Złote gody – wyjątkowa rocznica ślubu. Co symbolizuje?

Złote gody to jubileusz pięćdziesięciu wspólnych lat w małżeństwie. Pół wieku po ślubie pary mogą oczekiwać życzeń nie tylko od najbliższych, ale także od przedstawicieli władz państwowych i lokalnych.
Alicja Kamińska
złote gody

W skrócie:

 • Złote gody to jubileusz obchodzony przez pary, które najdłużej wytrwały w związku. 💝
 • Małżeństwa, którym dane jest obchodzić wspólnie pięćdziesięciolecie, otrzymują także listy gratulacyjne od samego prezydenta RP. 💝
 • Złoto symbolizuje trwałość i bogactwo, jaką daje miłość. 💝
 • Popularne obchody tej rocznicy to odnowienie przysięgi małżeńskiej. 💝
 • Jubilatów warto obdarować czymś złotym, lub w złotym kolorze. 💝

  Złote gody – jakie jest ich znaczenie?

  Cytat Stefana Wyszyńskiego: Miłość musi być próbowana jak złoto w ogniu prób; tylko mała miłość w ogniu prób kruszeje. Wielka oczyszcza się i rozpala.

  Złoto w kulturach zachodnich ma szczególne znaczenie. Jest symbolem bogactwa, szlachetności, i ponadczasowego piękna. Nic więc dziwnego, że to właśnie tym kolorem określa się pięćdziesięciolecie harmonijnego pożycia małżeńskiego.

  Wspólne obchodzenie pięćdziesięciu lat w sformalizowanym związku to zaszczyt, którego doświadcza stosunkowo niewiele małżeństw. Ze względu na postęp medycyny, żyjemy coraz dłużej. Na tym polu kwestie biologiczne ustępują jednak innym – tym bardziej wzniosłym. Aby spędzić u swojego boku aż pięćdziesiąt lat, trzeba przecież wykazać się mnóstwem cierpliwości, zrozumienia i otwartości na potrzeby swojego partnera.

  Małżonkowie, którzy wytrwali przez pięćdziesiąt lat, często pytani są o to, jaki jest przepis na udany związek. Jako osoby w podeszłym wieku i najczęściej ze sporym bagażem, z pewnością mają na ten temat wiele do powiedzenia.

  Porady od złotych jubilatów 💛

  „Przepraszam” i „dziękuję” nie bez powodu są magicznymi słowami. Ciche dni i wstrzymywanie okazywania czułości są złą praktyką – o problemach należy rozmawiać. Regularnie pytaj partnera/ partnerkę o to, czy jest coś, co chcieliby zmienić, polepszyć czy spróbować. 

  Jak obchodzić 50 rocznicę ślubu?

  Dzieci, wnuki i inne bliskie osoby często zastanawiają się jak uczcić tak ważny dzień w życiu jubilatów. Przeżycie razem pięćdziesięciu wspólnych lat to akt prawdziwego oddania. Właśnie dlatego warto wyróżnić tę uroczystości na tle tak wielu poprzednich.

  Sprawdź!
  Dębowe gody – którą dokładnie rocznicę oznaczają? Znaczenie i symbolika rocznicy

  Złote gody 2020 i 2021 przypadły w okresie pandemii koronawirusa. Sprawiło to, że zabawa w licznym gronie okazało się w wielu przypadkach utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Nie warto jednak całkowicie rezygnować z obchodzenia tak ważnego święta. Zamiast hucznej biesiady doskonale sprawdzi się impreza w kameralnym gronie najbliższych.

  Nie bez znaczenia są także prezenty. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki upominek przygotować dla świętujących, zwróć uwagę na symbolikę tego święta. Nie bez powodu pół wieku w małżeństwie opisuje się złotym kolorem. Złoto to symbol nieśmiertelności i niezniszczalności. Dobrym pomysłem będzie więc przygotowanie prezentu, który kojarzy się właśnie z nim.

  Nie musisz oczywiście ograniczać się do biżuterii. Warto postawić na bardziej kreatywne prezenty. Wakacje w bułgarskich Złotych Piaskach, czy drzewo genealogiczne rodziny w złotej oprawie to tylko przykłady. Ogranicza cię jedynie własna wyobraźnia.

  5 prezentów na złote gody

  Odznaczenia i medale na 50 lecie

  Nie tylko najbliżsi składają małżonkom życzenia – medalami za długoletnie pożycie małżeńskie nagradza Prezydent RP. Oczywiście, nie bezpośrednio, a poprzez urząd stanu cywilnego.

  Gmina zazwyczaj również dokłada wszelkich starań, aby uhonorować swoich mieszkańców najdłużej pozostających w małżeństwie. Możesz wówczas spodziewać się, że specjalny list gratulacyjny wręczy ci sam wójt gminy lub burmistrz miasta. W większych miastach dowody uznania i podziękowania za godne przeżycie razem 50 lat przekazuje parom z gminy kierownik urzędu stanu cywilnego.

  Zobacz także:
  Sprawdź!
  9 rocznica ślubu – w jaki sposób świętować glinianą rocznicę? Najlepsze pomysły na obchody rocznicy
  Archiwum: kwiecień 2023
  Total
  0
  Shares
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Poprzedni artykuł
  perłowa rocznica

  Perłowa rocznica ślubu – jak ją świętować? Wybierz prezent na perłowe gody

  Następny artykuł
  cukrowa rocznica

  Cukrowa rocznica. Symbolika i świętowanie szóstej rocznicy ślubu

  Zobacz też