Złote gody – wyjątkowa rocznica ślubu. Co symbolizuje?

Złote gody to jubileusz pięćdziesięciu wspólnych lat w małżeństwie. Pół wieku po ślubie pary mogą oczekiwać życzeń nie tylko od najbliższych, ale także od przedstawicieli władz państwowych i lokalnych.
Alicja Kamińska
złote gody

Jubileusz 50-lecia pożycia małżeńskiego to święto, obchodzone przez pary, które najdłużej wytrwały w związku. Tak wiele wspólnych lat to powód do dumy i okazja do wyjątkowych uroczystości. Małżeństwa, którym dane było obchodzić wspólnie pięćdziesięciolecie małżeństwa, otrzymują także listy gratulacyjne od samego prezydenta RP.

Złote gody – jakie jest ich znaczenie?

Złoto ma w naszej kulturze szczególne znaczenie. To nie tylko symbol bogactwa, ale także miłości i nieskończoności. Nic więc dziwnego, że to właśnie tym kolorem określa się pięćdziesięciolecie harmonijnego pożycia małżeńskiego.

Wspólne obchodzenie pięćdziesięciu lat w formalizowanym związku to zaszczyt, którego doświadcza stosunkowo niewiele małżeństw. Ze względu na postęp medycyny, żyjemy coraz dłużej. Na tym polu kwestie biologiczne ustępują jednak innym – tym bardziej wzniosłym. Aby spędzić u swojego boku

aż pięćdziesiąt lat, trzeba przecież wykazać się mnóstwem cierpliwości, zrozumienia i otwartości na potrzeby swojego partnera.

Małżonkowie, którzy wytrwali przez pięćdziesiąt lat, często pytani są o to, jaki jest przepis na udany związek. Jako osoby w podeszłym wieku i najczęściej ze sporym bagażem, z pewnością mają na ten temat wiele do powiedzenia.

Jak obchodzić 50 rocznicę ślubu?

Dzieci, wnuki i inne bliskie osoby często zastanawiają się jak uczcić tak ważny dzień w życiu jubilatów. Przeżycie razem pięćdziesięciu wspólnych lat to akt prawdziwego oddania. Właśnie dlatego warto wyróżnić tę uroczystości na tle tak wielu poprzednich.

Sprawdź!
Ekskluzywny prezent na rocznicę ślubu. Pomysły na wyjątkowe upominki

Złote gody 2020 i 2021 przypadły w okresie pandemii koronawirusa. Sprawiło to, że zabawa w licznym gronie okazało się w wielu przypadkach utrudnione lub całkowicie niemożliwe. Nie warto jednak całkowicie rezygnować z obchodzenia tak ważnego święta. Zamiast hucznej biesiady doskonale sprawdzi się impreza w kameralnym gronie najbliższych.

Nie bez znaczenia są także prezenty. Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jaki upominek przygotować dla świętujących, zwróć uwagę na symbolikę tego święta. Nie bez powodu pół wieku w małżeństwie opisuje się złotym kolorem. Złoto to symbol nieśmiertelności i niezniszczalności. Dobrym pomysłem będzie więc przygotowanie prezentu, który kojarzy się właśnie z nim.

Nie musisz oczywiście ograniczać się do biżuterii. Warto postawić na bardziej kreatywne prezenty. Wakacje w bułgarskich Złotych Piaskach, czy drzewo genealogiczne rodziny w złotej oprawie to tylko przykłady. Ogranicza cię jedynie własna wyobraźnia.

Odznaczenia i medale na tę wyjątkową

Tak wyjątkowa okazja sprawia, że małżonkom życzenia składają nie tylko najbliżsi. Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie nagradza ich sama głowa państwa. Ten dowód społecznego uznania dla trwałości instytucji małżeństwa nie jest niestety wręczany przez prezydenta bezpośrednio. Pośredniczy w tym urząd stanu cywilnego.

Gmina zazwyczaj również dokłada wszelkich starań, aby uhonorować swoich mieszkańców najdłużej pozostających w małżeństwie. Możesz wówczas spodziewać się, że specjalny list gratulacyjny wręczy ci sam wójt gminy lub burmistrz miasta. W większych miastach dowody uznania i podziękowania za godne przeżycie razem 50 lat przekazuje parom z gminy kierownik urzędu stanu cywilnego.

Sprawdź!
45 rocznica ślubu – jak obchodzić szafirowe gody? 
Zobacz także:
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wełniana rocznica

Wełniana rocznica – siódma rocznica ślubu. Jaki prezent wybrać i jak świętować tę wyjątkową okazję?

Następny artykuł
wesele w domu

Wesele w domu – jak zorganizować kameralne przyjęcie dla najbliższych?

Zobacz też