwej miłości – my zdecydowanie wierzymy w szczęśliwe zakończenia!

Sprawdź!
Pierścionek zaręczynowy – rozmiar. Jak prawidłowo dobrać rozmiar pierścionka?
Zobacz także:
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
jak się oświadczyć

Jak się oświadczyć? Spraw, aby dzień zaręczyn był romantyczny i niezapomniany dla was obojga!

Następny artykuł
zaręczyny a oświadczyny

Zaręczyny a oświadczyny – jak wyglądają poszczególne wydarzenia i czym się różnią?

Zobacz też