Wesele to z pewnością wspaniała impreza, na którą zapraszani są najbliżsi. Nie zawsze jednak możesz się na nim pojawić – powodów może być wiele. Czasem są to po prostu z dawna zaplanowane wakacje, kłopoty finansowe czy niespodziewana choroba. Jak odmówić wesela, aby nie urazić organizatorów? I przede wszystkim – do kiedy należy to zrobić?
Jak odmówić wesela z klasą?
Dla jednych wesele jest długo wyczekiwaną i huczną imprezą, na której chętnie się pojawią, podczas gdy dla innych jest to wymuszone spotkanie, w którym nie mają ochoty uczestniczyć. Wesele wiąże się z pewnymi zasadami, co zdecydowanie wpływa na domowy budżet, a zatem nie każdy może sobie pozwolić na nagłe zmiany. Powodów dla których odmawia się wesela jest zatem bardzo dużo. Można zrobić to w sposób kulturalny, ale warto mieć na uwadze, że forma odmowy zależna jest od kilku czynników – przede wszystkim od formy, w jakiej dostarczone zostało zaproszenie.
Jak odmówić pójścia na wesele otrzymując zaproszenie mailowe?
W dobie nowych mediów coraz częściej zdarza się, że zaproszenia na ślub i wesele przekazywane są za pośrednictwem Social Mediów, a także w formie mailowej. Choć takie złamanie formalnych zasad nie podoba się każdemu, zdecydowanie jest doceniane przez młode pokolenie, któremu czasem ciężko wygospodarować chwilę na spontaniczne spotkanie.
Otrzymując zaproszenie na ślub i wesele w formie elektronicznej możesz kierować się zasadą netykiety, czyli po prostu odpowiedzieć na nie za pośrednictwem maila (do wskazanej w zaproszeniu daty oznaczonej RSVP), w sposób mniej formalny bez podawania przyczyn swojej nieobecności. A jak odmówić wesela w Social Mediach? Tu kwestia jest jeszcze prostsza, bowiem wystarczy jedynie zaznaczyć przycisk, że nie weźmiesz udziału w wydarzeniu.
Jak odmówić wesela podczas spotkania?
Zaproszenia elektroniczne eliminują czynnik ludzki – dzięki temu można przemyśleć swoją obecność na weselu i przygotować zwięzłą, acz kulturalną odpowiedź. Dużo ciężej opanować emocje gdy zaproszenie wręczane jest osobiście. Już na tym etapie przyszłe młode pary oczekują wstępnej deklaracji.
Oczywiście, wstępna deklaracja nie jest równoznaczna z przyjściem na wesele! Na zaproszeniach wskazana jest data, do której należy potwierdzić swoje przybycie – na ogół jest to minimum kilka miesięcy przed planowaną imprezą, ale zdarza się, że wesele organizowane jest bardzo szybko i decyzję należy podjąć w kilka dni.
Jak odmówić wesela w takim przypadku? Najlepiej kierować się tu prostą zasadą – co sami chcielibyście usłyszeć! Najbardziej uniwersalne są podziękowania za zaproszenie, do których dołączycie krótkie wyjaśnienie, że w tym czasie niestety macie inne plany.
Jeśli zastanawiasz się, jak odmówić wesela z klasą, pamiętaj, że najważniejsze jest dotrzymanie terminów podanych w zaproszeniu. Nie musisz wyjaśniać młodej parze konkretnych powodów swojej nieobecności – postaw na neutralne plany, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie obrazisz przyszłych nowożeńców.
- Zabawy weselne z klasą – wesele w nowej, gustownej odsłonie
- Czy odmieniać nazwiska? Zdecydowanie tak! Odmiana nazwisk na zaproszeniach ślubnych to oznaka szacunku do gości
- Dania wegetariańskie na wesele, czyli idealne menu dla gości niejedzących mięsa!
- Wodzirej na wesele – jak dokonać najlepszego wyboru osoby, która poprowadzi weselne przyjęcie?
- W te dni najlepiej wziąć ślub. Wszystko o organizacji wesela w piątek
- Dopadł cię stres przed ślubem? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj sprawdzone sposoby na poradzenie sobie z nim!