Zmówiny – pierwsze spotkanie rodziców narzeczonych. Jak je zorganizować i przygotować się do nich?

Czym są zmówiny? Kiedy i gdzie je zorganizować? Jakie tematy poruszyć podczas pierwszego spotkania z przyszłymi teściami? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz poniżej. Przeczytaj nasz poradnik!
Rafał Laskowski
Zmówiny

Ślub córki lub syna to prawdopodobnie jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego rodzica. Nierzadko zdarza się, że nie mają oni okazji poznać wybranka serca swojego dziecka przed oświadczynami. W takiej sytuacji organizuje się zmówiny, czyli pierwsze spotkanie przyszłych teściów. Dowiedz się o nich więcej z naszego artykułu.

Zmówiny – pochodzenie tradycji

Tradycja organizowania zmówin powstała kilkaset lat temu, kiedy to głównie rodzice decydowali o szczegółach wesela, wysokości posagu i przekazaniu majątku. Działo się tak, ponieważ zwykle małżeństwa były aranżowane, a priorytetem były korzyści rodzin, a nie miłość młodych ludzi. Dziś zmówiny nie mają tak oficjalnego charakteru i służą głównie lepszemu poznaniu się rodziców, a niekiedy ustaleniu szczegółów finansowania ślubu narzeczonych.

Organizacja zmówin – wszystko, co musisz wiedzieć

Najlepiej nie zwlekać i zorganizować zmówiny od razu po wręczeniu pierścionka zaręczynowego. W przeszłości zwykle odbywały się one w domu panny młodej, jednak obecnie narzeczeni częściej wybierają restaurację lub własne mieszkanie, jeśli mieszkają już razem.

Jak przebiegają zmówiny?

To jak powinny przebiegać, w dużej mierze zależy od pary młodej. Jeśli wiadomo, że rodzice są tradycyjni, warto to uszanować i poprosić tatę wybranki o zgodę na ślub z córką. Przyszły mąż i jego rodzice powinni mieć ze sobą mały podarunek dla przyszłej synowej i teściów. Dla pań warto kupić kwiaty, a dla panów butelkę dobrego alkoholu. Według zasad z propozycją przejścia na „ty” zawsze wychodzi najstarszy rodzic.

Sprawdź!
Słowa przysięgi małżeńskiej – stawiać na tradycję, czy samemu je napisać? Sprawdź przydatne informacje!

O czym rozmawiać w trakcie spotkania? 

Oczywiście ustalenie szczegółów ślubu, listy gości i wydatków związanych z uroczystością jest bardzo ważne, ale pierwsze spotkanie ma służyć głównie przełamaniu pierwszych lodów i zacieśnianiu więzi z nowymi członkami rodziny. Prawdopodobnie pojawi się wiele pytań dotyczących zainteresowań, wykształcenia, kariery i planów na przyszłość. Najważniejsze jest zachowanie spokoju i dobrego humoru. 

Czy trzeba organizować zmówiny?

Obecnie nie ma obowiązku organizowania zmówin, jednak w większości przypadków warto to zrobić. Jeśli oczekujesz od rodziców partycypowania w kosztach ślubu i wesela, takie spotkanie może być świetną okazją do omówienia ich. W dodatku zjedzenie pysznego obiadu we wspólnym gronie to doskonały sposób na zacieśnianie więzi rodzinnych, które stanowią niezbędny element szczęśliwego życia. Warto zadbać o nie odpowiednio wcześnie.

Zmówiny wcale nie muszą być przykrym obowiązkiem, jeśli podejdzie się do nich z odpowiednim nastawieniem. Potraktuj je jak zwyczajne rodzinne spotkane i okazję do tworzenia się waszej nowej rodziny. Najlepiej zorganizować je w restauracji, by uniknąć stresu związanego z przygotowaniem posiłku w domu.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
bukiet dla druhny

Bukiet dla druhny – jak powinien wyglądać bukiet ślubny dla świadkowej?

Next Article
ile powinien kosztowac pierscionek zareczynowy

Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Jaki model wybrać w danym budżecie? Przeczytaj nasz poradnik!

Related Posts