Jaki psalm na ślub wybrać? Co powinieneś wiedzieć, zanim zaczniesz szukać? Poznaj najładniejsze pieśni

Podczas przygotowań do uroczystości zaślubin należy przemyśleć i zaplanować wszystkie elementy, aby uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Jednym z nich jest decyzja, jaki wybrać psalm na ślub. Od czego zacząć? Przeczytasz w naszym poradniku.
Alicja Kamińska
Psalm na ślub

Podjęcie decyzji, który psalm na ślub zostanie zaśpiewany, to wbrew pozorom nie jest jedynie wybór najładniejszej pieśni. Będzie to wzniosła, sakralna chwila, dlatego należy do niej podejść z odpowiednim nastawieniem. Z naszego artykułu dowiesz się, co warto wziąć pod uwagę, szukając odpowiedniego utworu i poznasz najczęściej wybierane psalmy.

Psalm na ślub – co wziąć pod uwagę wybierając pieśń?

Wybierając psalm na ślub, powinieneś przede wszystkim dobrze zaznajomić się z jego treścią. Pieśń powinna przekazywać to co ty sam byś powiedział czy pomyślał. Dobrze jest wybrać na początku kilka utworów i drogą eliminacji wybrać z nich ten, który najlepiej odpowiada temu, co sam czujesz. Jeśli masz problem z wyborem, poradź się księdza lub rodziców, a z pewnością otrzymasz pomoc.

Psalmy skonstruowane są w formie pieśni, za pomocą których zwracasz się bezpośrednio do Boga

Jeśli jesteś osobą wierzącą, to zastanów się, jak chcesz, żeby wyglądała twoja modlitwa, za co chcesz podziękować, o co prosić czy może wolisz wychwalać w pieśni wielkość Stwórcy. Musisz jednak wiedzieć, że psalmów jest bardzo dużo i nie każdy sprawdzi się jako ślubny. Wybieraj te o charakterze dziękczynnym, pochwalnym lub błagalnym.

Sprawdź!
Candy bar, czyli słodki stół na weselu. Ile kosztuje? Na co zwrócić uwagę podczas zamawiania słodkiego kącika weselnego?

Najpiękniejsze pieśni pochwalne

Psalmy pochwalne charakteryzują się treścią, która jak nazwa wskazuje, wychwala, w tym wypadku wielkość Boga, jego moc i dzieła, których dokonał. Często powtarzają się w nich zwroty „Alleluja” i „Amen”. Stałą cechą tego rodzaju utworów jest ogromna bezinteresowność. Jeśli decydujesz się na tego typu pieśń, to z pewnością możemy polecić ci wybór nr 145. Składający się z 21 wersetów wiersz, śpiewany jest pod piękną, wesołą melodię organów i uważany jest za jeden z piękniejszych w Biblii.

Dziękczynne pieśni często wybierane na ślub w kościele

Psalm na ślub może być typu dziękczynnego i jest pieśnią wyrażającą wdzięczność za boże wybawienie, dary i każdą nawet prostą i oczywistą sprawę. Jeśli czujesz, że taki właśnie utwór powinien wybrzmieć w kościele na twoim ślubie, to z pewnością godny polecenia jest Psalm 9,10, 18 oraz 30. Oczywiście nie musisz się ograniczać jedynie do naszych propozycji, ale są one najczęściej wybieranymi ze względu na swoją głęboką treść i piękną muzykę.

Psalm błagalny – czym się charakteryzuje i który jest najlepszy?

Psalm błagalny ma charakter modlitwy, w której prosisz Boga o przebaczenie, miłosierdzie lub zdrowie, ale tak naprawdę może wyrażać różne prośby. W tego typu pieśniach najczęściej mowa jest o tym, że poddajesz się Stwórcy i pokładasz w nim pełną ufność. Są to dosyć smutne pieśni, jednak jeśli chcesz się na taki utwór zdecydować, najczęściej wybierany jest Psalm 31.

Sprawdź!
Chcesz wykorzystać rebus na zaproszeniu ślubnym? Sprawdź, dlaczego może to być bardzo ciekawe rozwiązanie!

Dlaczego tak ważny jest wybór odpowiedniego psalmu na ślub?

Jeśli jesteś wierzący, to wybór psalmu na ślub ma charakter bardzo osobisty, będzie przekazywał to co sam byś chciał Bogu powiedzieć. Dodatkowo ślub kościelny bierze się tylko raz, dlatego dobrze przemyśl swój wybór. 

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
piosenki na wesele

Które piosenki na wesele wybrać? Przeboje idealne na pierwszy taniec. Sprawdź listę najlepszych weselnych hitów!

Następny artykuł
Namiot weselny

Namiot weselny – dla miłośników natury i niebanalnych rozwiązań. Dowiedz się więcej z naszego poradnika!

Zobacz też