Kwiatowa rocznica – symbolika czwartej rocznicy ślubu

Kwiatowa rocznica ślubu czasami nazywana jest także owocową. Wszystko dlatego, że według niektórych ekspertów związek przeżywa wtedy prawdziwy rozkwit. Sprawdź, jak celebrować tę rocznicę i jaka jest symbolika jej nazwy.
Alicja Kamińska
kwiatowa rocznica ślubu

W skrócie:

  • Każda rocznica ślubu ma swoją nazwę okraszoną odpowiednimi skojarzeniami. ✨
  • Po czterech latach od wejścia w związek małżeński obchodzimy tak zwane kwiatowe gody. 🌸
  • W niektórych kręgach nazywa się je owocowymi, co w gruncie rzeczy ma podobną wymowę. Chodzi o to, że związek przeżywa rozkwit, stabilizację, a małżonkowie cieszą się swoim szczęściem. 🌸

Kwiatowe gody – co symbolizuje nazwa rocznicy?

kwiatowa rocznica ślubu

Dlaczego po czterech latach wspólnego życia w małżeństwie obchodzimy rocznicę, której nazwa nawiązuje do kwiatów? Najbardziej oczywista wydaje się odpowiedź dotycząca prezentów. Bukiet pięknych kwiatów jest przecież jednym z najbardziej oczywistych podarunków rocznicowych.

Symbolika czwartej rocznicy ślubu jest jednak nieco głębsza. Z kwiatami kojarzy się przecież rozkwitanie. Po czterech latach od wspólnego stanięcia przed ołtarzem jesteśmy już dobrze obeznani z rutyną codziennego życia, uczucie jednak ciągle jest jeszcze świeże.

Z drugiej strony badacze i eksperci zwracają uwagę na to, że przed piątą rocznicą ślubu związek staje bardziej narażony na problemy i kłopoty. Warto więc jeszcze bardziej pracować nad tym, aby stawał się trwalszy i bardziej harmonijny.

Dlaczego warto obchodzić rocznice ślubu? 🎉

Obchody rocznic ślubu nie są obowiązkowym elementem małżeństwa. Mają one raczej być słodkim dodatkiem – okazją, aby spojrzeć na swój związek z perspektywy czasu. Warto docenić każdy kolejny rok spędzony z miłością naszego życia. 💗

Jak świętować po czterech latach małżeństwa?

Świętując daną rocznicę, warto dokładnie przyjrzeć się jej symbolom. W przypadku czwartej możemy inspirować się zarówno kwiatami, jak i owocami. Celebracja nie musi jednak ograniczać się wyłącznie do podarowania sobie kwiatów. Warto nieco bardziej kreatywnie podejść do kwestii świętowania.

Sprawdź!
Perłowa rocznica ślubu – jak ją świętować? Wybierz prezent na perłowe gody

Nazwa rocznicy może być jednak sporym ułatwieniem. Owoce i kwiaty kojarzą się z mnóstwem kolorów. Być może to doskonała okazja do wybrania się na egzotyczną wycieczkę? Jeżeli zależy wam na czymś mniej ekstrawaganckim, możecie na przykład wybrać się wspólnie na kurs florystyczny lub na warsztaty z robienia przetworów owocowych.

Możecie także rozszerzyć skojarzenia z owocową rocznicą i spędzić wspólnie czas w otoczeniu przyrody w ogóle. Jeżeli wasz jubileusz przypada w trakcie ciepłych miesięcy, ciekawą formą celebracji może okazać się wspólny wypad na biwak lub po prostu pod namiot.

Jeżeli chcecie świętować w towarzystwie przyjaciół, ciekawym rozwiązaniem może być impreza tematyczna, której ważnym elementem dekoracyjnym będą kwiaty. Sprawdzą się motywy włoskie, meksykańskie, czy nawet hawajskie. Taka okazja pozwoli ci wykazać się kreatywnością, a przy tym nietypowo spędzić ten wyjątkowy czas.

Pamiętaj, że najlepszy prezent to taki, który koresponduje z pasjami i gustem partnera – niezależnie od jego płci.

Kwiatowe gody – prezent na rocznicę ślubu dla partnera

Wielu małżonków staje przed poważnym wyzwaniem przygotowania najlepszego prezentu dla swojego partnera. W przypadku kobiet najbardziej oczywisty wydaje się zakup kwiatów. Obecnie nietrudno o piękne aranżacje i wymyśle bukiety skomponowane z przeróżnych gatunków.

W wielu przypadkach lepiej niż cięte kwiaty sprawdzą się rośliny doniczkowe. W ostatnich latach panuje moda na styl boho i hodowanie w domach najróżniejszych gatunków kwiatów i roślin. Jeżeli twoja druga połówka gustuje w takim hobby, nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem dla niej prezentu. Może sadzonka rzadkiej rośliny, o której od dawna marzyła będzie tym wymarzonym podarkiem?

