Wesele w stylu retro — powrót do przeszłości

Przyjęcie ślubne to doskonała okazja do spełnienia swoich najskrytszych marzeń. Wesele w stylu retro pozwoli przenieść się młodej parze i gościom do innej epoki. To wspaniałe przeżycie, któremu warto poświęcić nieco czasu. Jak tego dokonać?
Alicja Kamińska
wesele w stylu retro

Ty i twój partner postanowiliście zorganizować wesele w stylu retro. Czy wybraliście już dokładną tematykę? Co tak naprawdę oznacza ten klimat — czy to to samo co styl vintage? Poznaj obowiązkowe dodatki. Z naszego artykułu dowiesz się, w jaki sposób stworzyć najpiękniejsze, niezapomniane okoliczności do powiedzenia sobie ”TAK”.

Styl retro — jeden z najpopularniejszych motywów

Branża ślubna rozwija się w niezwykle szybkim tempie. Oprócz powyżej wspomnianego dominują także inne, charakterystyczne motywy. Obecnie możemy wyróżnić:

Wspomniany w tytule styl pozwala, choć na chwilę przenieść się do minionych epok. To piękna stylizacja, bogata w charakterystyczne przedmioty z duszą. Są one konieczne, aby móc uzyskać pożądaną aranżację.

Wesele retro, a wesele vintage — czy to to samo?

Dekoracje w stylu vintage to nie do końca to samo. Czym zatem się różnią? Należy wspomnieć, że retro jest pojęciem stosunkowo nowym. Odnosi się nie tylko do iście starych przedmiotów, ubrań, miejsca, ale tych, które są na takie stylizowane. Elementy vintage powinny z założenia być bardziej wiekowe. Oba motywy przewodnie mogą się nieco przeplatać i łączyć. Często są ze sobą mylone. Jednak w przypadku wesela, nie powinno to nikomu aż tak przeszkadzać.

Sprawdź!
Ile kosztuje wesele na 80 osób?

Od czego zacząć organizacje — miejsce przyjęcia

Sale weselne w stylu retro to takie, gdzie od razu na pierwszy rzut oka przenosisz się o kilkadziesiąt epok do tyłu. Istnieje pomiędzy nimi pewna dowolność — zależy jaki czas wybierzesz. Inne cechy charakterystyczne będzie wymagało wesele z lat dwudziestych, a innych z dziewięćdziesiątych.

PRL został obecnie wielce doceniony. Nie ma się co dziwić. Czasy dorastania naszych rodziców, często wspominane są z wielkim sentymentem. Można się nawet pokusić, że często organizują go pary z wybitnym poczuciem humoru. W tym celu idealnym miejscem będzie łatwo dostępna remiza, czy wiejska świetlica. Wszelkie karczmy, drewniane domki to także idealny pomysł na realizacje tego typu przyjęcia.

Miejsce na ślub, czyli tak podniosłą ceremonię to zwykle wybrany kościół. Jeśli jednak zdecydowałaś się z wybrankiem na obrzęd cywilny — ślub w plenerze jest na wyciągnięcie ręki. Nie oznacza to wcale, że musi odbyć się na świeżym powietrzu. Samo miejsce jest dość dowolne. Może to być specjalna altanka, namiot, czy przestrzeń, gdzie później odbędzie się huczne przyjęcie.

Ślubne dodatki, których nie może zabraknąć

Ślub i wesele w stylu wybranej epoki, no właśnie — jaką wybrać? Najpopularniejsze i najczęściej wykorzystywane są lata 20, 50, czy właśnie czasy PRL-u.

Lata 20

Wielki Gatsby to rewelacyjny pomysł na wesele w stylu vintage. Obowiązkowe dekoracje ślubne, które muszą znaleźć swoje miejsce to:

  • wszelkiego rodzaju pióropusze;
  • perłowe girlandy;
  • kolory złota, czerń oraz biel;
  • maszyny do pisania i inne rekwizyty;
  • świeczniki i lampiony;
  • kwiaty — róże, piwonie.
Sprawdź!
Jak zorganizować wesele w ogrodzie? Wszystko co musisz wiedzieć o przyjęciu plenerowym

Ważną kwestią jest także samochód, którym para młoda przemierzy drogę. Idealnym rozwiązaniem będzie szykowny garbus w ciemnym odcieniu.

