Cynowa rocznica ślubu. Jaki prezent na 10. rocznicę wybrać?

Okrągłe rocznice ślubów mają swoje specjalne nazwy. A czy wiesz, czym jest cynowa rocznica? Z naszego artykułu dowiesz się, jakie są nazwy poszczególnych rocznic, a także jaki prezent wybrać. Spraw ukochanej osobie najlepszą niespodziankę.
Alicja Kamińska
cynowa rocznica

Cynowe gody to 10. rocznica ślubu. Z tej okazji warto wybrać wyjątkowy prezent dla ukochanej osoby. A może idziesz na przyjęcie z okazji cynowych godów? Mamy dla ciebie kilka propozycji, które powinny przypaść małżonkom do gustu. Cynowa rocznica to oczywiście nie jedyna, dlatego przedstawimy również katalog nazw rocznic ślubu. Przeczytaj!

Najważniejsze rocznice ślubu

Rocznice ślubu mają swoje specjalne nazwy. Przyjęło się, że te okrągłe wypada świętować najbardziej okazale. Poszczególne z nich są określane jako papierowa, srebrna, cynowa, kryształowa czy złote gody. Każda nazwa symbolizuje coś innego. Jest wiele nazw rocznic ślubu, dlatego warto je rozszyfrować, jeśli zbliża się twoja lub zostałeś zaproszony jako gość do wspólnego świętowania rocznicy zawarcia związku małżeńskiego.

Rocznice ślubu – nazwy i znaczenie godów

Każda wyjątkowa rocznica ślubu ma swoją nazwę. Pierwsza rocznica ślubu zwana jest papierową. To początek wspólnego życia, a więź między małżonkami jest jeszcze krucha, jak papier. Małżonkowie z dłuższym stażem świętują co pięć lat. Te rocznice ślubu to:

 1. Piąta, czyli drewniana. Jej symbolika to umocnienie związku.
 2. Dziesiąta, czyli cynowa rocznica lub rocznica aluminiowa.
 3. Piętnasta, czyli kryształowa albo szklana.
 4. Dwudziesta, znana jako porcelanowa.
 5. Dwudziesta piąta, czyli srebrna.
 6. Trzydziesta, czyli perłowa.
 7. Trzydziesta piąta, zwana koralową.
 8. Czterdziesta, czyli rubinowa.
 9. Czterdziesta piąta, czyli szafirowa.
Sprawdź!
Życzenia na rocznicę ślubu – poznaj wzruszające życzenia, które zachwycą bliską osobę!

Każdy jubileusz warto świętować, ale my poświęcimy więcej uwagi uroczystości na uczczenie dziesięciu lat małżeństwa.

Cynowa rocznica ślubu – skąd to określenie?

Skąd nazwy na rocznice ślubu? Papier, rubin, porcelana, szafir czy kryształ – te materiały mają świadczyć o trwałości związku. Im dłuższy związek, tym bardziej wytrzymały jest materiał opisujący małżeński staż. Cynowa rocznica ślubu to określenie, które jest nieprzypadkowe. Cyna i aluminium są bowiem wytrzymałe, tak samo jak związek po 10 latach. Warto zatem zaimponować nietuzinkowym pomysłem na prezent z okazji tego wydarzenia.

Sprawdź, co ukochana osoba sądzi o rocznicy

Zanim jednak podejmiesz jakieś kroki w kierunku wspólnego świętowania, sprawdź, co małżonek albo małżonka sądzi o rocznicach. Niestety, prawda jest taka, że nie każdy lubi obchodzić walentynki, mikołajki czy rocznice zaręczyn, pierwszej randki albo ślubu. Nie zawsze dla naszego partnera jest to wyjątkowa okazja do świętowania. Może to brzmi brutalnie, ale niektórzy… nie mają pamięci do dat. Zapominają o rocznicach, urodzinach czy innych, ważnych świętach.

10. rocznica ślubu i pomysł na prezent

Z okazji tak wyjątkowej uroczystości najlepiej wybrać coś innego niż klasyczna biżuteria. Prezent na rocznicę ślubu powinien być wyjątkowy i tylko dla współmałżonka, z myślą o nim. Warto sprawdzić, co sprawi ukochanej osobie radość. Może macie wspólne plany i pragnienia, których dotychczas nie udało się zrealizować? Najważniejsze, aby podarować ukochanemu małżonkowi coś od serca. Nie ma znaczenia, czy świętujecie pierwszą, drugą czy cynową rocznicę, czyli dziesiątą. Za każdym razem zadbaj o spersonalizowany podarek.

Sprawdź!
11 rocznica ślubu – nazwa, symbolika i pomysły na udane obchody

Prezent dla męża

Mówi się, że dla mężczyzn zdecydowanie trudniej wybrać upominek. Oto lista prezentów, na które warto zwrócić uwagę:

 • spersonalizowana biżuteria z grawerem, np. bransoletka, spinki do mankietów czy sygnet;
 • kolacja we dwoje w nietypowym miejscu;
 • wizyta w spa i wspólny masaż;
 • wycieczka we dwoje do romantycznego miasta;
 • degustacja win;
 • ekstremalne doznania podczas wypraw (np. rajd albo paintball).

