Świadek na ślubie kościelnym – jaka jest jego rola? Sprawdź, jakich formalności trzeba dopełnić

Świadek na ślubie kościelnym jest najważniejszym – tuż po państwu młodych – uczestnikiem ceremonii. Czy tę zaszczytną funkcję może pełnić jedynie osoba wierząca? Jaki jest dress code dla świadków w kościele? Sprawdź!
Alicja Kamińska
świadek na ślubie kościelnym

Ślub kościelny i konkordatowy to ważne uroczystości dla osób, które chcą zawrzeć związek małżeński w duchu swojej religii. Zgodnie z prawem przysięga złożona podczas takiej uroczystości musi zostać potwierdzona podpisem dwojga świadków, po jednej osobie ze strony pana młodego i panny młodej. Wiele osób ma jednak wątpliwości, jakie formalności musi spełnić potencjalny świadek na ślubie kościelnym. Z poniższego artykułu dowiesz się wszystkiego na ten temat.

Rola i obowiązki świadka i świadkowej

Z punktu widzenia prawa rola świadków na ślubie ogranicza się do złożenia podpisów na odpowiednim dokumencie. Oczywiście w praktyce jest ona o wiele szersza i ważniejsza. Świadkowie zajmują się wieloma kwestiami organizacyjnymi, są między innymi odpowiedzialni za wieczór kawalerski, czy panieński, a także za zajęcie się gośćmi na weselu. Jeżeli planujesz ślub konkordatowy, oddzielne uroczystości w urzędzie stanu cywilnego nie będą już potrzebne. Świadek na ślubie kościelnym ma takie same obowiązki, musi jednak pamiętać o kwestiach, które są specyficzne dla obrzędowości religijnej.

Czy świadek na ślubie kościelnym musi być wierzący?

Ślub w kościele jest uroczystością związaną bezpośrednio z dogmatami religijnymi. Nawet pomimo tego, że wiele osób traktuje go bardziej jako element tradycji kulturowej, a nie religijnej, to jednak nie da się uciec od pewnych bardzo konkretnych deklaracji. Para młoda musi przejść przez nauki przedmałżeńskie, a każde z przyszłych małżonków przed uroczystością powinno przystąpić do spowiedzi. W związku z tym bardzo często pojawiają się wątpliwości – co ze świadkami? Najczęściej do tej roli wybierane są osoby związane z parą młodą – członkowie ich rodzin lub bliscy przyjaciele. A nie jest przecież żadną regułą, że twoja najbliższa osoba musi podzielać twoją wiarę.

Sprawdź!
Swatka – kto to jest i czym się zajmuje?

Co zrobić, jeżeli świadek lub świadkowa nie są osobami religijnymi?

Jeśli miałeś tego typu wątpliwości, możesz odetchnąć z ulgą. Świadek na ślubie kościelnym może być osobą niewierzącą. Co więcej, może także być czynnym wyznawcą innej religii lub innego wyznania. Chociaż ślub w kościele jest uroczystością religijną, to jednak kwestie wiary dotyczą przede wszystkim narzeczonych. Świadek jest tutaj funkcją formalną, której obowiązki regulowane są przez prawo kanoniczne. Według niego zaś nie ma żadnych przeciwwskazań, aby drużba był osobą niewierzącą.

Kto może zostać świadkiem na ślubie kościelnym?

Kanon 1108 Kodeksu prawa kanonicznego mówi o tym, że zawarcie związku małżeńskiego będzie możliwe tylko wtedy, kiedy przysięga będzie miała miejsce przy obecności dwóch świadków. Czy są jakieś regulacje co do tego kto dokładnie może zostać świadkiem? Wiemy już, że może być to osoba niewierząca. Istnieje jednak kilka wymagań zdecydowanie bardziej formalnej natury. Przede wszystkim świadkiem na ślubie kościelnym może zostać tylko ta osoba, która ukończyła już 18. rok życia i posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Świadkiem nie może natomiast zostać osoba głucha lub niewidoma oraz taka, która nie ma zdolności mówienia.

