Dębowe gody – którą dokładnie rocznicę oznaczają? Znaczenie i symbolika rocznicy

Dębowe gody zdarzają się nader rzadko. Obchody tak znamienitej rocznicy są zawsze wielkim wydarzeniem nie tylko w gronie rodziny. Dowiedz się o której dokładnie rocznicy mowa.
Alicja Kamińska
Dębowe gody

Dębowe gody to nazwa przypisana 80 rocznicy ślubu. Obchody tych godów zdarzają się sporadycznie, dlatego jest o nich głośno nawet w mediach. Tak długi staż małżeński świadczy o niezwykłym oddaniu i głębokim przywiązaniu dwojga ludzi. Poznaj symbolikę tego niesamowitego jubileuszu.

Dębowe gody – pochodzenie nazwy

Na początku lat 20-tych XX w. specjalistka z dziedziny etykiety i dobrych manier Emily Post ustaliła nazwy dla najważniejszych według niej dziewięciu rocznic ślubu. Oto one:

  • 1 rocznica ślubu – papierowa;
  • 5 rocznica ślubu – drewniana;
  • 10 rocznica ślubu – cynowa;
  • 15 rocznica ślubu – kryształowa;
  • 20 rocznica ślubu – porcelanowa;
  • 25 – srebrna;
  • 50 – złota;
  • 75 – brylantowa;
  • 80 – dębowa.

Ostatnia, 80 rocznica ślubu to tzw. dębowe gody. Nie bez powodu właśnie dąb zostały przypisany do tej znamienitej rocznicy ślubu. Od wieków dąb był uważany za symbol siły, długowieczności i mądrości. Dęby mogą żyć nawet 500 lat, w tym czasie wytwarzają imponujący system korzeniowy, który sprawia, że są odporne na najsilniejsze wichury. Reprezentuje więc wszystkie jakości, którymi również może poszczycić się tak długi związek małżeński.

Dębowe gody – jaki upominek będzie odpowiedni?

Z okazji dębowych godów warto podarować prezent, który będzie symbolizował mądrość i wierność. Można postawić na liczne zestawy personalizowane z dodatkowym grawerem lub haftem z życzeniami. Oryginalnym pomysłem jest podarowanie sadzonki młodego dębu, którą jubilaci mogą wspólnie zasadzić koło swojego domu. Taki prezent będzie miał wymiar symboliczny i podobnie jak związek, przetrwa wiele lat.

Sprawdź!
Wełniana rocznica – siódma rocznica ślubu

Dębowe gody zdarzają się rzadko, jest to więc doskonała okazja do świętowania dla szerszego grona osób. Nie jesteś w stanie przewidzieć ile wspólnych rocznic spędzą razem jubilaci, warto więc postarać się, by ta rocznica zapisała się w ich pamięci jako piękne wydarzenie.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
zaiks wesele

ZAiKS wesele – co to za opłata, czego dotyczy i kto powinien zapłacić ZAiKS na wesele? 

Następny artykuł
65 rocznica ślubu

65 rocznica ślubu – jak jeszcze jest nazywana? Znaczenie i symbolika rocznic ślubu

Zobacz też