Koralowa rocznica ślubu, czyli 35 lat małżeństwa. Jak ją świętować?

Koralowa rocznica ślubu to 35 lat życia jako mąż i żona. Warto ją celebrować wspólnie z ukochaną osobą. Sprawdź, jaki prezent na koralowe gody będzie najbardziej odpowiedni w ten wyjątkowy dzień. Czytaj nasz artykuł!
Alicja Kamińska
koralowa rocznica ślubu

Każda rocznica ślubu jest szczególna. Jednak okrągłe jubileusze są obchodzone najbardziej uroczyście. Czy to oznacza, że koralowa rocznica ślubu powinna być wyjątkowo świętowana? To zależy od tego, jakie podejście macie do samych rocznic. 15. rocznica ślubu jest tak samo ważna jak ta 15 lat później. Jednak 35 lat razem jest okazją do umocnienia swojego związku i podkreślenia swojego przywiązania i uczucia wobec drugiej osoby. Sprawdź, w jaki sposób możesz uczcić ten dzień! Przeczytaj już teraz nasz tekst.

W skrócie:

 • Każda rocznica ślubu jest ważna, lecz okrągłe jubileusze są szczególnie uroczyście obchodzone.
 • Z 35 rocznicą ślubu wiąże się charakterystyczna nazwa: koralowa.
 • Wymownym prezentem z okazji 35. roku małżeństwa może być biżuteria z koralem.

Nazwy rocznic ślubu, czyli nie tylko złote gody

Rocznica ślubu, jak sama nazwa wskazuje, to jubileusz zaślubin. Pierwsza jest określana jako papierowe gody. Oznacza to, że związek nie jest jeszcze tak trwały, jak te długoletnie. Druga to rocznica bawełniana. Bawełna jest trwalsza niż papier, stąd właśnie taka nazwa. 3. jubileusz jest skórzany. Skóra to porządny materiał, który nie tak łatwo zniszczyć. I taki właśnie powinien być wasz związek. Nawet jeśli coś pójdzie nie tak, zawsze możecie próbować dojść do porozumienia. Czwarta rocznica ślubu nosi nazwę kwiatowej. Obecna jest tu symbolika pokoju i pojednania. Nazwy i znaczenie rocznic to zasługa Emily Post, która wymyśliła tę nomenklaturę.

Sprawdź!
15. rocznica ślubu, czyli kryształowa rocznica. Jak świętować?

Okrągłe rocznice ślubu, czyli m.in. koralowe gody

Jakie są nazwy okrągłych rocznic ślubu? Oto najważniejsze rocznice ślubu:

 • 5. określana jest jako drewniana i można wówczas dać ukochanej osobie prezent z drewna;
 • 10. rocznica nosi nazwę cynowej albo aluminiowej. Nie trzeba tłumaczyć, jak twarde jest aluminium;
 • 15. jubileusz to rocznica kryształowa albo szklana. Z tej okazji możesz kupić kryształowe kieliszki do szampana albo do whisky;
 • mianem porcelanowych godów określa się 20. rocznicę ślubu;
 • rocznica perłowa to dzień, gdy małżonkowie są ze sobą 30 lat;
 • 35 lat razem, tak jak wspominaliśmy, to koralowa rocznica ślubu;
 • 40. rocznica jest rubinowa.

50. rocznica ślubu to złote gody. Obchodzili je np. królowa Elżbieta II i nieżyjący już książę Filip.

koralowa rocznica ślubu - zdjęcia

35. rocznica ślubu – skąd nazwa?

35. rocznica, czyli koralowe gody, można uczcić odpowiednią biżuterią. Tradycyjne prezenty z tej okazji powinny być wykonane właśnie z korala, choć obecnie taki zwyczaj nie jest w modzie. Co ciekawe, tej nazwy rocznicy nie wymyśliła Emily Post. Zdaniem autorki nazw rocznic 35. nie zasłużyła na oddzielne określenie. Jednak Związek Jubilerów Amerykańskich nadał właśnie taką nazwę i postanowił ponazywać poszczególne gody w celach komercyjnych. Korale mają symbolizować ciepło, jedność i satysfakcję z życia 35 wspólnych lat spędzonych razem.

Koralowe gody – co kupić ukochanej osobie?

Jak już wiesz, nazwy rocznic ślubu zostały nadane w celach komercyjnych i w związku z tym na rynku jest wiele prezentów idealnych na jubileusz. Spinki do mankietów od żony dla męża to ciekawa propozycja. Piękne łańcuszki czy wisiorki to zaś świetna ozdoba dla kobiety. Prezent na 35. rocznicę powinien być spersonalizowany. Możesz poprosić jubilera o grawer, np. waszą datę ślubu. Na większej biżuterii warto wygrawerować krótkie życzenia z okazji jubileuszu. Bardzo dużą popularnością cieszą się także wspólne rocznicowe aktywności. To np. wycieczki, wizyty w spa, wyjścia do kina czy do restauracji.

