Co warto wiedzieć:
- Zwyczaj obsypywania młodej pary konfetti, ziarnami ryżu i pieniędzmi pochodzi z poprzednich wieków.
- Planując atrakcje na wyjście z kościoła, trzeba wziąć pod uwagę porę roku i pogodę. Nie można uszkodzić czy pobrudzić stylizacji nowożeńców.
- Lepiej zanadto nie przedłużać momentu wyjścia z kościoła poprzez zbieranie pieniędzy czy cukierków.
- Nie wszyscy księża pozwalają na to, aby śmiecić pod kościołem konfetti czy marnować ziarna, które są przecież pożywieniem. Podobnie jest z urzędami stanu cywilnego.
Skąd pochodzi zwyczaj obsypywania młodej pary po wyjściu z kościoła?
Tradycja ta pochodzi z poprzednich wieków. Dawniej młodą parę przy wyjściu z kościoła obsypywano ziarnami zbóż, zwłaszcza jeśli małżonkowie wywodzili się z rodzin chłopskich. Zwyczaj ten zwiastować miał obfite plony i życie w dostatku. Natomiast nowożeńców, wywodzących się ze stanu szlacheckiego, obsypywano pieniędzmi, które także przyciągnąć miały bogactwo i szczęście. Do tych zwyczajów nawiązuje też sypanie ziarnami ryżu, choć ta tradycja przywędrowała do nas z Azji. Obecnie, gdy wzrasta świadomość głodu w krajach Trzeciego Świata, odchodzi się już od marnowania na ten cel ryżu czy innych zbóż. Poza tym ziarenka dostają się we fryzurę i za dekolt, a to już nie jest przyjemne.
Jak uświetnić wyjście z kościoła?
Dawna tradycja nieco ewoluowała i obecnie wygląda trochę inaczej. Jakie atrakcje będą miłym zaskoczeniem dla młodej pary? Oto propozycje:
- konfetti wystrzelone z tub – mogą to być kolorowe, błyszczące skrawki błyszczącej folii, ale bezpieczniejsze, a równie ładne są białe płatki, serduszka i motylki;
- płatki żywych kwiatów, zebrane wcześniej i ususzone lub zakupione w kwiaciarni;
- bańki mydlane, wypuszczane przez wyznaczone osoby przed drzwiami świątyni lub USC;
- wypuszczanie białych gołębi, które symbolizują miłość, wierność i pokój, ptaki należy wypożyczyć z profesjonalnej hodowli, powinny być zdrowe i ładne, młoda para wypuszcza je przed siebie, otwierając pokrywę koszyka lub z dłoni;
- wypuszczanie kolorowych balonów w powietrze, balony są wcześniej nadmuchane i przywiezione w dużym, ozdobnym koszu, np. z wikliny;
- szpaler np. szpad, toporków strażackich, utworzony przez grono przyjaciół, zwykle kolegów lub koleżanki z pracy, jeśli któreś z małżonków pracuje w służbach mundurowych;
- szpaler z kwiatów na sztywnych łodygach lub inny nietypowy szpaler, np. z kasków motocyklowych lub z wioseł – to nawiązanie do hobby nowożeńców.
Wyjście z kościoła młodej pary. Kto planuje i organizuje atrakcje?
O to, aby uświetnić moment wyjścia z kościoła młodej pary, dbają zwykle świadkowie. Mogą to zrobić w porozumieniu z nowożeńcami lub zrobić im niespodziankę. Kupują wcześniej konfetti, płatki czy inne gadżety i wyznaczają osoby, które wyjdą z kościoła wcześniej i wypuszczą je nad głowami młodej pary. To jest też dobry moment na pamiątkową fotografię, która uchwyci emocje wypisane na twarzach młodych małżonków.
Niektórzy księża zabraniają sypania wokół kościoła płatkami i ziarnami albo nakazują posprzątanie śmieci sprzed świątyni. Wówczas należy dostosować się do wymagań lub wymyślić inną atrakcję. Niekiedy młodzi nie chcą być obsypywani ryżem, konfetti czy drobnymi. Warto wtedy zaznaczyć ten fakt w zaproszeniach, aby ktoś z gości niechcący nie zepsuł momentu wyjścia z kościoła.
Zobacz także:- Polterabend — przedweselny zwyczaj tłuczenia na szczęście szkła i porcelany
- Brama weselna – stara tradycja związana ze ślubem, która zaskakuje i bawi do dziś
- Wino na prezent ślubny – czym kierować się przy wyborze? Sprawdź!
- Rehearsal dinner – co to dokładnie jest i kiedy się odbywa?
- Jak podpisać kopertę na prezent na ślub i wesele? Cenne wskazówki
- Msza ślubna – jak wygląda ceremonia?