Sprawdź!
Prezent na 10 rocznicę ślubu. Świetne pomysły na upominki

A co z osobami, które mają problem z utrzymaniem kwiatków przy życiu? W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się tak zwane lasy w szkle. To niezwykle piękne kompozycje, które nie wymagają praktycznie żadnej pielęgnacji.

Motywy florystyczne kojarzą się typowo kobieco, dlatego żony mogą mieć lekki problem ze znalezieniem prezentu dla swoich mężów na tę rocznicę. Warto jednak głębiej wejść w skojarzenia. Dobre perfumy z owocowymi lub kwiatowymi nutami? A może dobre wino o nieco słodszym smaku? Wszystko zależy od gustu i preferencji twojego ukochanego.

dobrym pomysłem na prezent są perfumy

Prezent dla przyjaciół na czwartą rocznicę ślubu

Wybierasz się na rocznicowe przyjęcie swoich przyjaciół i nie masz pomysłu co im kupić? Jeżeli świętują właśnie cztery lata od zawarcia związku małżeńskiego, dobrym pomysłem będzie odwołanie się do nazwy i znaczenia tego święta. Motywy florystyczne i owocowe są niezwykle popularne, dlatego w tej materii trudno o złe pomysły.

Wręczanie kwiatów może wydawać się nieco sztampowe. Jeżeli nie chcesz się do tego ograniczać, możesz obdarować znajomych koszem z owocami. Dobrym pomysłem będą także różnego rodzaju wypieki, przetwory, czy słodycze, które zawierają w sobie owoce. Koniecznie jednak upewnij się najpierw, czy nie jubilaci nie są na diecie.

Jeśli czwarte gody małżeńskie obchodzą twoi bliscy przyjaciele, możesz pozwolić sobie na nieco bardziej wyszukany prezent. Tutaj możliwości są praktycznie nieograniczone. Warto postawić na coś, co kojarzy się bezpośrednio ze wspólną drogą jubilatów.

Sprawdź!
8 rocznica ślubu – dlaczego jest ważna? Znaczenie i symbolika brązowej rocznicy

Cztery lata stażu małżeńskiego

Psychologowie i socjologowie małżeństwa z Wielkiej Brytanii doszli do wniosku, że czwarty rok formalnego związku może okazać się kluczowy w kontekście potencjalnego rozstania. Z jednej strony mamy tu do czynienia ze stabilizacją. Związek ciągle jeszcze jest stosunkowo świeży, jednak małżonkowie często mają już dzieci, własne domy i swoje sprawy. Z drugiej strony na tym etapie znacznie wzrasta ryzyko rozwodu.

Współczesne statystyki wskazują, że aż 40% zawieranych małżeństw narażonych jest na rozstanie. Ten współczynnik ryzyka wzrasta dosyć znaczenie właśnie w piątym i czwartym roku od ślubu. Warto więc w tym okresie pochylić się nad swoim związkiem i celebrować wzajemną bliskość. Kwiatowa rocznica ślubu jest do tego doskonałym pretekstem.

Nazwy kolejnych rocznic ślubu – skąd się wzięły?

Przyjęło się, że poszczególne gody małżeńskie określamy nazwami poszczególnych materiałów i surowców. Tradycja ta sięga początku XX wieku. W 1922 roku amerykańska pisarka Emily Post wydała książkę o etykiecie, w której nadała nazwę ośmiu najważniejszym rocznicom ślubu.

Po jakimś czasie pozostałe rocznice zostały nazwane przez Amerykański Związek Jubilerów. I tak do dzisiaj po pięćdziesięciu latach od ślubu obchodzimy złote gody. Pierwsza rocznica nazywana jest papierową, dziesiąta cynową a czwarta owocową lub kwiatową.

Każda kolejna rocznica kojarzona jest z trwalszym i bardziej odpornym na zniszczenia materiałem lub surowcem. Jest to metafora związku, który z każdym rokiem staje się mocniejszy.

Kwiatowa rocznica – podsumowanie

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, czy cztery lata małżeństwa to długi staż. Eksperci są jednak zgodni co do tego, że jest to okres bardzo newralgiczny. Między czwartą a piątą rocznicą ślubu statystyczne ryzyko rozstania wzrasta, dlatego trzeba dokładnie przyglądać się swoim potrzebom i pracować nad komunikacją.

Sprawdź!
Drewniana rocznica – świętowanie piątej rocznicy ślubu. Co symbolizuje i jak warto ją obchodzić?

Wspólne celebrowanie rocznicy może być fantastyczną okazją na scementowanie swojej relacji. Motywy kwiatów i owoców przywodzą skojarzenia z rozkwitaniem, energią i kolorami. Po czterech latach małżeństwo ciągle jest jeszcze świeże a uczucie bardzo silne, dlatego pomimo codziennej rutyny, miłość nadal może być w pełnym rozkwicie.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
bawełniana rocznica

Bawełniana rocznica. Jaka jest symbolika drugiej rocznicy ślubu?

Next Article
cynowa rocznica

Cynowa rocznica ślubu. Jaki prezent na 10. rocznicę wybrać?

Related Posts