Złote gody – wyjątkowa rocznica ślubu. Co symbolizuje?

Złote gody to jubileusz pięćdziesięciu wspólnych lat w małżeństwie. Pół wieku po ślubie pary mogą oczekiwać życzeń nie tylko od najbliższych, ale także od przedstawicieli władz państwowych i lokalnych.
Alicja Kamińska
złote gody

W skrócie:

 • Złote gody to jubileusz obchodzony przez pary, które najdłużej wytrwały w związku. 💝
 • Małżeństwa, którym dane jest obchodzić wspólnie pięćdziesięciolecie, otrzymują także listy gratulacyjne od samego prezydenta RP. 💝
 • Złoto symbolizuje trwałość i bogactwo, jaką daje miłość. 💝
 • Popularne obchody tej rocznicy to odnowienie przysięgi małżeńskiej. 💝
 • Jubilatów warto obdarować czymś złotym, lub w złotym kolorze. 💝

  Złote gody – jakie jest ich znaczenie?

  Cytat Stefana Wyszyńskiego: Miłość musi być próbowana jak złoto w ogniu prób; tylko mała miłość w ogniu prób kruszeje. Wielka oczyszcza się i rozpala.

  Złoto w kulturach zachodnich ma szczególne znaczenie. Jest symbolem bogactwa, szlachetności, i ponadczasowego piękna. Nic więc dziwnego, że to właśnie tym kolorem określa się pięćdziesięciolecie harmonijnego pożycia małżeńskiego.

  Wspólne obchodzenie pięćdziesięciu lat w sformalizowanym związku to zaszczyt, którego doświadcza stosunkowo niewiele małżeństw. Ze względu na postęp medycyny, żyjemy coraz dłużej. Na tym polu kwestie biologiczne ustępują jednak innym – tym bardziej wzniosłym. Aby spędzić u swojego boku aż pięćdziesiąt lat, trzeba przecież wykazać się mnóstwem cierpliwości, zrozumienia i otwartości na potrzeby swojego partnera.

  Małżonkowie, którzy wytrwali przez pięćdziesiąt lat, często pytani są o to, jaki jest przepis na udany związek. Jako osoby w podeszłym wieku i najczęściej ze sporym bagażem, z pewnością mają na ten temat wiele do powiedzenia.

  Porady od złotych jubilatów 💛

  „Przepraszam” i „dziękuję” nie bez powodu są magicznymi słowami. Ciche dni i wstrzymywanie okazywania czułości są złą praktyką – o problemach należy rozmawiać. Regularnie pytaj partnera/ partnerkę o to, czy jest coś, co chcieliby zmienić, polepszyć czy spróbować. 

  Jak obchodzić 50 rocznicę ślubu?

  Dzieci, wnuki i inne bliskie osoby często zastanawiają się jak uczcić tak ważny dzień w życiu jubilatów. Przeżycie razem pięćdziesięciu wspólnych lat to akt prawdziwego oddania. Właśnie dlatego warto wyróżnić tę uroczystości na tle tak wielu poprzednich.

  Sprawdź!
  15. rocznica ślubu, czyli kryształowa rocznica. Jak świętować?

  Złote gody 2020 i 2021 przypadły w okresie pandemii koronawirusa. Sprawiło to, że zabawa w licznym gronie okazało się w wielu przypadkach utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Nie warto jednak całkowicie rezygnować z obchodzenia tak ważnego święta. Zamiast hucznej biesiady doskonale sprawdzi się impreza w kameralnym gronie najbliższych.

  Nie bez znaczenia są także prezenty. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki upominek przygotować dla świętujących, zwróć uwagę na symbolikę tego święta. Nie bez powodu pół wieku w małżeństwie opisuje się złotym kolorem. Złoto to symbol nieśmiertelności i niezniszczalności. Dobrym pomysłem będzie więc przygotowanie prezentu, który kojarzy się właśnie z nim.

  Nie musisz oczywiście ograniczać się do biżuterii. Warto postawić na bardziej kreatywne prezenty. Wakacje w bułgarskich Złotych Piaskach, czy drzewo genealogiczne rodziny w złotej oprawie to tylko przykłady. Ogranicza cię jedynie własna wyobraźnia.

  5 prezentów na złote gody

  Odznaczenia i medale na 50 lecie

  Nie tylko najbliżsi składają małżonkom życzenia – medalami za długoletnie pożycie małżeńskie nagradza Prezydent RP. Oczywiście, nie bezpośrednio, a poprzez urząd stanu cywilnego.

  Gmina zazwyczaj również dokłada wszelkich starań, aby uhonorować swoich mieszkańców najdłużej pozostających w małżeństwie. Możesz wówczas spodziewać się, że specjalny list gratulacyjny wręczy ci sam wójt gminy lub burmistrz miasta. W większych miastach dowody uznania i podziękowania za godne przeżycie razem 50 lat przekazuje parom z gminy kierownik urzędu stanu cywilnego.

  Zobacz także:
  Sprawdź!
  Wzruszające życzenia na 50 rocznicę ślubu – sprawdź najlepsze propozycje
  Archiwum: kwiecień 2023
  Total
  0
  Shares
  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Previous Article
  perłowa rocznica

  Perłowa rocznica ślubu – jak ją świętować? Wybierz prezent na perłowe gody

  Next Article
  cukrowa rocznica

  Cukrowa rocznica. Symbolika i świętowanie szóstej rocznicy ślubu

  Related Posts