Jak podpisać kopertę na prezent na ślub i wesele? Cenne wskazówki

Zastanawiasz się, jak podpisać kopertę, którą wręczasz parze młodej na wesele? A może nie jesteś pewien jak właściwie zaadresować kopertę wręczaną krewnym i znajomym? W tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości w tym temacie.
Rafał Laskowski
jak podpisać kopertę

Ślub to jedyne takie wydarzenie w życiu – każdy chce, aby wszystko było w ten dzień dopięte na ostatni guzik. Dotyczy to zarówno pary młodej, jak i gości. Kartki i koperty, do których są one wkładane to szczegół, o którym łatwo w tym zamieszaniu zapomnieć. Sprawdź, jak podpisać kopertę w każdej sytuacji – zarówno jako para młoda zapraszająca bliskich, jak i goście wręczające małżeństwu prezent lub pieniądze.

Jak podpisać kopertę na ślub dodaną do prezentu ślubnego?

Na początek pragniemy zaznaczyć, że weselny savoir vivre obejmujące kwestie wręczania prezentów, pieniędzy i adresowania kopert z życzeniami lub zaproszeniami jest w dużej mierze uzależniony od regionu. Na całym świecie, a nawet w Polsce panują różne zwyczaje, które różnią się też w zależności od rodzaju relacji. W tym artykule przedstawiamy najbardziej ogólne zasady.

Jeżeli dajesz parze młodej materialny prezent i pragniesz do niego dołączyć kartkę z życzeniami, sprawa jest dość prosta. Jak podpisać kopertę, która skrywa w sobie życzenia? Wystarczy umieścić na niej imiona i nazwiska nowożeńców lub po prostu „Para Młoda”. Jeśli są to twoi bliscy przyjaciele lub rodzina, możesz też pokusić się o bardziej humorystyczny zwrot, urocze przezwiska lub zdrobnienia. Na kartce umieszczonej wewnątrz powinien znaleźć się twój podpis.

Sprawdź!
Życzenia ślubne dla przyjaciół – co można powiedzieć parze młodej podczas ślubu i wesela? Sprawdź przydatne wskazówki!

Nieco inną kwestią jest wręczanie koperty z pieniędzmi. Niektórzy całkowicie unikają jej podpisywania. Możesz zaadresować ją do państwa młodych, lecz etykieta nakazuje, by nie podpisywać się na zewnątrz. Jeśli chcesz, aby obdarowywane małżeństwo wiedziało, od kogo dostaje banknoty, możesz dodać liścik lub karteczkę do środka. Oprócz twojego podpisu miło widziane są tam także krótkie życzenia. Nie jest to jednak koniecznością – koperty z gotówką często wręcza się anonimowo i bez napisu na wierzchu.

Gdzie powinny znaleźć się życzenia ślubne dla pary młodej?

Obszerniejsza treść i twój podpis nie powinny być napisane na kopercie, lecz w jej wnętrzu – na dołączonej kartce lub liściku. Kopera służy głównie temu, aby jasne było, w czyje ręce ma ona trafić. Gratulacje z okazji ślubu i cokolwiek więcej pragniesz od siebie przekazać dołącz do środka.

Co napisać na kopercie ślubnej z zaproszeniami dla gości?

Nie każda para decyduje się na wysyłanie zaproszeń ślubnych pocztą. Jeżeli wręczasz ją osobiście, wystarczy imię i nazwisko osoby (lub osób, jeśli jest to para lub rodzina), do której mają trafić. Możesz poprzedzić je zwrotem grzecznościowym, lecz nie jest to konieczne. Jeżeli natomiast wysyłasz je pocztą, należy trzymać się bardziej rygorystycznych zasad. W takim przypadku odpowiednie zaadresowanie i podpisanie koperty jest bardzo ważne. Pamiętaj, aby zamieścić dokładny adres odbiorcy z przodu, a nadawcy z tyłu (niezbędny w przypadku zwracania, pomyłki lub odpowiedzi).

Sprawdź!
Pierwszy taniec weselny – stwórz wspomnienia pełne gracji

Przykłady zwrotów grzecznościowych na kopertach

Najczęściej stosowanym zwrotem grzecznościowym na kopertach jest klasyczne „Sz. P.”, po którym powinno znaleźć się imię i nazwisko adresata. Możesz też wybrać nieskróconą formę – Szanowna/y/i Pani/Pan/Państwo. Najlepiej trzymać się tej samej wersji w tekście zaproszenia. W przypadku bliższych relacji wystarczą same imiona i nazwiska.

Jak podpisać kopertę dla państwa młodych? Warto wcześniej dowiedzieć się, czy para młoda będzie posługiwać się tym samym, czy różnymi nazwiskami. Możesz też postawić na uniwersalne opcje, takie jak:

  • Mr & Mrs;
  • Pan i Pani Młoda;
  • Państwo Młodzi;
  • Para Młoda;
  • W dniu ślubu;
  • Na dobry początek.

Zanim finalnie zdecydujesz się na to, jak podpisać kopertę, weź pod uwagę powyższe czynniki. Choć może wydawać się ich dość sporo, najważniejsza jest obiektywna ocena relacji pomiędzy nowożeńcami a gośćmi. Jeżeli nie jesteście szczególnie blisko, najlepiej postawić na bezpieczny – czyli uniwersalny i neutralny podpis na kopercie.

Zobacz także:
Archiwum: październik 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wysoki kucyk na wesele

Wysoki kucyk na wesele – elegancka i modna fryzura na wesele

Next Article
buty do długiej sukienki

Buty do długiej sukienki – jakie buty wybrać do sukienki boho maxi?

Related Posts