W tym artykule przedstawimy najpopularniejsze czytania na ślub, a także zastanowimy się nad ich znaczeniem w liturgii ślubnej. Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom wybór odpowiedniego tekstu z Pisma Świętego stanie się o wiele łatwiejszy i skłoni was do zagłębienie się w jego słowa.
Kto może czytać Słowo Boże?
W zasadzie nie ma obowiązku, by Słowo Boże było czytane przez kapłana. Równie dobrze może czytać je starsza druhna lub drużba albo ktoś z rodziny państwa młodych. Podobnie rzecz ma się ze śpiewaniem psalmu i podawaniem obrączek – z tymi zadaniami bardzo dobrze radzą sobie dzieci.
Kiedy wybierzecie czytanie, koniecznie dajcie znać waszemu lektorowi, na jaki tekst się zdecydowaliście. Ze względu na wagę uroczystości, być może będzie potrzebował chwili, aby się odpowiednio przygotować. Dajcie mu taką możliwość. Bywa, że czytanie „na gorąco” w takim momencie może nie być najlepszym pomysłem.
A może chcecie dwóch czytań? Poinformujcie o tym kapłana i oczywiście dajcie mu znać odnośnie do tego, kogo wybraliście do tego zadania. W wielu kościołach są z góry wyznaczone odpowiednie osoby, zajmujące się tymi czynnościami. Żeby uniknąć pomyłek, poinformujcie o tym wcześniej. A może pierwsze czytanie pozostawicie jednej osobie, a kolejne komuś innemu? W zasadzie psalm na ślub także może być śpiewany przez dwie osoby.
Poniżej fragmenty, które znacznie ułatwią wam wybór czytania.
Najpiękniejsze czytania na ślub z Biblii Tysiąclecia
Nasze poniższe propozycje pochodzą z Biblii Tysiąclecia, wyd. Pallotinum 2019 rok. Popularne czytania na ślub to:
Stworzenie mężczyzny i kobiety
Rdz 1, 26-28. 31a
Czytanie z Księgi Rodzaju
Czytanie mówi o powstawaniu świata i o ty, co Bóg dał pierwszym ludziom. To jeden z najpiękniejszych tekstów, idealnie pasujący do dnia, w którym młodzi decydują się w obecności najbliższych na tworzenie swojego małego świata. To tekst mówiący o tym, że tak, jak kobieta nie może istnieć bez mężczyzny, tak on nie jest w stanie poradzić sobie bez niej. To czytanie kończą piękne słowa: „A Bóg widział, że wszystko, co uczynił, było bardzo dobre”. Zatem nie możemy mieć wątpliwości co do tego, że każdy z nas ma swoje miejsce na ziemi i jesteśmy sobie nawzajem potrzebni. To czytanie na ślub jest także istotne ze względu na ukazywanie istoty człowieczeństwa i sprawczości każdego z nas w kreowaniu wspólnego świata.
Stawanie się jednym ciałem
Rdz 2, 18-24
Czytanie z Księgi Rodzaju
Cytat „Pan Bóg rzekł: »Nie jest dobrze, żeby mężczyzna był sam: uczynię mu zatem odpowiednią dla niego pomoc«” świadczy o tym, na czym tak naprawdę powinien polegać związek małżeński – ludzie w nim powinni sobie pomagać i wspólnie wzrastać. Jedno nie może istnieć bez drugiego. Czytanie kończy się słowami: „Dlatego to mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem”. To jedno z najpiękniejszych czytań na ślub kościelny. Jest ono wyrazem miłości Boga do ludzi, a także do konieczności bycia razem, jako warunku udanego życia. Można powiedzieć, że czytanie to objaśnia niejako sens łączenia się w pary i wspólnego życia.