Nie ma żadnych innych regulacji, które zabraniają zostania świadkiem osobie, która:

  • jest innego wyznania;
  • pochodzi z innego kraju;
  • ma inny niż biały kolor skóry;
  • nie otrzymała bierzmowania;
  • jest w ciąży;
  • sama jest w związku małżeńskim lub jest innego stanu cywilnego;
  • jest osobą nieheteronormatywną.
Sprawdź!
Świadek na ślubie – jaka jest jego rola? Kto może zostać świadkiem na ślubie kościelnym i cywilnym?

Ponieważ co do powyższych kwestii nadal funkcjonuje wiele mitów, warto pamiętać, że nikt nie ma prawa odmówić możliwości świadkowania ze względu, na któryś z wymienionych wyżej czynników. Nie ma także żadnych przeszkód, aby świadkiem panny młodej był mężczyzna i odwrotnie – aby panu młodemu świadkowała kobieta.

Świadek na ślubie kościelnym – jakie dokumenty musi mieć ze sobą?

Podobnie jak w przypadku ślubu cywilnego zarówno młoda para, jak i świadkowie muszą dopełnić odpowiednich formalności. Nie są one jednak szczególnie kłopotliwe. Przed ślubem należy podać księdzu dane przyszłych świadków. Na uroczystości muszą oni stawić się z ważnym dowodem osobistym lub paszportem (w przypadku obcokrajowców). Do podpisania dokumentu najczęściej dochodzi tuż przed uroczystością lub zaraz po niej. W następnej kolejności są one przesyłane przez księdza do odpowiedniego urzędu stanu cywilnego. Zazwyczaj ma to miejsce po kilku dniach od ślubu.

Ubiór świadka na ślubie kościelnym

Uroczystość ślubna w kościele zazwyczaj wymaga nieco innego dress code’u niż ślub cywilny czy wesele. Ubiór świadka powinien więc być wybrany w taki sposób, aby nie naruszał powagi świątyni. Oczywiście o wiele trudniej mają tutaj świadkowe. W przypadku mężczyzn dobrze sprawdzi się praktycznie każdy garnitur (księdza raczej nie oburzy jego nieodpowiedni krój czy niedobrana kolorystyka).

Świadkowa na ślubie kościelnym powinna mieć zakryte ramiona oraz sukienkę, której długość nie jest krótsza niż do kolana. Nie zaleca się także eksponowania dużych dekoltów czy głębokich rozcięć. Możesz oczywiście udać się na ślub w tej samej kreacji, w której będziesz bawić się na przyjęciu weselnym. Warto jednak na czas mszy założyć ozdobne bolerko, czy marynarkę, która sprawi, że sukienka będzie wydawała się nieco skromniejsza.

Sprawdź!
Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Świadek na ślubie kościelnym – podsumowanie

Wiesz już, za co odpowiedzialny jest świadek na ślubie kościelnym. Roli świadków w przygotowywaniu wesela i organizacji ślubu nie da się przecenić. Nie tylko wspierają oni parę młodą w kwestiach formalnych, ale także służą radą i emocjonalnym wsparciem. Wiele osób martwi się, że osoba, która byłaby w tej roli idealna, może zostać odrzucona przez władze kościelne. Zazwyczaj nie ma jednak czym się przejmować. Świadkiem na ślubie kościelnym może zostać każda osoba pełnoletnia, która nie ma ograniczonych zdolności do wykonywania czynności prawnych oraz dysponuje sprawnym wzrokiem i słuchem. Żadne dodatkowe kryteria nie powinny być pretekstem do jej wykluczenia.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce i na świecie? Przekonaj się, co tradycja mówi o noszeniu pierścionka zaręczynowego i obrączki

Next Article
fryzura dla świadkowej

Fryzura dla świadkowej – modne fryzury na wesele. Jak dobrze dobrać stylizację dla druhny?

Related Posts