Sprawdź!
55 rocznica ślubu – właściwe nazewnictwo i symbolika

Prezent na koralową rocznicę ślubu

Najważniejsze rocznice ślubu powinny być uczczone nieco bardziej doniośle i tak jest z koralową rocznicą ślubu. Pomysły na prezent z tej okazji są naprawdę różne. Kilka z nich wymieniliśmy, ale to nie wszystko. Oto kilka przykładów:

 • biżuteria z grawerem;
 • ogromny bukiet kwiatów;
 • bielizna;
 • wspólne wyjście do kina lub do teatru;
 • wycieczka po znanych i lubianych miejscach.

Rocznicowe porady

Kolejne rocznice mogą pobudzać do kreatywności. Możecie na mapie zaznaczyć listę miejsc, które odwiedzicie w ramach świętowania. Jeśli każdego roku będzie inne, poznacie przy okazji nowe miasta w Polsce czy za granicą.

Prezent dla niej na koralową rocznicę ślubu

Świetnym prezentem dla żony będzie pierścionek. Po 35 latach związku biżuteria zaręczynowa może być… nieco zniszczona i niemodna. Spraw ukochanej prezent i wybierz pierścionek z nowoczesnymi wzorami i w modnych kolorach. Na pewno żona to doceni. Innym wartym rozważenia prezentem na koralową rocznicę ślubu jest zestaw kosmetyków naturalnych, które pomogą zachować piękną skórę. Możesz także wybrać kule do wanny, dzięki którym żona będzie mogła się zrelaksować. Nie wszyscy są zwolennikami perfum w prezencie, ale jeśli twoja druga połówka lubi poznawać nowe zapachy, kup jej taki, który lubi. Modne i designerskie perfumy na pewno ucieszą twoją żonę.

jaki prezent na koralową rocznicę ślubu

Upominek dla niego jako prezent na 35 lat małżeństwa

Poszukujesz prezentu z okazji 35. rocznicy ślubu dla twojego ukochanego? Warto postawić niekoniecznie na typowo użytkowy upominek, ale na coś mniej sztampowego. Ozdobny charakter takiego upominku sprawi, że mąż doskonale będzie wiedział, od kogo i z jakiej okazji go otrzymał. Możesz kupić chociażby spersonalizowany notes i umieścić dedykację. Na pewno będzie to świetny prezent. Ukochany lubi coś mocniejszego, np. whisky? Na rynku dostępne są szklanki do whisky czy ginu z napisami (np. imieniem lub dedykacją). Rocznica to także okazja do zakupu biżuterii. Możesz postawić na zegarek z grawerem pod spodem albo ładny i elegancki sygnet.

Sprawdź!
Śmieszny prezent na 25 rocznice ślubu. Propozycje zabawnych gadżetów

Od kiedy świętuje się rocznice?

Pierwsze wzmianki o świętowaniu zaślubin pochodzą z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Władcy z okazji 25. albo 50. rocznicy ślubu wkładali na głowę ukochanej wieniec w srebrnym lub złotym kolorze. I co ciekawe, do dzisiaj utrzymały się określenia „złote gody” czy „srebrne gody”. Biżuteria, która była wręczana przez władców, miała symbolizować miłość i oddanie. Wiele wieków później powstały określenia na każdą rocznicę, aż do 15., czyli kryształowego jubileuszu. Przemysł jubilerski dokończył nazywanie rocznic, aż do 80. Prezent na rocznicę ślubu silnie kojarzy się z biżuterią, co było świetnym trikiem marketingowym i do dzisiaj wielu mężczyzn kupuje żonom szmaragdy, koral, diamenty, srebro czy bursztyny.

Świętowanie 35. rocznicy ślubu powinno przede wszystkim sprawić radość i zbliżyć was do siebie. Niezależnie od tego, jaki prezent wybierzesz, pamiętaj, że najważniejsze jest poświęcenie czasu drugiej osobie. Koralowa rocznica ślubu to już pokaźny staż małżeński. Aby uczcić tak trwałą relację, możesz skorzystać z naszych pomysłów na prezent albo zdać się na własną kreatywność.

Zobacz także:
Sprawdź!
Prezent na 10 rocznicę ślubu. Świetne pomysły na upominki
Archiwum: kwiecień 2023
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Poduszki na obrączki – oryginalny element dekoracyjny na Twoim ślubie

Next Article

Romantyczny weekend we dwoje. Gdzie warto się wybrać?

Related Posts