Dobra kobieta
Syr 26, 1-4.13-16
Czytanie z Księgi Syracydesa
Czytanie mówi o tym, kto może określać się dobrą żoną. Mówi ono o powinnościach i naturze kobiety: jest ona ozdobą świata, a zatem także swojego męża. Zatem kobieta może chwalić boga w związku małżeńskim, czyniąc każdy dzień błogosławionym dzięki swojej istocie – byciu ozdobą tego świata. Tekst w żadnym wypadku nie spłyca roli kobiety, raczej podkreśla jej istotność i to, co ma w sobie najpiękniejszego. Bóg ujawnia także w pewien sposób swój zamysł stworzenia tej pięknej, wyjątkowej istoty.
Mężowie miłujący żony
EF 5, 21-33
List do Efezjan
W tym fragmencie miłosierny Bóg wskazuje na konieczność życia w pełni braterskiej miłości – dzięki temu będzie możliwy szacunek w związku. Mężczyzna powinien być pokornym sługą bożym, a jednocześnie dbać o swoją żonę w taki sposób, by czuła ona istotę swojej ziemskiej powinności. Mężowie powinni miłować swoje żony w taki sposób, by czuły się one zaopiekowane i szanowane. Kobieta jest w tym czytaniu ozdobą w swoim domu, a także dopełnieniem mężczyzny.
Często wybierany do czytań jest Hymn o miłości – z pierwszego listu świętego Pawła Apostoła do Koryntian. To słynne „miłość łaskawa jest, cierpliwa jest” to jedno z najchętniej wybieranych czytań ślubnych. W dalszej części artykułu podpowiemy, w jaki sposób możecie wykorzystać słowa tego pięknego tekstu, np. w wystroju sali.
Dlaczego warto samodzielnie wybrać czytanie na ślub?
To wasza uroczystość. To wasz najpiękniejszy dzień w życiu. Zatem pierwsze, jak i drugie czytanie powinno odnosić się do waszej historii i miłości. Ewangelia zależna jest od koncelebransa, ale pozostałe elementy możecie ustalić z nim i organistą. W końcu nie tylko błogosławieństwo jest istotne podczas całej ceremonii.
Mamy nadzieję, że wybrane przez nas najpiękniejsze czytania na ślub uświetnią waszą ceremonię i uda się wam wybrać to jedno, najwspanialsze. Pamiętajcie, że jedno z nich może pochodzić ze Starego, a drugie z Nowego Testamentu. Jest to dozwolone i w żadnej świątyni nie powinno stanowić problemu. O wszystkim jednak należy wcześniej poinformować księdza, który ma wam udzielać ślubu. Nikt nie chce być informowany o wszelkich zmianach w ostatniej chwili.
Czytanie a wystrój kościoła
Jeśli macie kilka czytań, które chcielibyście wykorzystać, a w czasie liturgii możecie odczytać jedynie dwa, możecie wykorzystać fragmenty z Pisma Świętego w wystroju świątyni. Niektórzy umieszczają na lampionach wzdłuż głównej nawy słowa Hymnu o Miłości. Można także utworzyć podobną dekorację z innych fragmentów, umieszczając cytaty jak np. „Obleczcie się serdecznie w miłosierdzie” czy „Bądźcie płomiennego ducha”.
Czytanie na ślub może być także elementem ślubnego zaproszenia lub wystroju sali weselnej. Cytaty o miłości z Biblii możecie umieścić nad stołami gości, na tablicy przed wejściem lub w miejscu, gdzie będziecie siedzieć. Ciekawym pomysłem jest umieszczenie waszych imion w miejscu słowa „miłość” we wspomnianym Hymnie o miłości.
Zobacz także:- Podziękowania dla rodziców – ślub i wesele. Jaki prezent dla rodziców wybrać?
- Miesiąc miodowy – jak dobrze spędzić wspólny czas po ślubie?
- Save the date – co to za zwyczaj? W jaki sposób poinformować bliskich o planowanym ślubie?
- Szła dzieweczka – tekst znanej biesiadnej piosenki w całości
- Przysięga małżeńska na ślub kościelny i cywilny. Tekst przysięgi małżeńskiej w kościele i w urzędzie stanu cywilnego
- Sesja buduarowa – wszystko, co powinnaś wiedzieć o sesji kobiecej