Prezent na 10. rocznicę dla żony

Mówi się, że diamenty są najlepszymi przyjaciółmi kobiet. I coś w tym jest. Ale czy na pewno to odpowiedni prezent na 10. rocznicę ślubu? Oto lista przykładowych upominków dla ukochanej żony:

 • wasze zdjęcia w ramkach;
 • fotoksiążka;
 • wycieczka do ulubionego miejsca;
 • wyprawa tam, gdzie jej się oświadczyłeś;
 • spersonalizowana biżuteria.

Rocznica to świetna okazja do świętowania. Lista prezentów dla ukochanej kobiety jest o wiele dłuższa. Pamiętaj, że ogranicza cię jedynie wyobraźnia.

A może wspólny prezent na 10. rocznicę?

Prezenty, które sprawią przyjemność wam obojgu, to doskonały pomysł. Obecnie popularne są sesje zdjęciowe. Jak sprawić, by wasza odpowiednio wpisywała się w rocznicowy klimat? Możecie wykonać ją w tym samym miejscu, gdzie mieliście pierwszą sesję ślubną. Na rynku jest też wielu profesjonalnych fotografów, którzy na pewno będą mieć świeże pomysły. Zarówno latem, jak i zimą znajdziesz wyjątkowe miejsca w Polsce, gdzie można zrobić wiele bajkowych zdjęć z ukochaną osobą.

Jaki prezent wybrać dla małżonków na cynową rocznicę?

Prezent dla małżonków powinien przede wszystkim sprawić przyjemność i jej, i jemu. Co zatem kupić z okazji kolejnych rocznic ślubu? Na pewno zapomnij o klasykach typu zastawa z porcelany. Nazwy rocznic ślubu nawiązują do więzi jaka łączy parę, a wspomniany materiał nie jest dobrym symbolem. Postaw na coś, co sprawi, że będą mieć pozytywne wspomnienia. Jeśli to szczególnie bliskie ci osoby, a budżet cię nie ogranicza, warto wybrać:

 • zagraniczną wycieczkę dla dwojga;
 • rejs po morzu;
 • ekstremalną wyprawę w górach.
Sprawdź!
40 rocznica ślubu – jaką nosi nazwę i dlaczego? Najważniejsze informacje 

Zapewnisz im niesamowitą przygodę, którą zapamiętają na lata.

Czy przyjęcie niespodzianka to dobry pomysł?

Nie ma nic piękniejszego niż wspólne budowanie wspomnień. Jeśli chcesz, aby twój prezent był wyjątkowy zorganizuj przyjęcie niespodziankę. Możesz zaprosić małżonków do restauracji lub zrobić spontaniczną imprezę u siebie w domu. Ważne, aby zaprosić najbliższe osoby. Co zrobić, by stworzyć romantyczną atmosferę dla rocznicowej pary? Wydrukuj ich zdjęcia, sprawdź, co lubią jeść i przygotuj ich ulubione potrawy. Niespodzianka na pewno zapadnie w pamięć. Nie zapomnij o sesji zdjęciowej, która uwieczni ten wspaniały dzień.

Jak jeszcze możecie świętować?

Jeśli poszukujesz czegoś wyjątkowego na swoją rocznicę ślubu, zawsze możesz zaangażować w niespodziankę dzieci. Może stworzycie razem film, który obejrzycie wieczorem? Możecie też upiec ciasto i ozdobić je wspaniałym napisem. Jeśli nie lubisz piec, postaw na kolację dla całej rodziny. Niekiedy wspólne spędzenie czasu jest o wiele cenniejsze od najlepszych prezentów. Możecie wybrać się na wycieczkę po okolicy albo pójść na spacer. Najważniejsze, aby ten wyjątkowy dzień celebrować wspólnie z najbliższymi osobami.

Z okazji cynowej rocznicy ślubu warto postawić na niebanalne prezenty. Powinny zapaść w pamięć i być naprawdę wyjątkowe. Świętowanie poszczególnych godów ma ogromne znaczenie. A może i ty wytrwasz do 50. i 75. rocznicy? Czas pokaże. Każda rocznica ślubu jest ważna, również ta dziesiąta.

Zobacz także:
Sprawdź!
Prezent na 30. rocznicę ślubu. Co wręczyć z okazji perłowych godów?
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
ślub w namiocie

Ślub w namiocie – jak zorganizować ślub i wesele w plenerze?

Następny artykuł
ślub w kościele

Ślub w kościele, czyli sakrament małżeństwa. Poznaj formalności przed ślubem kościelnym i przysięgą małżeńską!

Zobacz też