Lata 50

Nie trzeba tego czasu chyba nikomu szczególnie przedstawiać. Jest inspiracją w wielu dziedzinach życia. Co ciekawe, kobiety z tamtych czasów uchodzą za synonim seksapilu i kobiecości. Decydując się na ten klimat, pamiętaj o:

  • charakterystycznych wzorach tj. grochy, paski;
  • kolorach — czarnym, białym, czerwonym;
  • winylowych płytach jako elementu wystroju;
  • koronkach, wstążkach;
  • starych aparatach fotograficznych.

PRL — witaj ponownie!

Ukłon w stronę czasów PRL może zaskoczyć gości weselnych. Nie jest tak często wykorzystywany, biorąc pod uwagę wszystkie możliwe motywy przewodnie wesela. Lista potrzebnych rekwizytów to:

  • papierowe ozdoby;
  • bibuły;
  • kwiatowe dekoracje (obowiązkowo goździki);
  • samochód dla nowożeńców — maluch, trabant, polonez;
  • odpowiednie nakrycia stołów (szklanki ze złotymi lamówkami lub w koszyczkach, specjalne kieliszki do wódki).

Decydując się na ślub w stylu czasów naszych rodziców, warto zainspirować się popularnymi ekranizacjami filmowymi! Pamiętaj, że ciepła wódka to temat, który możesz spokojnie pominąć. Na pewno nikt nie będzie miał tego za złe.

Bez względu czy wybierzesz ślub w stylu vintage, czy nie — pamiętaj o odpowiedniej papeterii. Winietki na stołach, zaproszenia, zawieszki to urokliwe dopełnienie całości.

Ubiór państwa młodych niczym wehikuł czasu

Panna Młoda

Suknia ślubna w stylu lat dwudziestych miała obniżony stan. Wyróżniała się długością, która była do kostek lub nawet dłuższa. Elementami obowiązkowymi były odsłonięte partie ciała tj. ramiona lub/i plecy. Zdobienia z pereł, piór — popularne szale okalające szyje. Strój przyszłej pani młodej z lat dwudziestych to wcielenie elegancji i szyku, rodem ze starych filmów. Dobrze sprawdzi się fryzura w krótszej formie np. bob lub włosy do ramion.

Sprawdź!
Jak znaleźć fotografa na wesele? Jakie cechy ma najlepszy fotograf ślubny? Cennik i nie tylko.

Pięćdziesiąte lata to zupełnie inny klimat stylizacji. Podkreślona talia, wyeksponowany biust. Długość najbardziej pożądana to ta 7/8, zwana midi. Mocno rozkloszowane, tiulowe spódnice lub te ściśle przylegające. Wysoko upięty kok oraz opaska to kropka nad i.

PRL natomiast to lekkie nawiązanie do kiczu. Lśniące tkaniny, bufki. Na włosach tapir lub oczywiście trwała. Na stopach obowiązkowo błyszczące lakierki!

Pan Młody

Moda lat dwudziestych to niezaprzeczalnie klasyka. Idealny zatem będzie typowy garnitur w ciemnym kolorze, koszula w białym odcieniu. Krawat to najlepszy dodatek.

Lata pięćdziesiąte z kolei to czas na strój bardziej dopasowany, podkreślający męską sylwetkę. Elementem obowiązkowym jest kamizelka. Okres ten czerpał inspirację z wszelkiego rodzaju westernów — charakterystyczny kapelusz na głowie może okazać się strzałem w dziesiątkę!

Jak wyglądał pan młody w czasach PRL-u? Tutaj także rządziła klasyka. Miała jednak nieco inny wymiar. Błyszczące materiały, a także buty to punkt charakterystyczny. Do tego specjalnie zapuszczone bokobrody i na pewno nikt ze zgromadzonych gości nie pomyli stylu wesela, na jakim się znalazł.

Wesele w klimacie retro może mieć, jak widzisz różny wymiar. Każdy z nich charakteryzuje się nieco innymi dodatkami. Daj sobie czas, spójrz na stare fotografie, czy kino. To pozwoli ci podjąć ostateczną decyzję, z jakim motywem czujesz się najlepiej. Wraz z wybrankiem serca, na pewno wszystkich pozytywnie zaskoczysz!

Zobacz także:
Sprawdź!
Styl rustykalny — wesele i ślub inspirowane naturą
Archiwum: grudzień 2021
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Poprzedni artykuł
wesele w stylu romantycznym

Wesele w stylu romantycznym — bajkowy ślub, którego nie powstydziłby się sam Szekspir

Następny artykuł
wesele w stylu eleganckim

Wesele w stylu eleganckim — co oznacza w praktyce? Tajniki perfekcyjnego ślubu i wesela — bez splendoru

Zobacz też